World Fantasy Awards All Nominees


science fiction awards database




































































































Nebula <— Overview thread —> Andre Norton

  World Fantasy Awards  
Abercrombie, Joe (1 nomination)
2017:
Sharp Ends — collection — nomination

Abner, Kenneth (1 nomination)
2000:
for Terminal Fright Press — special award, non-professional — nomination

Abraham, Daniel (1 nomination)
2008:
“The Cambist and Lord Iron: A Fairy Tale of Economics” — short story — nomination

Ackerman, Forrest J (1 nomination; 1 win)
2002:
life achievement — winner

Adams, John Joseph (8 nominations)
2017:
The Best American Science Fiction and Fantasy 2016 (Karen Joy Fowler & JJA, eds.) — anthology — nomination

2015:
for editing anthologies and Nightmare and Lightspeed magazines — special award, professional — nomination

2014:
for magazine and anthology editing — special award, professional — nomination

2013:
Epic: Legends of Fantasy — anthology — nomination

2012:
for editing - anthology and magazine — special award, professional — nomination

2011:
for editing and anthologies — special award, professional — nomination

2011:
The Way of the Wizard — anthology — nomination

2009:
The Living Dead — anthology — nomination

Addison, Katherine (1 nomination)
2015:
The Goblin Emperor — novel — nomination

Aguirre, Forrest (1 nomination; 1 win)
2003:
Leviathan, Volume Three (Jeff VanderMeer & FA, eds.) — anthology — winner (tie)

Aickman, Robert (2 nominations; 1 win)
1975:
life achievement — nomination

1975:
“Pages from a Young Girl's Journal” — short fiction — winner

Aldiss, Brian W. (3 nominations; 1 win)
2013:
special convention award — winner

1996:
The Secret of This Book (US title: Common Clay) — collection — nomination

1995:
“The God Who Slept With Women” — novella — nomination

Alexander, Lloyd (1 nomination; 1 win)
2003:
life achievement — winner

Allen, Mike (1 nomination)
2017:
Clockwork Phoenix 5 — anthology — nomination

Allen, Paul C. (3 nominations; 2 wins)
1982:
for Fantasy Newsletter — special award, non-professional — winner

1980:
for Fantasy Newsletter — special award, non-professional — winner

1979:
for Fantasy Newsletter — special award, non-professional — nomination

Allison, Susan (1 nomination)
2006:
for Ace Books — special award, professional — nomination

Anders, Lou (3 nominations)
2011:
for editing at Pyr — special award, professional — nomination

2011:
Swords & Dark Magic (Jonathan Strahan & LA, eds.) — anthology — nomination

2006:
for editing at Pyr — special award, professional — nomination

Anderson, G. V. (1 nomination; 1 win)
2017:
“Das Steingeschöpf” — short fiction — winner

Anderson, Poul (1 nomination)
1975:
A Midsummer Tempest — novel — nomination

Anderson, Richard (1 nomination)
2016:
artist — nomination

Andre-Driussi, Michael (1 nomination)
1995:
for Lexicon Urthus: A Dictionary for the Urth Cycle — special award, non-professional — nomination

Andrews, Scott H. (5 nominations)
2017:
for Beneath Ceaseless Skies — special award, non-professional — nomination

2016:
for Beneath Ceaseless Skies — special award, non-professional — nomination

2015:
for Beneath Ceaseless Skies — special award, non-professional — nomination

2014:
for Beneath Ceaseless Skies — special award, non-professional — nomination

2013:
for Beneath Ceaseless Skies — special award, non-professional — nomination

Anker, Roger (1 nomination)
1989:
Charles Beaumont: Selected Stories (by Charles Beaumont, edited by RA) — collection — nomination

Anonymous (2 nominations)
1989:
Night Visions 6 — anthology — nomination

1988:
Night Visions 4 — anthology — nomination

Aplin, Marc (1 nomination)
2014:
for Fantasy-Faction — special award, non-professional — nomination

Araya, Samuel (1 nomination; 1 win)
2015:
artist — winner

Ariel (1 nomination)
2005:
for The Alien Online — special award, non-professional — nomination

Arkham House (3 nominations; 1 win)
1983:
special convention award — winner

1977:
for publishing — special award, professional — nomination

1976:
for publishing — special award, professional — nomination

Arnason, Eleanor (1 nomination)
2000:
“The Grammarian's Five Daughters” — short fiction — nomination

Arnold, Mark Alan (1 nomination; 1 win)
1982:
Elsewhere (Terri Windling & MAA, eds.) — anthology/collection — winner

Aronica, Lou (1 nomination; 1 win)
1994:
Full Spectrum 4 (LA, Amy Stout & Betsy Mitchell, eds.) — anthology — winner

Asher, Ellen (2 nominations; 2 wins)
2009:
life achievement — winner

2007:
for work at SFBC — special award, professional — winner

Asprin, Robert (1 nomination)
1980:
Thieves' World — anthology/collection — nomination

Attanasio, A. A. (1 nomination)
1992:
Hunting the Ghost Dancer — novel — nomination

Auden, Sandy (1 nomination)
2005:
for The Alien Online — special award, non-professional — nomination

Aulisio, Janet (1 nomination)
1991:
artist — nomination

Austin, Alicia (3 nominations; 1 win)
1982:
artist — nomination

1981:
artist — nomination

1979:
artist — winner (tie)

Bacon, Jonathan (2 nominations)
1978:
for Fantasy Crossroads — special award, non-professional — nomination

1977:
for editing/publishing Fantasy Crossroads — special award, non-professional — nomination

Baker, Allison (2 nominations)
2008:
for MonkeyBrain Books — special award, professional — nomination

2006:
for MonkeyBrain Books — special award, professional — nomination

Baker, Kage (3 nominations)
2010:
The Women of Nell Gwynne's — novella — nomination

2009:
“Caverns of Mystery” — short story — nomination

2009:
The House of the Stag — novel — nomination

Baker, Kate (2 nominations; 1 win)
2014:
for Clarkesworld — special award, non-professional — winner

2012:
for Clarkesworld — special award, non-professional — nomination

Baker, Mishell (1 nomination)
2017:
Borderline — novel — nomination

Baker, Scott (4 nominations; 1 win)
1990:
“Varicose Worms” — short fiction — nomination

1988:
“Nesting Instinct” — novella — nomination

1985:
“Still Life with Scorpion” — short story — winner (tie)

1984:
“The Lurking Duck” — novella — nomination

Ballantine Books (1 nomination)
1977:
for publishing — special award, professional — nomination

Ballantine, Betty (3 nominations; 3 wins)
2007:
life achievement — winner

1984:
for The High Kings — special award, professional — winner

1975:
(Ian Ballantine & BB) — special award, professional — winner

Ballantine, Ian (2 nominations; 2 wins)
1984:
for The High Kings — special award, professional — winner

1975:
(IB & Betty Ballantine) — special award, professional — winner

Ballingrud, Nathan (1 nomination)
2014:
North American Lake Monsters — collection — nomination

Barker, Clive (7 nominations; 1 win)
1989:
Cabal — collection — nomination

1988:
Weaveworld — novel — nomination

1987:
“The Hellbound Heart” — novella — nomination

1986:
Clive Barker's Books of Blood, Vols. IV-VI — collection/anthology — nomination

1986:
The Damnation Game — novel — nomination

1985:
Clive Barker's Books of Blood, Vols. I-III — collection/anthology — winner

1985:
“Jacqueline Ess: Her Will and Testament” — novella — nomination

Barnhill, Kelly (1 nomination; 1 win)
2016:
The Unlicensed Magician — long fiction — winner

Barr, George (2 nominations)
1977:
artist — nomination

1976:
artist — nomination

Barrett, Neal, Jr. (1 nomination)
2001:
Perpetuity Blues and Other Stories — collection — nomination

Barron, Laird (3 nominations)
2014:
The Beautiful Thing That Awaits Us All and Other Stories — collection — nomination

2013:
“Hand of Glory” — novella — nomination

2006:
“The Imago Sequence” — novella — nomination

Bauman, Jill (5 nominations)
1993:
artist — nomination

1989:
artist — nomination

1984:
artist — nomination

1983:
artist — nomination

1982:
artist — nomination

Beagle, Peter S. (8 nominations; 1 win)
2011:
lifetime achievement — winner

2010:
We Never Talk About My Brother — collection — nomination

2009:
Strange Roads — collection — nomination

2009:
“Uncle Chaim and Aunt Rifke and the Angel” — novella — nomination

2006:
“Two Hearts” — short fiction — nomination

2000:
Tamsin — novel — nomination

1998:
Giant Bones — collection — nomination

1994:
The Innkeeper's Song — novel — nomination

Bear, Elizabeth (1 nomination)
2011:
Bone and Jewel Creatures — novella — nomination

Bear, Greg (2 nominations)
1993:
Bear's Fantasies — collection — nomination

1983:
“Petra” — short fiction — nomination

Beatts, Alan (1 nomination)
2008:
for Borderlands Books — special award, professional — nomination

Beaumont, Charles (1 nomination)
1989:
Charles Beaumont: Selected Stories (by CB, edited by Roger Anker) — collection — nomination

Bennett, Robert Jackson (1 nomination)
2015:
City of Stairs — novel — nomination

Bergen, David (2 nominations)
1992:
artist — nomination

1991:
artist — nomination

Berlyne, John (1 nomination)
2010:
for Powers: Secret Histories — special award, non-professional — nomination

Bernheimer, Kate (2 nominations; 1 win)
2014:
xo Orpheus: Fifty New Myths — anthology — nomination

2011:
My Mother, She Killed Me, My Father, He Ate Me — anthology — winner

Berry, Jedediah (1 nomination)
2016:
for The Family Arcana: A Story in Cards — special award, non-professional — nomination

Berry, Rick (2 nominations)
1998:
artist — nomination

1994:
artist — nomination

Betancourt, John (3 nominations)
2000:
for Wildside Press — special award, professional — nomination

1995:
for Wildside Press — special award, non-professional — nomination

1993:
for Wildside Press — special award, non-professional — nomination

Betancourt, Kim (2 nominations)
1995:
for Wildside Press — special award, non-professional — nomination

1993:
for Wildside Press — special award, non-professional — nomination

Beukes, Lauren (1 nomination)
2011:
Zoo City — novel — nomination

Bishop, K. J. (1 nomination)
2004:
The Etched City — novel — nomination

Bishop, Michael (5 nominations)
2001:
“Blue Kansas Sky” — novella — nomination

1995:
Brittle Innings — novel — nomination

1990:
Apartheid, Superstrings, and Mordecai Thubana — novella — nomination

1984:
“The Monkey's Bride” — novella — nomination

1979:
“Within the Walls of Tyre” — short fiction — nomination

Bisson, Terry (3 nominations)
1994:
“England Underway” — short story — nomination

1991:
“Bears Discover Fire” — short story — nomination

1987:
Talking Man — novel — nomination

Blaylock, James P. (9 nominations; 2 wins)
2002:
“His Own Back Yard” — short story — nomination

2000:
The Rainy Season — novel — nomination

1997:
“Thirteen Phantasms” — short fiction — winner

1996:
All the Bells on Earth — novel — nomination

1993:
Lord Kelvin's Machine — collection — nomination

1992:
“The Better Boy” (by JPB & Tim Powers) — short story — nomination

1992:
The Paper Grail — novel — nomination

1989:
The Last Coin — novel — nomination

1986:
“Paper Dragons” — short story — winner

Bleiler, Everett F. (3 nominations; 2 wins)
1988:
life achievement — winner

1984:
for The Guide to Supernatural Fiction — special award, professional — nomination

1978:
special award, professional — winner

Bloch, Robert (3 nominations; 1 win)
1995:
The Early Fears — collection — nomination

1978:
Cold Chills — collection/anthology — nomination

1975:
life achievement — winner

Blumlein, Michael (2 nominations)
1991:
The Brains of Rats — collection — nomination

1987:
“The Brains of Rats” — short story — nomination

Bolander, Brooke (1 nomination)
2017:
“Our Talons Can Crush Galaxies” — short fiction — nomination

Borges, Jorge Luis (3 nominations; 1 win)
1979:
life achievement — winner

1978:
life achievement — nomination

1977:
life achievement — nomination

Bossert, Gregory Norman (1 nomination; 1 win)
2013:
“The Telling” — short story — winner

Bowes, Richard (4 nominations; 2 wins)
2014:
Dust Devil on a Quiet Street — novel — nomination

2010:
“I Needs Must Part, the Policeman Said” — novella — nomination

2009:
“If Angels Fight” — novella — winner

1998:
“Streetcar Dreams” — novella — winner

Boyer, Robert H. (1 nomination)
1985:
for Fantasists on Fantasy — special award, professional — nomination

Bradbury, Ray (5 nominations; 1 win)
2002:
From the Dust Returned — novel — nomination

1998:
Driving Blind — collection — nomination

1977:
life achievement — winner

1977:
Long After Midnight — collection/anthology — nomination

1976:
life achievement — nomination

Bradley, Marion Zimmer (1 nomination; 1 win)
2000:
life achievement — winner

Braunbeck, Gary A. (1 nomination)
2008:
Five Strokes to Midnight (GAB & Hank Schwaeble, eds.) — anthology — nomination

Brennan, Joseph Payne (2 nominations; 1 win)
1982:
special convention award — winner

1981:
life achievement — nomination

Brennan, Marie (1 nomination)
2014:
A Natural History of Dragons: A Memoir by Lady Trent — novel — nomination

Bridges, Gregory (1 nomination)
2017:
artist — nomination

Brite, Poppy Z. (3 nominations)
1995:
Love in Vein (PZB & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — nomination

1994:
Drawing Blood — novel — nomination

1993:
“Calcutta, Lord of Nerves” — short story — nomination

British Fantasy Society, The (1 nomination; 1 win)
2000:
special award, non-professional — winner

Broecker, Randy (1 nomination)
2002:
for Fantasy of the 20th Century: An Illustrated History — special award, professional — nomination

Brom (1 nomination)
2004:
artist — nomination

Brooks, Terry (1 nomination; 1 win)
2017:
life achievement — winner

Brown, Chris N. (1 nomination)
2013:
Three Messages and a Warning: Contemporary Mexican Short Stories of the Fantastic (Eduardo Jiménez Mayo & CNB, eds.) — anthology — nomination

Bryant, Edward (2 nominations)
1990:
“A Sad Last Love at the Diner of the Damned” — short fiction — nomination

1977:
Cinnabar — collection/anthology — nomination

Buchanan, Ginjer (2 nominations)
2014:
for editing at Ace Books — special award, professional — nomination

2006:
for Ace Books — special award, professional — nomination

1996:
She's Fantastical (Lucy Sussex & JRB, eds.) — anthology — nomination

Buehlman, Christopher (1 nomination)
2012:
Those Across the River — novel — nomination

Bujold, Lois McMaster (1 nomination)
2002:
The Curse of Chalion — novel — nomination

Bull, Emma (3 nominations)
2008:
Territory — novel — nomination

1992:
Bone Dance — novel — nomination

1987:
Liavek: The Players of Luck (Will Shetterly & EB, eds.) — collection/anthology — nomination

Burnham, Crispin (1 nomination)
1992:
for Eldritch Tales — special award, non-professional — nomination

Burns, Jim (3 nominations)
2001:
artist — nomination

1999:
artist — nomination

1998:
artist — nomination

Byatt, A. S. (1 nomination)
1999:
“Cold” — novella — nomination

Byers, Michael (1 nomination)
2011:
The Broken Man — novella — nomination

Cacek, P. D. (1 nomination; 1 win)
1998:
“Dust Motes” — short fiction — winner

Cadigan, Pat (4 nominations; 1 win)
1988:
“Angel” — short story — nomination

1981:
for Shayol — special award, non-professional — winner

1980:
for Shayol — special award, non-professional — nomination

1979:
for Shayol — special award, non-professional — nomination

Cady, Jack (4 nominations; 1 win)
2004:
Ghosts of Yesterday — collection — nomination

1999:
The Night We Buried Road Dog — collection — nomination

1994:
“The Night We Buried Road Dog” — novella — nomination

1993:
The Sons of Noah & Other Stories — collection — winner

Calvino, Italo (1 nomination; 1 win)
1982:
life achievement — winner

Campbell, Ramsey (15 nominations; 5 wins)
2015:
life achievement — winner

2004:
Gathering the Bones (Jack Dann, Dennis Etchison & RC, eds.) — anthology — nomination

1994:
Alone with the Horrors — collection — winner

1992:
for writing and editing — special award, professional — nomination

1991:
Best New Horror (Stephen Jones & RC, eds.) — anthology — winner

1988:
Scared Stiff, Tales of Sex and Death — collection — nomination

1982:
The Nameless — novel — nomination

1981:
New Terrors 1 — anthology/collection — nomination

1980:
“Mackintosh Willy” — short story — winner (tie)

1978:
“Loveman's Comeback” — short fiction — nomination

1978:
“The Chimney” — short fiction — winner

1977:
Superhorror — collection/anthology — nomination

1977:
“The Companion” — short fiction — nomination

1977:
The Doll Who Ate His Mother — novel — nomination

1977:
The Height of the Scream — collection/anthology — nomination

Caniglia, Jeremy (1 nomination)
2005:
artist — nomination

Canty, Thomas (13 nominations; 2 wins)
1999:
artist — nomination

1997:
artist — nomination

1996:
artist — nomination

1994:
artist — nomination

1990:
artist — winner

1989:
artist — nomination

1988:
artist — nomination

1986:
artist — winner

1986:
for A Monster at Christmas — special award, professional — nomination

1985:
artist — nomination

1983:
artist — nomination

1982:
artist — nomination

1981:
artist — nomination

Card, Orson Scott (3 nominations; 1 win)
1988:
Seventh Son — novel — nomination

1987:
“Hatrack River” — novella — winner

1981:
Dragons of Light — anthology/collection — nomination

Cardin, Matt (1 nomination)
2015:
for Born to Fear: Interviews with Thomas Ligotti (Subterranean) — special award, non-professional — nomination

Carey, Peter (1 nomination)
1986:
Illywhacker — novel — nomination

Carr, Terry (3 nominations)
1982:
Fantasy Annual IV — anthology/collection — nomination

1981:
for anthologies — special award, professional — nomination

1980:
The Year's Finest Fantasy, Volume 2 — anthology/collection — nomination

Carroll, Jonathan (10 nominations; 1 win)
2002:
The Wooden Sea — novel — nomination

1996:
The Panic Hand — collection — nomination

1995:
From the Teeth of Angels — novel — nomination

1993:
“Uh-Oh City” — novella — nomination

1992:
Outside the Dog Museum — novel — nomination

1991:
Black Cocktail — novella — nomination

1990:
A Child Across the Sky — novel — nomination

1990:
“Mr. Fiddlehead” — short fiction — nomination

1989:
Sleeping In Flame — novel — nomination

1988:
“Friend's Best Man” — short story — winner

Carter, Angela (1 nomination)
1986:
Black Venus — collection/anthology — nomination

Carter, Lin (1 nomination)
1977:
Flashing Swords #3: Warriors and Wizards — collection/anthology — nomination

Cartier, Edd (1 nomination; 1 win)
1992:
life achievement — winner

Case, David (1 nomination)
2001:
“Pelican Cay” — novella — nomination

Cave, Hugh B. (4 nominations; 3 wins)
1999:
life achievement — winner

1997:
special convention award — winner

1996:
Death Stalks the Night — collection — nomination

1978:
Murgunstrumm and Others — collection/anthology — winner

Cavelos, Jeanne (2 nominations; 1 win)
2015:
for Odyssey writing workshops — special award, professional — nomination

1993:
for editing Dell Abyss — special award, professional — winner

Chambers, S. J. (1 nomination)
2012:
for The Steampunk Bible — special award, professional — nomination

Chambers, Selena (1 nomination)
2016:
“The Neurastheniac” — short fiction — nomination

Chandra, Vikram (1 nomination)
1996:
Red Earth and Pouring Rain — novel — nomination

Chant, Joy (1 nomination; 1 win)
1984:
for The High Kings — special award, professional — winner

Chappell, Fred (3 nominations; 2 wins)
1994:
The Lodger — short story — winner

1992:
More Shapes Than One — collection — nomination

1992:
“The Somewhere Doors” — short story — winner

Charnas, Suzy McKee (2 nominations)
1997:
“Beauty and the Opéra or The Phantom Beast” — novella — nomination

1981:
“Unicorn Tapestry” — short fiction — nomination

Cheney, Matthew (1 nomination)
2005:
for The Mumpsimus — special award, non-professional — nomination

Cherryh, C. J. (2 nominations)
1992:
“Gwydion and the Dragon” — novella — nomination

1982:
Ealdwood — novella — nomination

Chiang, Ted (1 nomination)
2001:
“Seventy-Two Letters” — novella — nomination

Chizmar, Richard T. (8 nominations; 2 wins)
1999:
for Cemetery Dance Publications — special award, non-professional — winner

1998:
for Cemetery Dance magazine and CD Publications — special award, non-professional — nomination

1997:
Midnight Promises — collection — nomination

1995:
for Cemetery Dance Publications — special award, non-professional — nomination

1994:
for Cemetery Dance Publications — special award, non-professional — nomination

1993:
for Cemetery Dance — special award, non-professional — nomination

1991:
for Cemetery Dance — special award, non-professional — winner

1990:
for Cemetery Dance — special award, non-professional — nomination

Cholfin, Bryan (2 nominations; 1 win)
1999:
The Best of Crank! — anthology — nomination

1995:
for Broken Mirrors Press; Crank! — special award, non-professional — winner

Chong, Vincent (2 nominations; 1 win)
2013:
artist — winner

2011:
artist — nomination

Christensen, James C. (2 nominations)
1993:
artist — nomination

1990:
artist — nomination

Chui, Janet (1 nomination)
2009:
artist — nomination

Clark, Alan M. (5 nominations; 1 win)
1999:
artist — nomination

1996:
artist — nomination

1994:
artist — winner (tie)

1993:
artist — nomination

1992:
artist — nomination

Clark, Ray (1 nomination)
1999:
Manitou Man: The Worlds of Graham Masterton (by Graham Masterton, with RC & Matt Williams) — collection — nomination

Clark, Simon (1 nomination)
2004:
“Exorcising Angels” (by SC & Tim Lebbon) — novella — nomination

Clarke, Neil (4 nominations; 1 win)
2014:
for Clarkesworld — special award, non-professional — winner

2012:
for Clarkesworld — special award, non-professional — nomination

2010:
for Clarkesworld Magazine — special award, non-professional — nomination

2009:
for Clarkesworld Magazine — special award, non-professional — nomination

Clarke, Susanna (3 nominations; 1 win)
2007:
The Ladies of Grace Adieu and Other Stories — collection — nomination

2005:
Jonathan Strange & Mr Norrell — novel — winner

2001:
“Mr. Simonelli or the Fairy Widower” — novella — nomination

Clute, John (3 nominations; 1 win)
1998:
for The Encyclopedia of Fantasy — special award, professional — winner

1995:
for reviewing — special award, professional — nomination

1994:
for reviewing — special award, professional — nomination

Cocoman, Tracy (4 nominations)
1994:
for Charnel House — special award, non-professional — nomination

1993:
for Charnel House — special award, non-professional — nomination

1992:
for Charnel House — special award, non-professional — nomination

1990:
for Charnel House — special award, non-professional — nomination

Colby, Bob (1 nomination)
2010:
for Readercon — special award, non-professional — nomination

Collier, John (2 nominations)
1979:
life achievement — nomination

1978:
life achievement — nomination

Collins, Nancy A. (1 nomination)
1996:
Dark Love (NAC, Edward E. Kramer & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — nomination

Collins, Robert A. (2 nominations; 1 win)
1984:
for Fantasy Newsletter/Fantasy Review — special award, non-professional — nomination

1982:
for Fantasy Newsletter — special award, non-professional — winner

Conner, Jeff (3 nominations; 1 win)
1987:
for Scream/Press — special award, non-professional — winner (tie)

1986:
for Scream/Press — special award, non-professional — nomination

1985:
for Scream/Press — special award, non-professional — nomination

Connolly, Tina (1 nomination)
2017:
On the Eyeball Floor and Other Stories — collection — nomination

Conover, Willis (1 nomination)
1976:
for Lovecraft at Last — special award, professional — nomination

Cooney, C. S. E. (1 nomination; 1 win)
2016:
Bone Swans — collection — winner

Cooper, Susan (1 nomination; 1 win)
2013:
lifetime achievement — winner

Copper, Basil (1 nomination)
1975:
From Evil's Pillow — collection — nomination

Cormier, Robert (1 nomination)
1989:
Fade — novel — nomination

Cossel, Benjamin (2 nominations; 1 win)
2003:
for Night Shade Books — special award, non-professional — winner

2001:
for Night Shade Books — special award, non-professional — nomination

Coulthart, John (1 nomination; 1 win)
2012:
artist — winner

Cova, Francesco (1 nomination)
1983:
for Kadath — special award, non-professional — nomination

Cowdrey, Albert E. (2 nominations; 1 win)
2009:
“The Overseer” — novella — nomination

2002:
“Queen for a Day” — short story — winner

Coye, Lee Brown (2 nominations; 2 wins)
1978:
artist — winner

1975:
artist — winner

Craft, Kinuko Y. (6 nominations; 1 win)
2011:
artist — winner

2009:
artist — nomination

2006:
artist — nomination

2005:
artist — nomination

2003:
artist — nomination

2001:
artist — nomination

Cramer, Kathryn (2 nominations; 1 win)
1991:
Walls of Fear — anthology — nomination

1988:
The Architecture of Fear (KC & Peter D. Pautz, eds.) — anthology — winner (tie)

Crowe, Edith L. (1 nomination)
2009:
for her work with The Mythopoeic Society — special award, non-professional — nomination

Crowley, John (7 nominations; 3 wins)
2006:
life achievement — winner

1995:
Love & Sleep — novel — nomination

1994:
Antiquities — collection — nomination

1990:
“Great Work of Time” — novella — winner

1990:
Novelty — collection — nomination

1988:
Ægypt — novel — nomination

1982:
Little, Big — novel — winner

Crowther, Nicky (2 nominations)
2013:
for PS Publishing — special award, professional — nomination

2010:
for PS Publishing — special award, professional — nomination

Crowther, Peter (9 nominations; 2 wins)
2013:
for PS Publishing — special award, professional — nomination

2010:
for PS Publishing — special award, professional — nomination

2008:
for PS Publishing — special award, professional — winner

2005:
Songs of Leaving — collection — nomination

2004:
for PS Publishing — special award, professional — winner

2003:
for PS Publishing — special award, non-professional — nomination

2002:
for PS Publishing — special award, non-professional — nomination

2001:
for PS Publishing — special award, non-professional — nomination

1993:
Narrow Houses — anthology — nomination

Cunningham, Michael (1 nomination)
2006:
“In the Machine” — novella — nomination

Cupp, Scott A. (1 nomination)
2007:
Cross Plains Universe: Texans Celebrate Robert E. Howard. (SAC & Joe R. Lansdale, eds.) — anthology — nomination

Dahl, Roald (2 nominations; 1 win)
1983:
life achievement — winner

1978:
life achievement — nomination

Dameron, Ned (1 nomination)
1992:
artist — nomination

Daniels, Les (4 nominations)
1999:
for Superman: The Complete History — special award, professional — nomination

1994:
“The Little Green Ones” — short story — nomination

1987:
“They're Coming for You” — short story — nomination

1979:
The Black Castle — novel — nomination

Dann, Jack (7 nominations; 2 wins)
2017:
Dreaming in the Dark — anthology — winner

2008:
Wizards (JD & Gardner Dozois, eds.) — anthology — nomination

2004:
Gathering the Bones (JD, Dennis Etchison & Ramsey Campbell, eds.) — anthology — nomination

1999:
Dreaming Down-Under (JD & Janeen Webb, eds.) — anthology — winner

1988:
In the Field of Fire (Jeanne Van Buren Dann & JD, eds.) — anthology — nomination

1985:
“Bad Medicine” — short story — nomination

1982:
“Fairy Tale” — short story — nomination

Dann, Jeanne Van Buren (1 nomination)
1988:
In the Field of Fire (JVBD & Jack Dann, eds.) — anthology — nomination

Dara, Galen (3 nominations; 1 win)
2016:
artist — winner

2015:
artist — nomination

2014:
artist — nomination

Datlow, Ellen (44 nominations; 10 wins)
2017:
Children of Lovecraft — anthology — nomination

2016:
The Doll Collection — anthology — nomination

2015:
Fearful Symmetries — anthology — nomination

2014:
life achievement — winner

2014:
Queen Victoria's Book of Spells (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2012:
Blood and Other Cravings — anthology — nomination

2011:
Haunted Legends (ED & Nick Mamatas, eds.) — anthology — nomination

2010:
for editing anthologies — special award, professional — nomination

2010:
Poe — anthology — nomination

2009:
The Del Rey Book of Science Fiction and Fantasy — anthology — nomination

2009:
The Year's Best Fantasy and Horror 2008: Twenty-First Annual Collection (ED, Kelly Link & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — nomination

2008:
Inferno — anthology — winner

2008:
The Coyote Road: Trickster Tales (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2007:
Salon Fantastique (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — winner

2005:
The Faery Reel: Tales from the Twilight Realm (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2004:
The Dark: New Ghost Stories — anthology — nomination

2003:
for editing — special award, professional — nomination

2003:
The Green Man: Tales from the Mythic Forest (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — winner (tie)

2003:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fifteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2002:
for editing — special award, professional — nomination

2002:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fourteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2001:
for editing Sci Fiction and anthologies — special award, professional — nomination

2001:
The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

2001:
Vanishing Acts — anthology — nomination

2000:
Silver Birch, Blood Moon (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — winner

2000:
The Year's Best Fantasy and Horror: Twelfth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

1998:
for editing and anthologies — special award, professional — nomination

1997:
The Year's Best Fantasy and Horror: Ninth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

1995:
for editing — special award, professional — winner

1995:
Black Thorn, White Rose (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

1995:
Little Deaths — anthology — winner

1994:
for editing — special award, professional — nomination

1994:
Snow White, Blood Red (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

1994:
The Year's Best Fantasy and Horror: Sixth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

1992:
A Whisper of Blood — anthology — nomination

1992:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fourth Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — winner

1991:
for editing — special award, professional — nomination

1991:
Alien Sex — anthology — nomination

1991:
The Year's Best Fantasy and Horror: Third Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — nomination

1990:
for editing — special award, professional — nomination

1990:
Blood Is Not Enough — anthology — nomination

1990:
The Year's Best Fantasy: Second Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — winner

1989:
for Omni; anthologies — special award, professional — nomination

1989:
The Year's Best Fantasy: First Annual Collection (ED & Terri Windling, eds.) — anthology — winner

Davidson, Avram (9 nominations; 3 wins)
1986:
life achievement — winner

1986:
“The Slovo Stove” — short story — nomination

1981:
life achievement — nomination

1980:
life achievement — nomination

1979:
“A Good Night's Sleep” (aka “Sleep Well of Nights“) — short fiction — nomination

1979:
“Naples” — short fiction — winner

1979:
The Redward Edward Papers — collection/anthology — nomination

1978:
“Manatee Gal Ain't You Coming Out Tonight” — short fiction — nomination

1976:
The Enquiries of Doctor Eszterhazy — collection — winner

Davies, Robertson (1 nomination; 1 win)
1984:
High Spirits — collection/anthology — winner

Davis, Grania (1 nomination)
1999:
for editing The Avram Davidson Treasury — special award, professional — nomination

DAW (1 nomination)
1977:
for publishing — special award, professional — nomination

1984:
Dark Valley Destiny (by L. Sprague de Camp, CCdC & Jane Whittington Griffin) — special award, professional — nomination

de Camp, L. Sprague (8 nominations; 1 win)
1984:
life achievement — winner

1984:
Dark Valley Destiny (by LSdC, Catherine Crook de Camp & Jane Whittington Griffin) — special award, professional — nomination

1982:
life achievement — nomination

1981:
life achievement — nomination

1980:
life achievement — nomination

1979:
life achievement — nomination

1977:
life achievement — nomination

1976:
for Lovecraft: A Biography — special award, professional — nomination

de la Ree, Gerry (1 nomination)
1976:
for publishing/editing — special award, non-professional — nomination

de Lint, Charles (18 nominations; 1 win)
2004:
Circle of Cats — short fiction — nomination

2003:
Seven Wild Sisters — novella — nomination

2003:
Waifs and Strays — collection — nomination

2002:
The Onion Girl — novel — nomination

2000:
Moonlight and Vines — collection — winner (tie)

1999:
Someplace to Be Flying — novel — nomination

1998:
Trader — novel — nomination

1996:
The Ivory and the Horn — collection — nomination

1994:
Dreams Underfoot — collection — nomination

1994:
“The Moon Is Drowning While I Sleep” — short story — nomination

1993:
“Bridges” — short story — nomination

1993:
Paperjack — novella — nomination

1993:
Spiritwalk — collection — nomination

1992:
Our Lady of the Harbour — novella — nomination

1992:
“Pity the Monsters” — short story — nomination

1992:
“The Conjure Man” — short story — nomination

1992:
The Little Country — novel — nomination

1981:
for Triskell Press; Dragonfields — special award, non-professional — nomination

Dean, Roger (1 nomination; 1 win)
1977:
artist — winner

del Rey, Judy-Lynn (1 nomination)
1978:
for Ballantine — special award, professional — nomination

del Rey, Lester (4 nominations)
1983:
for Ballantine Del Rey — special award, professional — nomination

1981:
for Ballantine Del Rey — special award, professional — nomination

1980:
for Ballantine Del Rey Fantasy — special award, professional — nomination

1978:
for Ballantine — special award, professional — nomination

Delap, Richard (1 nomination)
2002:
The Essential Ellison: A 50-Year Retrospective: Revised and Expanded (Harlan Ellison; Terry Dowling with RD & Gil Lamont, eds.) — collection — nomination

Denton, Bradley (2 nominations; 1 win)
1995:
The Calvin Coolidge Home for Dead Comedians and A Conflagration Artist — collection — winner

1993:
“The Territory” — novella — nomination

Devereaux, Robert (1 nomination)
1995:
“A Slow Red Whisper of Sand” — novella — nomination

Devon, Zelda (1 nomination)
2014:
artist — nomination

Di Filippo, Paul (3 nominations)
2003:
A Year in the Linear City — novella — nomination

2002:
“Karuna, Inc.” — novella — nomination

1998:
Fractal Paisleys — collection — nomination

DiChario, Nicholas A. (1 nomination)
1993:
“The Winterberry” — short story — nomination

Dickinson, Peter (2 nominations)
2003:
Water: Tales of Elemental Spirits (by Robin McKinley & PD) — collection — nomination

1986:
“Flight” — novella — nomination

Dickson, Gordon R. (1 nomination)
1977:
The Dragon and the George — novel — nomination

Dillon, Julie (4 nominations)
2017:
artist — nomination

2016:
artist — nomination

2014:
artist — nomination

2012:
artist — nomination

Dillon, Leo & Diane (1 nomination; 1 win)
2008:
life achievement — winner

Doherty, Tom (1 nomination; 1 win)
2005:
life achievement — winner

Donaldson, Stephen R. (3 nominations; 1 win)
2005:
The Runes of the Earth — novel — nomination

2000:
Reave the Just and Other Tales — collection — winner (tie)

1978:
The Chronicles of Thomas Covenant the Unbeliever — novel — nomination

Dowling, Terry (3 nominations)
2002:
The Essential Ellison: A 50-Year Retrospective: Revised and Expanded (Harlan Ellison; TD with Richard Delap & Gil Lamont, eds.) — collection — nomination

2001:
Blackwater Days — collection — nomination

2001:
“The Saltimbanques” — short fiction — nomination

Doyle, Noreen (1 nomination)
2005:
The First Heroes: New Tales of the Bronze Age (Harry Turtledove & ND, eds.) — anthology — nomination

Dozois, Gardner (7 nominations; 1 win)
2015:
Rogues (George R. R. Martin & GD, eds.) — anthology — nomination

2014:
Dangerous Women (George R. R. Martin & GD, eds.) — anthology — winner

2010:
Songs of The Dying Earth: Stories in Honor of Jack Vance (George R. R. Martin & GD, eds.) — anthology — nomination

2008:
Wizards (Jack Dann & GD, eds.) — anthology — nomination

1998:
for editing and anthologies — special award, professional — nomination

1998:
Modern Classics of Fantasy — anthology — nomination

1988:
for Asimov's, anthologies — special award, professional — nomination

Drake, David (2 nominations; 1 win)
1976:
for Carcosa, publisher — special award, non-professional — winner

1976:
“The Barrow Troll” — short fiction — nomination

Duchamp, L. Timmel (2 nominations)
2017:
for Aqueduct Press — special award, professional — nomination

2013:
for Aqueduct Press — special award, non-professional — nomination

Duffy, Steven (2 nominations)
2012:
“X for Demetrious” — short story — nomination

2010:
“The Lion's Den” — novella — nomination

Duncan, Andy (5 nominations; 3 wins)
2014:
“Wakulla Springs” (by AD & Ellen Klages) — novella — winner

2010:
The Night Cache — novella — nomination

2001:
Beluthahatchie and Other Stories — collection — winner

2001:
“Lincoln in Frogmore” — short fiction — nomination

2001:
“The Pottawatomie Giant” — short fiction — winner

Duncan, Hal (1 nomination)
2006:
Vellum — novel — nomination

Dziemianowicz, Stefan R. (2 nominations)
2006:
for Supernatural Literature of the World: An Encyclopedia — special award, professional — nomination

1992:
Famous Fantastic Mysteries (SRD, Robert Weinberg & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — nomination

Eckhardt, Jason (1 nomination)
1994:
artist — nomination

Edric, Robert (1 nomination)
2008:
The Mermaids — novella — nomination

Edwards, Chris Logan (1 nomination)
1998:
for Tigereyes Press — special award, non-professional — nomination

Edwards, Les (2 nominations)
2001:
artist — nomination

2000:
artist — nomination

Eggleton, Bob (4 nominations)
2000:
artist — nomination

1999:
artist — nomination

1996:
artist — nomination

1995:
artist — nomination

Elliott, Kate (1 nomination)
1997:
The Golden Key (by Melanie Rawn, Jennifer Roberson & KE) — novel — nomination

Ellis, Bret Easton (1 nomination)
2006:
Lunar Park — novel — nomination

Ellison, Harlan (8 nominations; 2 wins)
2002:
The Essential Ellison: A 50-Year Retrospective: Revised and Expanded (HE; Terry Dowling with Richard Delap & Gil Lamont, eds.) — collection — nomination

1994:
Mefisto in Onyx — novella — nomination

1993:
life achievement — winner

1990:
Harlan Ellison's Watching — collection — nomination

1989:
Angry Candy — collection — winner (tie)

1981:
Shatterday — anthology/collection — nomination

1978:
“Jeffty Is Five” — short fiction — nomination

1976:
Deathbird Stories — collection — nomination

El-Mohtar, Amal (2 nominations)
2017:
“Seasons of Glass and Iron” — short fiction — nomination

2016:
“Pockets” — short fiction — nomination

Emshwiller, Carol (2 nominations; 2 wins)
2005:
life achievement — winner

1991:
The Start of the End of It All and Other Stories — collection — winner

Enge, James (1 nomination)
2010:
Blood of Ambrose — novel — nomination

Enzenbacher, Dale (1 nomination; 1 win)
1979:
artist — winner (tie)

Erdrich, Louise (1 nomination; 1 win)
1999:
The Antelope Wife — novel — winner

Erikson, Steven (1 nomination)
2000:
Gardens of the Moon — novel — nomination

Etchison, Dennis (11 nominations; 3 wins)
2004:
Gathering the Bones (Jack Dann, DE & Ramsey Campbell, eds.) — anthology — nomination

2002:
Talking in the Dark — collection — nomination

2002:
The Museum of Horrors — anthology — winner

1997:
“The Dead Cop” — short fiction — nomination

1993:
MetaHorror — anthology — winner

1989:
The Blood Kiss — collection — nomination

1987:
Cutting Edge — collection/anthology — nomination

1983:
“Deathtracks” — short fiction — nomination

1983:
The Dark Country — anthology/collection — nomination

1982:
“The Dark Country” — short story — winner (tie)

1977:
“It Only Comes Out at Night” — short fiction — nomination

Evans, Christopher (1 nomination)
1988:
Other Edens (CE & Robert Holdstock, eds.) — anthology — nomination

Evans, G. S. (1 nomination)
2008:
for Café Irreal — special award, non-professional — nomination

Evans, Richard (1 nomination; 1 win)
1996:
for contributions to the genre — special award, professional — winner

Evenson, Brian (1 nomination)
2010:
Fugue State — collection — nomination

Fabian, Stephen E. (8 nominations; 1 win)
2006:
life achievement — winner

2000:
artist — nomination

1980:
artist — nomination

1979:
artist — nomination

1978:
artist — nomination

1977:
artist — nomination

1976:
artist — nomination

1975:
artist — nomination

Farber, Sharon N. (1 nomination)
1986:
“Return of the Dust Vampires” — short story — nomination

Farmer, Philip José (1 nomination; 1 win)
2001:
life achievement — winner

Fedogan & Bremer (4 nominations; 1 win)
1998:
for book publishing — special award, non-professional — winner

1997:
for book publishing — special award, non-professional — nomination

1996:
for book publishing — special award, non-professional — nomination

1995:
for book publishing — special award, professional — nomination

Feldman, Jude (1 nomination)
2008:
for Borderlands Books — special award, professional — nomination

Felice, Jenna A. (1 nomination)
1996:
for Century — special award, non-professional — nomination

Fenner, Arnie (6 nominations; 2 wins)
2001:
for Spectrum 7: The Best in Contemporary Fantastic Art — special award, professional — nomination

1991:
for designing, for Mark V. Ziesing and Ursus — special award, professional — winner

1981:
for Shayol — special award, non-professional — winner

1980:
for Shayol — special award, non-professional — nomination

1979:
for Shayol — special award, non-professional — nomination

1977:
for editing/publishing Chacal — special award, non-professional — nomination

Fenner, Cathy (1 nomination)
2001:
for Spectrum 7: The Best in Contemporary Fantastic Art — special award, professional — nomination

Fergus, Stefan (1 nomination)
2015:
for Civilian Reader (civilianreader.wordpress.com) — special award, non-professional — nomination

Ferman, Edward L. (7 nominations; 3 wins)
1998:
life achievement — winner

1984:
for F&SF — special award, professional — nomination

1982:
for F&SF — special award, professional — winner

1981:
for F&SF — special award, professional — nomination

1979:
for F&SF — special award, professional — winner

1978:
for F&SF — special award, professional — nomination

1977:
for editing/publishing F&SF — special award, professional — nomination

Finlay, Charles Coleman (1 nomination)
2017:
for editing F&SF — special award, professional — nomination

Finn, Mark (1 nomination)
2007:
for Blood and Thunder: The Life and Art of Robert E. Howard — special award, professional — nomination

Finney, Jack (1 nomination; 1 win)
1987:
life achievement — winner

Fletcher, Jo (3 nominations; 1 win)
2012:
for editing - Jo Fletcher Books — special award, professional — nomination

2002:
for editing the Fantasy Masterworks series (Gollancz) — special award, professional — winner (tie)

1999:
for editing — special award, professional — nomination

Ford, Carl T. (1 nomination)
1989:
for Dagon Press — special award, non-professional — nomination

Ford, Jeffrey (14 nominations; 7 wins)
2017:
A Natural History of Hell — collection — winner

2013:
“A Natural History of Autumn” — short story — nomination

2009:
The Drowned Life — collection — winner

2009:
The Shadow Year — novel — winner (tie)

2007:
“Botch Town” — novella — winner

2007:
The Empire of Ice Cream — collection — nomination

2007:
“The Way He Does It” — short fiction — nomination

2004:
“The Empire of Ice Cream” — novella — nomination

2003:
“Creation” — short story — winner

2003:
The Fantasy Writer's Assistant and Other Stories — collection — winner

2003:
The Portrait of Mrs. Charbuque — novel — nomination

2003:
“The Weight of Words” — short story — nomination

2002:
“The Honeyed Knot” — short story — nomination

1998:
The Physiognomy — novel — winner

Ford, John M. (3 nominations; 2 wins)
2005:
Heat of Fusion and Other Stories — collection — nomination

1989:
“Winter Solstice, Camelot Station” — short fiction — winner

1984:
The Dragon Waiting — novel — winner

Foster, Jon (2 nominations)
2012:
artist — nomination

2007:
artist — nomination

Foubister, Amanda (1 nomination)
2011:
for Brighton Shock!: The Souvenir Book Of The World Horror Convention 2010 — special award, non-professional — nomination

Fowler, Christopher (1 nomination)
2011:
“Beatiful Men” — short fiction — nomination

Fowler, Karen Joy (6 nominations; 3 wins)
2017:
The Best American Science Fiction and Fantasy 2016 (KJF & John Joseph Adams, eds.) — anthology — nomination

2012:
“Younger Women” — short story — nomination

2011:
“Booth's Ghost” — short fiction — nomination

2011:
What I Didn't See and Other Stories — collection — winner

2010:
“The Pelican Bar” — short story — winner

1999:
Black Glass — collection — winner

Fox, Rose (1 nomination)
2015:
Long Hidden: Speculative Fiction from the Margins of History (RF & Daniel José Older, eds.) — anthology — nomination

Frazetta, Frank (2 nominations; 2 wins)
2001:
life achievement — winner

1976:
artist — winner

Frost, Gregory (1 nomination)
2003:
Fitcher's Brides — novel — nomination

Froud, Brian (2 nominations)
1995:
artist — nomination

1991:
artist — nomination

Gaiman, Neil (13 nominations; 1 win)
2016:
for The Sandman: Overture — special award, professional — nomination

2014:
The Ocean at the End of the Lane — novel — nomination

2011:
Stories: All-New Tales (NG & Al Sarrantonio, eds.) — anthology — nomination

2009:
Odd and the Frost Giants — novella — nomination

2009:
The Graveyard Book — novel — nomination

2003:
Coraline — novella — nomination

2003:
“October in the Chair” — short story — nomination

2002:
American Gods — novel — nomination

1999:
“Shoggoth's Old Peculiar” — short story — nomination

1994:
Angels & Visitations: A Miscellany — collection — nomination

1994:
“Troll Bridge” — short story — nomination

1991:
“A Midsummer Night's Dream” (by NG & Charles Vess) — short story — winner

1991:
Good Omens (by Terry Pratchett & NG) — novel — nomination

Gallagher, Stephen (2 nominations)
2008:
Plots and Misadventures — collection — nomination

2003:
“Little Dead Girl Singing” — short story — nomination

Gallardo, Gervasio (1 nomination)
1975:
artist — nomination

Gallo, Irene (1 nomination; 1 win)
2014:
for art direction of Tor.com — special award, professional — winner (tie)

Ganley, W. Paul (10 nominations; 2 wins)
1992:
for Weirdbook — special award, non-professional — winner

1987:
for Weirdbook and Weirdbook Press — special award, non-professional — winner (tie)

1986:
for Weirdbook and Weirdbook Press — special award, non-professional — nomination

1985:
for Weirdbook and Weirdbook Press — special award, non-professional — nomination

1984:
for Weirdbook — special award, non-professional — nomination

1983:
for Weirdbook — special award, non-professional — nomination

1982:
for Weirdbook — special award, non-professional — nomination

1981:
for Weirdbook — special award, non-professional — nomination

1979:
for Weirdbook — special award, non-professional — nomination

1978:
for Weirdbook — special award, non-professional — nomination

Garcia, Nancy (1 nomination; 1 win)
1988:
for American Fantasy — special award, non-professional — winner (tie)

Garcia, Robert T. (2 nominations; 1 win)
1988:
for American Fantasy — special award, non-professional — winner (tie)

1983:
for American Fantasy — special award, non-professional — nomination

Garner, Alan (1 nomination; 1 win)
2012:
lifetime achievement — winner

Gascoigne, Marc (1 nomination; 1 win)
2011:
for Angry Robot — special award, professional — winner

Gervais, Stephen (2 nominations; 1 win)
1987:
artist — nomination

1984:
artist — winner

Giancola, Donato (2 nominations; 1 win)
2004:
artist — winner (tie)

2002:
artist — nomination

Giger, H. R. (1 nomination)
1997:
artist — nomination

Gilliam, Richard (1 nomination)
1993:
Grails: Quests, Visitations and Other Occurrences (RG, Martin H. Greenberg & Edward E. Kramer, eds.) — anthology — nomination

Gilman, Emily (1 nomination)
2013:
“The Castle that Jack Built” — short story — nomination

Gilman, Greer Ilene (1 nomination; 1 win)
2004:
“A Crowd of Bone” — novella — winner

Godwin, Parke (3 nominations; 1 win)
1985:
The Fire When It Comes — collection/anthology — nomination

1982:
“The Fire When It Comes” — novella — winner

1981:
Firelord — novel — nomination

Goldstein, Lisa (4 nominations)
1998:
“Fortune and Misfortune” — short fiction — nomination

1995:
Travellers In Magic — collection — nomination

1993:
“Alfred” — short story — nomination

1986:
The Dream Years — novel — nomination

Gorey, Edward (4 nominations; 2 wins)
1989:
artist — winner

1985:
artist — winner

1984:
artist — nomination

1976:
artist — nomination

Gorodischer, Angélica (1 nomination; 1 win)
2011:
lifetime achievement — winner

Goss, Theodora (2 nominations; 1 win)
2008:
“Singing of Mount Abora” — short story — winner

2005:
“The Wings of Meister Wilhelm” — short fiction — nomination

Gould, Robert (2 nominations; 1 win)
1987:
artist — winner

1984:
artist — nomination

Graffet, Didier (1 nomination)
2013:
(DG & Dave Senior) — artist — nomination

Graham, Neile (1 nomination; 1 win)
2017:
for fostering excellence in the genre through her role as Workshop Director, Clarion West — special award, non-professional — winner

Grant, Charles L. (23 nominations; 3 wins)
1992:
Final Shadows — anthology — nomination

1990:
In a Dark Dream — novel — nomination

1987:
The Pet — novel — nomination

1986:
Night Visions 2 — collection/anthology — nomination

1984:
Shadows 6 — collection/anthology — nomination

1984:
The Dodd, Mead Gallery of Horror — collection/anthology — nomination

1983:
“Confess the Seasons” — novella — winner (tie)

1983:
Nightmare Seasons — anthology/collection — winner

1983:
“Night's Swift Dragons” — novella — nomination

1983:
Shadows 5 — anthology/collection — nomination

1983:
The Nestling — novel — nomination

1982:
“Coin of the Realm” — short story — nomination

1982:
Shadows 4 — anthology/collection — nomination

1982:
Tales from the Nightside — anthology/collection — nomination

1981:
Shadows 3 — anthology/collection — nomination

1980:
Nightmares — anthology/collection — nomination

1980:
Shadows 2 — anthology/collection — nomination

1980:
The Last Call of Mourning — novel — nomination

1979:
“Hear Me Now, My Sweet Abbey Rose” — short fiction — nomination

1979:
Shadows — collection/anthology — winner

1979:
The Sound of Midnight — novel — nomination

1978:
The Hour of the Oxrun Dead — novel — nomination

1978:
“When All the Children Call My Name” — short fiction — nomination

Grant, Donald M. (10 nominations; 5 wins)
2003:
life achievement — winner

1992:
for publishing — special award, professional — nomination

1987:
for Donald M. Grant — special award, professional — nomination

1986:
for Donald M. Grant, publisher — special award, professional — nomination

1984:
special convention award — winner

1983:
for publishing, Donald M. Grant — special award, professional — winner

1982:
for publishing, Donald M. Grant — special award, professional — nomination

1980:
for publishing, Donald M. Grant — special award, professional — winner

1979:
for publishing, Donald M. Grant — special award, professional — nomination

1976:
for publishing — special award, professional — winner

Grant, Gavin J. (6 nominations; 2 wins)
2015:
Monstrous Affections (Kelly Link & GJG, eds.) — anthology — winner

2009:
for Small Beer Press and Big Mouth House — special award, professional — winner

2009:
The Year's Best Fantasy and Horror 2008: Twenty-First Annual Collection (Ellen Datlow, Kelly Link & GJG, eds.) — anthology — nomination

2005:
for Small Beer Press — special award, professional — nomination

2004:
for Small Beer Press — special award, professional — nomination

2003:
for Small Beer Press — special award, non-professional — nomination

Grant, John (2 nominations; 1 win)
2003:
for Paper Tiger art books — special award, professional — nomination

1998:
for The Encyclopedia of Fantasy — special award, professional — winner

Graves, Lucia (1 nomination; 1 win)
2013:
for the translation of The Prisoner of Heaven (Weidenfeld & Nicholson; Harper) by Carlos Ruiz Zafón — special award, professional — winner

Green, Terence M. (2 nominations)
2000:
A Witness to Life — novel — nomination

1997:
Shadow of Ashland — novel — nomination

Greenberg, Martin H. (7 nominations)
1997:
The Shimmering Door (Katharine Kerr & MHG, eds.) — anthology — nomination

1996:
Dark Love (Nancy A. Collins, Edward E. Kramer & MHG, eds.) — anthology — nomination

1995:
Love in Vein (Poppy Z. Brite & MHG, eds.) — anthology — nomination

1993:
for anthologies — special award, professional — nomination

1993:
Grails: Quests, Visitations and Other Occurrences (Richard Gilliam, MHG & Edward E. Kramer, eds.) — anthology — nomination

1992:
After the King: Stories in Honor of J.R.R. Tolkien — anthology — nomination

1992:
Famous Fantastic Mysteries (Stefan R. Dziemianowicz, Robert Weinberg & MHG, eds.) — anthology — nomination

Gregory, Daryl (2 nominations; 1 win)
2015:
We Are All Completely Fine — novella — winner

2009:
Pandemonium — novel — nomination

1984:
Dark Valley Destiny (by L. Sprague de Camp, Catherine Crook de Camp & JWG) — special award, professional — nomination

Griffith, Nicola (1 nomination; 1 win)
1998:
Bending the Landscape: Fantasy (NG & Stephen Pagel, eds.) — anthology — winner

Grimwood, Ken (1 nomination; 1 win)
1988:
Replay — novel — winner

Grin, Leo (2 nominations)
2007:
for The Cimmerian — special award, non-professional — nomination

2006:
for The Cimmerian — special award, non-professional — nomination

Groce, James (1 nomination; 1 win)
1976:
for Carcosa, publisher — special award, non-professional — winner

Groppi, Susan Marie (3 nominations; 1 win)
2010:
for Strange Horizons — special award, non-professional — winner

2007:
for Strange Horizons — special award, non-professional — nomination

2007:
Twenty Epics (David Moles & SMG, eds.) — anthology — nomination

Gunn, Eileen (1 nomination)
2005:
Stable Strategies and Others — collection — nomination

Guran, Paula (2 nominations)
2002:
for Horror Garage — special award, non-professional — nomination

1997:
for DarkEcho — special award, non-professional — nomination

Gurney, James (2 nominations; 1 win)
1993:
artist — winner

1993:
for Dinotopia — special award, professional — nomination

Haldeman, Joe (2 nominations; 1 win)
1993:
“Graves” — short story — winner (tie)

1991:
“The Hemingway Hoax” — novella — nomination

Hale, Phil (1 nomination)
1986:
for A Monster at Christmas — special award, professional — nomination

Halpern, Marty (2 nominations)
2003:
for Golden Gryphon Press — special award, professional — nomination

2001:
for Golden Gryphon Press — special award, professional — nomination

Hamel, Meg (1 nomination)
1996:
for Century — special award, non-professional — nomination

Hand, Elizabeth (11 nominations; 4 wins)
2012:
“Near Zennor” — novella — nomination

2011:
“The Maiden Flight of McCauley's Bellerophon” — novella — winner

2008:
Illyria — novella — winner

2004:
Bibliomancy — collection — winner

2003:
“The Least Trumps” — novella — nomination

2002:
“Cleopatra Brimstone” — novella — nomination

2001:
“Chip Crockett's Christmas Carol” — novella — nomination

1999:
Last Summer at Mars Hill — collection — nomination

1995:
“Last Summer at Mars Hill” — novella — winner

1995:
Waking the Moon — novel — nomination

1994:
“The Erl-King” — novella — nomination

Hannett, Lisa L. (1 nomination)
2012:
Bluegrass Symphony — collection — nomination

Hardin, Nils (1 nomination)
1977:
for publishing/editing Xenophile — special award, non-professional — nomination

Harris, Thomas (1 nomination)
1989:
The Silence of the Lambs — novel — nomination

Harrison, M. John (2 nominations)
2001:
Travel Arrangements — collection — nomination

1985:
Viriconium Nights — collection/anthology — nomination

Hartwell, David G. (8 nominations; 3 wins)
2016:
life achievement — winner

1994:
Christmas Forever — anthology — nomination

1988:
for Arbor House; Tor; anthologies — special award, professional — winner

1988:
The Dark Descent — anthology — winner (tie)

1987:
for Arbor House — special award, professional — nomination

1983:
for Timescape — special award, professional — nomination

1982:
for Timescape — special award, professional — nomination

1981:
for Pocket/Timescape/Simon & Schuster — special award, professional — nomination

Hatch, George (3 nominations)
1994:
for Horror's Head Press — special award, non-professional — nomination

1994:
Sinistre — anthology — nomination

1993:
for Horror's Head Press — special award, non-professional — nomination

Hazel, Paul (1 nomination)
1986:
Winterking — novel — nomination

Headley, Maria Dahvana (1 nomination)
2017:
“Little Widow” — short fiction — nomination

Heaney, Seamus (1 nomination)
2000:
for the new translation of Beowulf — special award, professional — nomination

Helprin, Mark (1 nomination; 1 win)
1997:
A City in Winter — novella — winner

Hildebrandt, Tim (1 nomination; 1 win)
1992:
artist — winner

Hill, Joe (3 nominations; 1 win)
2006:
20th Century Ghosts — collection — nomination

2006:
“Best New Horror” — short fiction — nomination

2006:
Voluntary Committal — novella — winner

Hirshberg, Glen (5 nominations)
2007:
American Morons — collection — nomination

2004:
“Dancing Men” — novella — nomination

2004:
The Two Sams: Ghost Stories — collection — nomination

2002:
“Struwwelpeter” — novella — nomination

2001:
“Mr Dark's Carnival” — novella — nomination

Hoak, Deanna (1 nomination)
2007:
for copyediting — special award, professional — nomination

Hodge, Brian (1 nomination)
1998:
“The Dripping of Sundered Wineskins” — novella — nomination

Hoffman, Barry (3 nominations)
1998:
for Gauntlet magazine and Gauntlet book publishing — special award, non-professional — nomination

1992:
for Gauntlet — special award, non-professional — nomination

1991:
for Gauntlet — special award, non-professional — nomination

Hoffman, Nina Kiriki (4 nominations)
2000:
A Red Heart of Memories — novel — nomination

1996:
“Home for Christmas” — novella — nomination

1996:
The Silent Strength of Stones — novel — nomination

1993:
Unmasking — novella — nomination

Holdstock, Robert (5 nominations; 2 wins)
1992:
The Bone Forest — collection — nomination

1992:
“The Ragthorn” (by RH & Garry Kilworth) — novella — winner

1988:
Other Edens (Christopher Evans & RH, eds.) — anthology — nomination

1985:
Mythago Wood — novel — winner (tie)

1982:
“Mythago Wood” — novella — nomination

Hopkinson, Nalo (3 nominations; 1 win)
2002:
Skin Folk — collection — winner

2002:
“Something to Hitch Meat To” — short story — nomination

2001:
Whispers from the Cotton Tree Root: Caribbean Fabulist Fiction — anthology — nomination

Hoppenstand, Gary (2 nominations)
1978:
for Midnight Sun — special award, non-professional — nomination

1977:
for publishing/editing Midnight Sun — special award, non-professional — nomination

Howard, Kat (1 nomination)
2013:
“Breaking the Frame” — short story — nomination

Howe, David J. (1 nomination; 1 win)
2006:
for Telos Books — special award, non-professional — winner

Howe, John (1 nomination)
2004:
for artwork in The Lord of the Rings — special award, professional — nomination

Howle, Leslie (2 nominations)
2014:
for Clarion West administration — special award, non-professional — nomination

2007:
for her work at Clarion West — special award, non-professional — nomination

Hughart, Barry (1 nomination; 1 win)
1985:
Bridge of Birds — novel — winner (tie)

Hutchison, Don (3 nominations)
2000:
Northern Frights 5 — anthology — nomination

1998:
Northern Frights 4 — anthology — nomination

1993:
Northern Frights — anthology — nomination

Irvine, Alexander C. (1 nomination)
2004:
“Gus Dreams of Biting the Mailman” — short fiction — nomination

Ishiguro, Kazuo (1 nomination)
2016:
The Buried Giant — novel — nomination

2015:
“Where the Trains Turn” — novella — nomination

Jacobs, Harvey (1 nomination)
1998:
American Goliath — novel — nomination

James, Betsy (1 nomination)
2017:
Roadsouls — novel — nomination

Janson, Klaus (1 nomination)
1993:
for Batman Gothic — special award, professional — nomination

Jean, James (1 nomination; 1 win)
2006:
artist — winner

Jemisin, N. K. (4 nominations)
2017:
The Obelisk Gate — novel — nomination

2016:
The Fifth Season — novel — nomination

2013:
The Killing Moon — novel — nomination

2011:
The Hundred Thousand Kingdoms — novel — nomination

Jennings, Kathleen (3 nominations)
2016:
artist — nomination

2013:
artist — nomination

2012:
artist — nomination

Jia, Ruan (1 nomination)
2008:
artist — nomination

Johnson, Kij (6 nominations; 2 wins)
2017:
The Dream-Quest of Vellitt Boe — long fiction — winner

2013:
At the Mouth of the River of Bees — collection — nomination

2011:
“Ponies” — short fiction — nomination

2009:
“26 Monkeys, Also the Abyss” — short story — winner

2008:
“The Evolution of Trickster Stories Among the Dogs of North Park After the Change” — short story — nomination

2004:
Fudoki — novel — nomination

Johnson, L. S. (1 nomination)
2017:
Vacui Magia — collection — nomination

Jones, Diana Wynne (3 nominations; 1 win)
2007:
life achievement — winner

1997:
for The Tough Guide to Fantasyland — special award, professional — nomination

1985:
Archer's Goon — novel — nomination

Jones, Gwyneth (2 nominations; 2 wins)
1996:
Seven Tales and a Fable — collection — winner

1996:
“The Grass Princess” — short fiction — winner

Jones, Jeff (2 nominations; 1 win)
1986:
artist — winner

1975:
artist — nomination

Jones, Rachael K. (1 nomination)
2017:
“The Fall Shall Further the Flight in Me” — short fiction — nomination

Jones, Richard Glyn (1 nomination; 1 win)
1996:
The Penguin Book of Modern Fantasy by Women (A. Susan Williams & RGJ, eds.) — anthology — winner

Jones, Stephen (29 nominations; 4 wins)
2016:
for The Art of Horror — special award, professional — winner

2014:
Flotsam Fantastique: The Souvenir Book of World Fantasy Convention 2013 — anthology — nomination

2012:
A Book of Horrors — anthology — nomination

2011:
for Brighton Shock!: The Souvenir Book Of The World Horror Convention 2010 — special award, non-professional — nomination

2008:
for -t1- — special award, non-professional — nomination

2006:
Weird Shadows Over Innsmouth — anthology — nomination

2002:
for editing — special award, professional — winner (tie)

2002:
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Twelve — anthology — nomination

2002:
The Mammoth Book of Vampire Stories by Women — anthology — nomination

2001:
Dark Terrors 5 (SJ & David Sutton, eds.) — anthology — nomination

2000:
Dark Detectives: Adventures of the Supernatural Sleuths — anthology — nomination

2000:
for The Essential Monster Movie Guide — special award, professional — nomination

1999:
Dark Terrors 4 (SJ & David Sutton, eds.) — anthology — nomination

1998:
for editing and anthologies — special award, professional — nomination

1998:
Dark Terrors 3 (SJ & David Sutton, eds.) — anthology — nomination

1997:
for editing and anthologies — special award, professional — nomination

1997:
Dark Terrors 2 (SJ & David Sutton, eds.) — anthology — nomination

1996:
for editing and anthologies — special award, professional — nomination

1996:
Dark Terrors (SJ & David Sutton, eds.) — anthology — nomination

1995:
Shadows Over Innsmouth — anthology — nomination

1991:
Best New Horror (SJ & Ramsey Campbell, eds.) — anthology — winner

1991:
Dark Voices 2: The Pan Book of Horror (David Sutton & SJ, eds.) — anthology — nomination

1988:
for Fantasy Tales — special award, non-professional — nomination

1987:
for Fantasy Tales — special award, non-professional — nomination

1984:
for Fantasy Tales — special award, non-professional — winner

1983:
for Fantasy Tales — special award, non-professional — nomination

1982:
for Fantasy Tales — special award, non-professional — nomination

1981:
for Fantasy Tales; Airgedlamh — special award, non-professional — nomination

1978:
for Fantasy Tales — special award, non-professional — nomination

Jordan, Robert (1 nomination)
2016:
for The Wheel of Time Companion — special award, professional — nomination

Joshi, S. T. (6 nominations; 2 wins)
2016:
Black Wings IV — anthology — nomination

2013:
for Unutterable Horror: A History of Supernatural Fiction, Volumes 1 & 2 — special award, non-professional — winner

2011:
Black Wings: New Tales of Lovecraftian Horror — anthology — nomination

2006:
for Supernatural Literature of the World: An Encyclopedia — special award, professional — nomination

2005:
for scholarship — special award, professional — winner

1991:
for The Weird Tale — special award, professional — nomination

Joyce, Graham (5 nominations; 1 win)
2013:
Some Kind of Fairy Tale — novel — nomination

2011:
The Silent Land — novel — nomination

2006:
The Limits of Enchantment — novel — nomination

2003:
The Facts of Life — novel — winner (tie)

1996:
Requiem — novel — nomination

Kasturi, Sandra (4 nominations; 1 win)
2015:
for ChiZine Publications — special award, professional — winner

2013:
for ChiZine Publications — special award, professional — nomination

2012:
for ChiZine Publications — special award, professional — nomination

2011:
for ChiZine Publications — special award, professional — nomination

Kay, Guy Gavriel (5 nominations; 1 win)
2011:
Under Heaven — novel — nomination

2008:
Ysabel — novel — winner

2001:
Lord of Emperors — novel — nomination

1999:
Sailing to Sarantium — novel — nomination

1991:
Tigana — novel — nomination

Kaye, Marvin (1 nomination; 1 win)
2006:
The Fair Folk — anthology — winner

Keeble, Helen (1 nomination)
2010:
“A Journal of Certain Events of Scientific Interest from the First Survey Voyage of the Southern Waters by HMS Ocelot, As Observed by Professor Thaddeus Boswell, DPhil, MSc, or, A Lullaby” — short story — nomination

Keller, Ken (1 nomination)
1982:
for Trumpet — special award, non-professional — nomination

Kelly, Michael (1 nomination)
2015:
Shadows & Tall Trees 2014 — anthology — nomination

Kennedy, Leigh (1 nomination)
1984:
“The Silent Cradle” — short story — nomination

Kerr, Katharine (1 nomination)
1997:
The Shimmering Door (KK & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — nomination

Kessel, John (3 nominations)
2009:
“Pride and Prometheus” — short story — nomination

1999:
“Every Angel Is Terrifying” — short story — nomination

1993:
Meeting in Infinity — collection — nomination

Ketter, Greg (1 nomination)
2007:
for DreamHaven — special award, professional — nomination

Kidd, Tom (1 nomination; 1 win)
2003:
artist — winner

Kiernan, Caitlín R. (9 nominations; 2 wins)
2014:
Black Helicopters — novella — nomination

2014:
The Ape's Wife and Other Stories — collection — winner

2014:
“The Prayer of Ninety Cats” — short fiction — winner

2013:
The Drowning Girl — novel — nomination

2012:
Two Worlds and In Between — collection — nomination

2011:
The Ammonite Violin & Others — collection — nomination

2010:
The Red Tree — novel — nomination

2006:
“La Peau Verte” — short fiction — nomination

2006:
To Charles Fort, with Love — collection — nomination

1996:
for Century — special award, non-professional — nomination

Kilworth, Garry (4 nominations; 1 win)
1994:
Hogfoot Right and Bird-hands — collection — nomination

1992:
“The Ragthorn” (by Robert Holdstock & GK) — novella — winner

1988:
“Hogfoot Right and Bird-hands” — short story — nomination

1985:
The Songbirds of Pain — collection/anthology — nomination

King, Stephen (20 nominations; 4 wins)
2012:
11/22/63 — novel — nomination

2007:
Lisey's Story — novel — nomination

2004:
life achievement — winner

2000:
Hearts in Atlantis — collection — nomination

1995:
“The Man in the Black Suit” — short story — winner

1988:
Misery — novel — nomination

1987:
It — novel — nomination

1987:
“The End of the Whole Mess” — short story — nomination

1986:
Skeleton Crew — collection/anthology — nomination

1985:
“The Ballad of the Flexible Bullet” — novella — nomination

1985:
The Talisman (by SK & Peter Straub) — novel — nomination

1984:
Pet Sematary — novel — nomination

1983:
Different Seasons — anthology/collection — nomination

1983:
“The Breathing Method” — novella — nomination

1982:
“Do the Dead Sing?” (aka “The Reach“) — short story — winner (tie)

1981:
“The Mist” — novel — nomination

1980:
special convention award — winner

1979:
Night Shift — collection/anthology — nomination

1979:
The Stand — novel — nomination

1976:
'Salem's Lot — novel — nomination

King, Tappan (1 nomination)
1988:
for Twilight Zone — special award, professional — nomination

Kinnunen, Mikko (1 nomination)
2008:
artist — nomination

Kirk, Richard A. (1 nomination)
2011:
artist — nomination

Kirk, Russell (1 nomination; 1 win)
1977:
“There's a Long, Long Trail A-Winding” — short fiction — winner

Kirk, Tim (4 nominations)
1978:
artist — nomination

1977:
artist — nomination

1976:
artist — nomination

1975:
artist — nomination

Klages, Ellen (3 nominations; 1 win)
2014:
“Wakulla Springs” (by Andy Duncan & EK) — novella — winner

2010:
“Singing on a Star” — short story — nomination

2008:
Portable Childhoods — collection — nomination

Klein, T. E. D. (7 nominations; 1 win)
1986:
“Nadelman's God” — novella — winner

1985:
for Twilight Zone — special award, professional — nomination

1985:
The Ceremonies — novel — nomination

1982:
for Twilight Zone — special award, professional — nomination

1981:
“Children of the Kingdom” — short fiction — nomination

1980:
“Petey” — short story — nomination

1975:
“The Events at Poroth Farm” — short fiction — nomination

Klima, John (5 nominations)
2010:
for Electric Velocipede — special award, non-professional — nomination

2009:
for Electric Velocipede — special award, non-professional — nomination

2008:
for Electric Velocipede — special award, non-professional — nomination

2008:
Logorrhea — anthology — nomination

2007:
for Electric Velocipede — special award, non-professional — nomination

Kling, Eben (1 nomination)
2016:
for The Family Arcana: A Story in Cards — special award, non-professional — nomination

Koja, Kathe (1 nomination)
1994:
Skin — novel — nomination

Koontz, Dean (3 nominations)
1989:
for writing — special award, professional — nomination

1988:
for service to the field — special award, professional — nomination

1987:
Strangers — novel — nomination

Koszowski, Allen (1 nomination; 1 win)
2002:
artist — winner

Kotzwinkle, William (2 nominations; 1 win)
1997:
The Bear Went Over the Mountain — novel — nomination

1977:
Doctor Rat — novel — winner

Kramer, Edward E. (2 nominations)
1996:
Dark Love (Nancy A. Collins, EEK & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — nomination

1993:
Grails: Quests, Visitations and Other Occurrences (Richard Gilliam, Martin H. Greenberg & EEK, eds.) — anthology — nomination

Krasnostein, Alisa (2 nominations; 1 win)
2016:
for Letters to Tiptree — special award, non-professional — nomination

2011:
for Twelfth Planet Press — special award, non-professional — winner

Krenkel, Roy G. (1 nomination; 1 win)
1982:
special convention award — winner

Kressel, Matthew (1 nomination)
2011:
for Sybil's Garage and Senses Five Press — special award, non-professional — nomination

Krohn, Leena (2 nominations)
2016:
Leena Krohn: The Collected Fiction — collection — nomination

2005:
Tainaron: Mail from Another City — novella — nomination

Krupowicz, R. J. (1 nomination)
1983:
artist — nomination

Kuebler, Thomas S. (1 nomination)
2016:
artist — nomination

Kushner, Ellen (4 nominations; 1 win)
2007:
The Privilege of the Sword — novel — nomination

1999:
“The Death of the Duke” — short story — nomination

1998:
“The Fall of the Kings” (by EK & Delia Sherman) — novella — nomination

1991:
Thomas the Rhymer — novel — winner (tie)

Lafferty, R. A. (2 nominations; 1 win)
1992:
Lafferty In Orbit — collection — nomination

1990:
life achievement — winner

Laidlaw, Marc (1 nomination)
1997:
The 37th Mandala — novel — nomination

Lake, Jay (3 nominations)
2006:
Polyphony, Volume 5 (Deborah Layne & JL, eds.) — anthology — nomination

2005:
Polyphony, Volume 4 (Deborah Layne & JL, eds.) — anthology — nomination

2004:
for Wheatland Press — special award, non-professional — nomination

Lamont, Gil (1 nomination)
2002:
The Essential Ellison: A 50-Year Retrospective: Revised and Expanded (Harlan Ellison; Terry Dowling with Richard Delap & GL, eds.) — collection — nomination

Lamsley, Terry (4 nominations; 1 win)
1997:
Conference with the Dead — collection — nomination

1994:
“Something Worse” — short story — nomination

1994:
Under the Crust — collection — nomination

1994:
“Under the Crust” — novella — winner

Lanagan, Margo (5 nominations; 4 wins)
2010:
“Sea-Hearts” — novella — winner

2009:
Tender Morsels — novel — winner (tie)

2007:
Red Spikes — collection — nomination

2005:
Black Juice — collection — winner

2005:
“Singing My Sister Down” — short fiction — winner

Lane, Eric (1 nomination; 1 win)
2012:
for publishing in translation - Dedalus books — special award, professional — winner

Lane, Joel (2 nominations; 1 win)
2013:
Where Furnaces Burn — collection — winner

1995:
The Earth Wire & Other Stories — collection — nomination

Lanier, Sterling E. (1 nomination)
1975:
“A Father's Tale” — short fiction — nomination

Lansdale, Joe R. (9 nominations)
2007:
Cross Plains Universe: Texans Celebrate Robert E. Howard. (Scott A. Cupp & JRL, eds.) — anthology — nomination

2007:
Retro Pulp Tales — anthology — nomination

2005:
Mad Dog Summer and Other Stories — collection — nomination

1990:
By Bizarre Hands — collection — nomination

1990:
“On the Far Side of the Cadillac Desert with Dead Folks” — novella — nomination

1990:
Razored Saddles (JRL & Pat LoBrutto, eds.) — anthology — nomination

1989:
“Night They Missed the Horror Show” — short fiction — nomination

1989:
The Drive-In — novel — nomination

1987:
“Tight Little Stitches in a Dead Man's Back” — short story — nomination

Lapine, Warren (1 nomination)
2000:
for DNA Publications — special award, professional — nomination

Larkin, David (1 nomination; 1 win)
1984:
for The High Kings — special award, professional — winner

Lassen, Jeremy (3 nominations; 1 win)
2008:
for Night Shade Books — special award, professional — nomination

2003:
for Night Shade Books — special award, non-professional — winner

2001:
for Night Shade Books — special award, non-professional — nomination

LaValle, Victor (1 nomination)
2017:
The Ballad of Black Tom — long fiction — nomination

Lavery, Peter (1 nomination)
2006:
for Pan MacMillan UK/Tor UK — special award, professional — nomination

Layne, Deborah (3 nominations)
2006:
Polyphony, Volume 5 (DL & Jay Lake, eds.) — anthology — nomination

2005:
Polyphony, Volume 4 (DL & Jay Lake, eds.) — anthology — nomination

2004:
for Wheatland Press — special award, non-professional — nomination

Le Guin, Ursula K. (7 nominations; 3 wins)
2013:
The Unreal and the Real: Selected Stories Volume One: Where on Earth and Volume Two: Outer Space, Inner Lands — collection — nomination

2002:
“The Finder” — novella — nomination

2002:
The Other Wind — novel — winner

1999:
“Dragonfly” — novella — nomination

1996:
“Ether OR” — novella — nomination

1995:
life achievement — winner

1988:
“Buffalo Gals, Won't You Come Out Tonight” — novella — winner

Lebbon, Tim (2 nominations)
2011:
The Thief of Broken Toys — novella — nomination

2004:
“Exorcising Angels” (by Simon Clark & TL) — novella — nomination

Lee, Alan (5 nominations; 1 win)
2004:
for artwork in The Lord of the Rings — special award, professional — nomination

1998:
artist — winner

1992:
artist — nomination

1986:
artist — nomination

1985:
artist — nomination

Lee, Tanith (10 nominations; 3 wins)
2013:
lifetime achievement — winner

2006:
“UOUS” — novella — nomination

2000:
“Scarlet and Gold” — novella — nomination

1988:
Night's Sorceries — collection — nomination

1987:
Dreams of Dark and Light — collection/anthology — nomination

1984:
“Elle Est Trois, (La Mort)” — short story — winner

1984:
“Nunc Dimittis” — novella — nomination

1984:
Red as Blood — collection/anthology — nomination

1983:
“The Gorgon” — short fiction — winner

1979:
Night's Master — novel — nomination

Lee, Yoon Ha (1 nomination)
2014:
“Effigy Nights” — short fiction — nomination

Leiber, Fritz (10 nominations; 3 wins)
1991:
The Leiber Chronicles — collection — nomination

1989:
The Knight and Knave of Swords — collection — nomination

1983:
“Horrible Imaginings” — novella — nomination

1980:
“The Button Molder” — short story — nomination

1979:
Heroes and Horrors — collection/anthology — nomination

1978:
Our Lady of Darkness — novel — winner

1978:
Swords and Ice Magic — collection/anthology — nomination

1977:
“Dark Wings” — short fiction — nomination

1976:
life achievement — winner

1976:
“Belsen Express” — short fiction — winner

L'Engle, Madeleine (1 nomination; 1 win)
1997:
life achievement — winner

Leslie, V. H. (1 nomination)
2016:
Skein and Bone — collection — nomination

Lethem, Jonathan (2 nominations; 1 win)
1997:
The Wall of the Sky, the Wall of the Eye — collection — winner

1996:
“The Insipid Profession of Jonathan Hornebom” — novella — nomination

Levy, Michael (1 nomination; 1 win)
2017:
for Children's Fantasy Literature: An Introduction — special award, professional — winner

Lewin, Paul (1 nomination)
2017:
artist — nomination

Lewis, Doug (1 nomination; 1 win)
1993:
for Roadkill Press — special award, non-professional — winner

Lewis, Tomi (1 nomination; 1 win)
1993:
for Roadkill Press — special award, non-professional — winner

Libling, Michael (1 nomination)
2015:
“Hollywood North” — novella — nomination

Lieder, Rick (1 nomination)
1995:
artist — nomination

Ligotti, Thomas (3 nominations)
1997:
The Nightmare Factory — collection — nomination

1992:
Grimscribe: His Lives and Works — collection — nomination

1991:
“The Last Feast of Harlequin” — short story — nomination

Link, Kelly (19 nominations; 3 wins)
2017:
for contributions to the genre — special award, professional — nomination

2016:
Get in Trouble — collection — nomination

2015:
“I Can See Right Through You” — short fiction — nomination

2015:
Monstrous Affections (KL & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — winner

2009:
for Small Beer Press and Big Mouth House — special award, professional — winner

2009:
Pretty Monsters — collection — nomination

2009:
The Year's Best Fantasy and Horror 2008: Twenty-First Annual Collection (Ellen Datlow, KL & Gavin J. Grant, eds.) — anthology — nomination

2006:
“Magic for Beginners” — novella — nomination

2006:
Magic for Beginners — collection — nomination

2005:
for Small Beer Press — special award, professional — nomination

2005:
“The Faery Handbag” — short fiction — nomination

2004:
for Small Beer Press — special award, professional — nomination

2004:
“The Hortlak” — novella — nomination

2004:
Trampoline: An Anthology — anthology — nomination

2003:
for Small Beer Press — special award, non-professional — nomination

2002:
Stranger Things Happen — collection — nomination

2001:
“Shoe and Marriage” — short fiction — nomination

1999:
“The Specialist's Hat” — short story — winner

1999:
“Travels with the Snow Queen” — short story — nomination

Lippincott, Gary (1 nomination)
2003:
artist — nomination

Liu, Ken (2 nominations; 1 win)
2017:
The Paper Menagerie and Other Stories — collection — nomination

2012:
“The Paper Menagerie” — short story — winner

Lloyd, Rebecca (1 nomination)
2015:
Mercy and Other Stories — collection — nomination

LoBrutto, Patrick (6 nominations; 1 win)
1990:
Razored Saddles (Joe R. Lansdale & PL, eds.) — anthology — nomination

1986:
for Doubleday — special award, professional — winner

1985:
for Doubleday — special award, professional — nomination

1984:
for Doubleday — special award, professional — nomination

1983:
for Doubleday — special award, professional — nomination

1980:
for Doubleday — special award, professional — nomination

Long, Frank Belknap (6 nominations; 1 win)
1978:
life achievement — winner

1977:
life achievement — nomination

1976:
life achievement — nomination

1976:
for Howard Phillips Lovecraft: Dreamer on the Nightside — special award, professional — nomination

1976:
The Early Long — collection — nomination

1975:
life achievement — nomination

Lord, Glenn (1 nomination; 1 win)
1978:
special convention award — winner

Lord, Karen (1 nomination)
2011:
Redemption in Indigo — novel — nomination

Love, Jeffrey Alan (2 nominations; 1 win)
2017:
artist — winner

2015:
artist — nomination

Lumley, Brian (2 nominations; 1 win)
2010:
life achievement — winner

1976:
“Born of the Winds” — short fiction — nomination

Lurie, Alison (1 nomination)
1994:
The Oxford Book of Modern Fairy Tales — anthology — nomination

Lynch, Scott (1 nomination)
2007:
The Lies of Locke Lamora — novel — nomination

Lynn, Elizabeth A. (4 nominations; 2 wins)
1984:
The Red Hawk — novella — nomination

1980:
The Dancers of Arun — novel — nomination

1980:
“The Woman Who Loved the Moon” — short story — winner (tie)

1980:
Watchtower — novel — winner

MacAvoy, R. A. (1 nomination)
1984:
Tea with the Black Dragon — novel — nomination

MacLaurin, Wayne (2 nominations)
2006:
for SF Site — special award, non-professional — nomination

2004:
for SF Site — special award, non-professional — nomination

MacLeod, Ian R. (5 nominations; 2 wins)
2008:
“The Master Miller's Tale” — novella — nomination

2005:
Breathmoss and Other Exhalations — collection — nomination

2004:
The Light Ages — novel — nomination

2000:
“The Chop Girl” — short fiction — winner

1999:
“The Summer Isles” — novella — winner

Mahy, Margaret (1 nomination)
1987:
The Tricksters — novel — nomination

Maitz, Don (9 nominations; 1 win)
1998:
artist — nomination

1991:
artist — nomination

1990:
artist — nomination

1989:
artist — nomination

1984:
artist — nomination

1983:
artist — nomination

1982:
artist — nomination

1981:
artist — nomination

1980:
artist — winner

Malik, Usman T. (1 nomination)
2016:
“The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn” — long fiction — nomination

Mamatas, Nick (2 nominations)
2011:
Haunted Legends (Ellen Datlow & NM, eds.) — anthology — nomination

2009:
for Clarkesworld Magazine — special award, non-professional — nomination

Marcus, Leonard S. (1 nomination)
2007:
for The Wand in the Word: Conversations with Writers of Fantasy — special award, professional — nomination

Marks, John (1 nomination)
2008:
Fangland — novel — nomination

Marsan, Stéphane (1 nomination)
2011:
for Bragelonne — special award, professional — nomination

Marshall, David (1 nomination)
1999:
for Pumpkin Books — special award, non-professional — nomination

Marshall, Helen (1 nomination; 1 win)
2015:
Gifts for the One Who Comes After — collection — winner (tie)

Martin, B. Diane (1 nomination)
2010:
for Readercon — special award, non-professional — nomination

Martin, George R. R. (15 nominations; 3 wins)
2015:
Rogues (GRRM & Gardner Dozois, eds.) — anthology — nomination

2014:
Dangerous Women (GRRM & Gardner Dozois, eds.) — anthology — winner

2012:
lifetime achievement — winner

2012:
A Dance with Dragons — novel — nomination

2011:
“The Mystery Knight” — novella — nomination

2010:
Songs of The Dying Earth: Stories in Honor of Jack Vance (GRRM & Gardner Dozois, eds.) — anthology — nomination

2004:
GRRM: A RRetrospective — collection — nomination

1999:
“The Hedge Knight” — novella — nomination

1997:
A Game of Thrones — novel — nomination

1997:
“Blood of the Dragon” — novella — nomination

1989:
“The Skin Trade” — novella — winner

1988:
“The Pear-Shaped Man” — novella — nomination

1987:
Night Visions 3 — collection/anthology — nomination

1984:
The Armageddon Rag — novel — nomination

1983:
Fevre Dream — novel — nomination

Martin, Valerie (1 nomination)
1991:
Mary Reilly — novel — nomination

Martiniere, Stephan (2 nominations)
2009:
artist — nomination

2008:
artist — nomination

Massie, Elizabeth (1 nomination)
1991:
“Stephen” — short story — nomination

Masterton, Graham (2 nominations)
1999:
Manitou Man: The Worlds of Graham Masterton (by GM, with Ray Clark & Matt Williams) — collection — nomination

1997:
“Underbed” — short fiction — nomination

Matheson, Richard (4 nominations; 3 wins)
1990:
Richard Matheson: Collected Stories — collection — winner

1984:
life achievement — winner

1978:
life achievement — nomination

1976:
Bid Time Return — novel — winner

Matthesen, Elise (1 nomination)
2009:
for setting out to inspire and for serving as inspiration for works of poetry, fantasy, and SF over the last decade through her jewelry-making and her "artist's challenges." — special award, non-professional — nomination

Mayo, Eduardo Jiménez (1 nomination)
2013:
Three Messages and a Warning: Contemporary Mexican Short Stories of the Fantastic (EJM & Chris N. Brown, eds.) — anthology — nomination

McAuley, Paul J. (1 nomination)
2000:
“Naming the Dead” — short fiction — nomination

McCammon, Robert R. (5 nominations; 1 win)
1992:
Boy's Life — novel — winner

1990:
Blue World and Other Stories — collection — nomination

1988:
“Best Friends” — novella — nomination

1988:
Swan Song — novel — nomination

1985:
“Nightcrawlers” — short story — nomination

McCarron, Meghan (1 nomination)
2013:
“Swift, Brutal Retaliation” — short story — nomination

McCarthy, Shawna (3 nominations)
2008:
for Realms of Fantasy — special award, professional — nomination

1988:
for Bantam Spectra — special award, professional — nomination

1985:
for Asimov's — special award, professional — nomination

McCauley, Kirby (3 nominations; 3 wins)
1981:
Dark Forces — anthology/collection — winner

1979:
special convention award — winner

1977:
Frights — collection/anthology — winner

McDonald, Ian (1 nomination)
1994:
“Some Strange Desire” — short story — nomination

McDougal, Harriet (1 nomination)
2016:
for The Wheel of Time Companion — special award, professional — nomination

McGuire, Seanan (1 nomination)
2017:
Every Heart a Doorway — long fiction — nomination

McHugh, Maureen F. (2 nominations)
2012:
After the Apocalypse: Stories — collection — nomination

2004:
“Ancestor Money” — short fiction — nomination

McKean, Dave (5 nominations; 1 win)
2006:
artist — nomination

2003:
artist — nomination

1998:
artist — nomination

1995:
artist — nomination

1991:
artist — winner

McKillip, Patricia A. (5 nominations; 3 wins)
2008:
life achievement — winner

2006:
Od Magic — novel — nomination

2003:
Ombria in Shadow — novel — winner (tie)

1980:
Harpist in the Wind — novel — nomination

1975:
The Forgotten Beasts of Eld — novel — winner

McKinley, Robin (2 nominations; 1 win)
2003:
Water: Tales of Elemental Spirits (by RM & Peter Dickinson) — collection — nomination

1986:
Imaginary Lands — collection/anthology — winner

McNaughton, Brian (1 nomination; 1 win)
1998:
The Throne of Bones — collection — winner

Meddor, Michael (1 nomination)
2000:
“The Wizard Retires” — novella — nomination

Mendlesohn, Farah (2 nominations; 1 win)
2017:
for Children's Fantasy Literature: An Introduction — special award, professional — winner

2009:
for Rhetorics of Fantasy — special award, professional — nomination

Merriam, Daniel (1 nomination)
2001:
artist — nomination

Michaud, Marc (3 nominations; 2 wins)
1996:
for Necronomicon Press — special award, non-professional — winner

1994:
for Necronomicon Press — special award, non-professional — winner

1991:
for Necronomicon Press — special award, non-professional — nomination

Miéville, China (5 nominations; 1 win)
2010:
The City & the City — novel — winner

2005:
Iron Council — novel — nomination

2005:
“Reports of Certain Events in London” — short fiction — nomination

2003:
The Scar — novel — nomination

2001:
Perdido Street Station — novel — nomination

Mikol, Paul (6 nominations)
1991:
for Dark Harvest — special award, professional — nomination

1990:
for Dark Harvest — special award, professional — nomination

1989:
for Dark Harvest — special award, professional — nomination

1988:
for Dark Harvest — special award, non-professional — nomination

1986:
for Dark Harvest — special award, non-professional — nomination

1985:
for Dark Harvest — special award, non-professional — nomination

Miller, Chuck (5 nominations; 1 win)
1994:
for publishing, Underwood-Miller — special award, professional — winner

1990:
for Underwood-Miller — special award, professional — nomination

1985:
for Underwood-Miller — special award, professional — nomination

1982:
for publishing — special award, professional — nomination

1981:
for Underwood-Miller — special award, professional — nomination

Miller, Edward (3 nominations; 1 win)
2008:
artist — winner

2007:
artist — nomination

2006:
artist — nomination

Miller, Paul (1 nomination)
2004:
for Earthling Publications — special award, non-professional — nomination

Miller, Sam J. (1 nomination)
2016:
“The Heat of Us: Notes Toward an Oral History” — short fiction — nomination

Millhauser, Steven (2 nominations; 1 win)
1995:
“The Sisterhood of Night” — short story — nomination

1990:
“The Illusionist” — short fiction — winner

Mills, Adam (1 nomination)
2013:
for Weird Fiction Review — special award, professional — nomination

Mitchell, Betsy (1 nomination; 1 win)
1994:
Full Spectrum 4 (Lou Aronica, Amy Stout & BM, eds.) — anthology — winner

Mitchell, David (1 nomination; 1 win)
2015:
The Bone Clocks — novel — winner

Miyazaki, Hayao (1 nomination)
2010:
for Ponyo — special award, professional — nomination

Moebius/Jean Giraud (1 nomination; 1 win)
1997:
artist — winner

Mohr, Erik (1 nomination)
2015:
artist — nomination

Moles, David (1 nomination)
2007:
Twenty Epics (DM & Susan Marie Groppi, eds.) — anthology — nomination

Monteleone, Thomas F. (1 nomination)
1991:
Borderlands — anthology — nomination

Monti, Joe (2 nominations)
2017:
for contributions to the genre — special award, professional — nomination

2016:
for contributions to the genre — special award, professional — nomination

Moorcock, Michael (4 nominations; 2 wins)
2000:
life achievement — winner

1982:
The War Hound and the World's Pain — novel — nomination

1979:
Gloriana — novel — winner

1977:
The Sailor on the Seas of Fate — novel — nomination

Moore, Alan (1 nomination)
1988:
“A Hypothetical Lizard” — novella — nomination

Moore, C. L. (1 nomination; 1 win)
1981:
life achievement — winner

Morden, Simon (1 nomination)
2006:
Another War — novella — nomination

Moreno-Garcia, Silvia (1 nomination; 1 win)
2016:
She Walks in Shadows (SM & Paula R. Stiles, eds.) — anthology — winner

Morgan, Cheryl (2 nominations)
2012:
for Clarkesworld — special award, non-professional — nomination

2010:
for Clarkesworld Magazine — special award, non-professional — nomination

Morgan, Robert (1 nomination; 1 win)
2005:
for Sarob Press — special award, non-professional — winner

Morrell, David (2 nominations)
1986:
“Dead Image” — novella — nomination

1984:
The Hundred-Year Christmas — short story — nomination

Morrill, Rowena (3 nominations)
1984:
artist — nomination

1982:
artist — nomination

1981:
artist — nomination

Morris, Harry O., Jr. (9 nominations)
1994:
artist — nomination

1993:
artist — nomination

1989:
artist — nomination

1988:
artist — nomination

1980:
for Nyctalops — special award, non-professional — nomination

1978:
for Nyctalops — special award, non-professional — nomination

1977:
for editing/publishing Nyctalops — special award, non-professional — nomination

1976:
for publishing/editing — special award, non-professional — nomination

1975:
for Nyctalops — special award, non-professional — nomination

Morrison, Grant (1 nomination)
1993:
for Batman Gothic — special award, professional — nomination

Morrow, James (4 nominations; 2 wins)
2016:
Reality by Other Means: The Best Short Fiction of James Morrow — collection — nomination

1997:
Bible Stories for Adults — collection — nomination

1995:
Towing Jehovah — novel — winner

1991:
Only Begotten Daughter — novel — winner (tie)

Muir, Tamsyn (1 nomination)
2016:
“The Deepwater Bride” — short fiction — nomination

Mujica Lainez, Manuelv (1 nomination)
1984:
The Wandering Unicorn — novel — nomination

Munn, H. Warner (4 nominations)
1980:
life achievement — nomination

1979:
life achievement — nomination

1977:
life achievement — nomination

1975:
Merlin's Ring — novel — nomination

Murakami, Haruki (1 nomination; 1 win)
2006:
Kafka on the Shore — novel — winner

Murphy, Pat (1 nomination; 1 win)
1991:
“Bones” — novella — winner

Myers, John Myers (1 nomination)
1979:
life achievement — nomination

Nadramia, Peggy (3 nominations; 1 win)
1992:
for Grue — special award, non-professional — nomination

1990:
for Grue — special award, non-professional — winner

1989:
for Grue — special award, non-professional — nomination

Naegele, Amyas (1 nomination)
1987:
“The Rise and Fall of Father Alex” — short story — nomination

Névant, Alain (1 nomination)
2011:
for Bragelonne — special award, professional — nomination

Nevins, Jess (1 nomination)
2006:
for The Encyclopedia of Fantastic Victoriana — special award, non-professional — nomination

Newman, Kim (11 nominations)
2016:
“Guignol” — long fiction — nomination

2008:
“Cold Snap” — novella — nomination

2008:
The Secret Files of the Diogenes Club — collection — nomination

2007:
“The Man Who Got Off the Ghost Train” — novella — nomination

2005:
“Soho Golem” — novella — nomination

2001:
“Is There Anybody There?” — short fiction — nomination

2000:
“Amerikanski Dead at the Moscow Morgue” — short fiction — nomination

2000:
for Millennium Movies (aka Apocalypse Movies) — special award, professional — nomination

1998:
“Coppola's Dracula” — novella — nomination

1995:
“Out of the Night, When the Full Moon Is Bright...” — novella — nomination

1993:
Anno Dracula — novel — nomination

Ngai, Victo (1 nomination)
2017:
artist — nomination

Nicolay, Scott (1 nomination; 1 win)
2015:
Do You Like to Look at Monsters? — short fiction — winner

Nielsen Hayden, Patrick (2 nominations; 1 win)
1999:
Starlight 2 — anthology — nomination

1997:
Starlight 1 — anthology — winner

Niven, Larry (1 nomination)
1979:
The Magic Goes Away — short fiction — nomination

Nolan, William F. (3 nominations; 1 win)
2013:
special convention award — winner

2002:
Dark Universe: Stories 1951-2001 — collection — nomination

1980:
“Saturday's Shadow” — short story — nomination

North, Claire (1 nomination; 1 win)
2017:
The Sudden Appearance of Hope — novel — winner

Norton, Andre (4 nominations; 2 wins)
1998:
life achievement — winner

1987:
special convention award — winner

1982:
life achievement — nomination

1981:
life achievement — nomination

November, Sharyn (3 nominations)
2007:
Firebirds Rising — anthology — nomination

2005:
for editing — special award, professional — nomination

2004:
for Firebird Books — special award, professional — nomination

Novik, Naomi (1 nomination)
2016:
Uprooted — novel — nomination

Nylund, Eric S. (1 nomination)
1998:
Dry Water — novel — nomination

Oates, Joyce Carol (2 nominations; 1 win)
2011:
“Fossil-Figures” — short fiction — winner

1995:
Haunted: Tales of the Grotesque — collection — nomination

O'Connell, Jack (1 nomination)
2002:
“Legerdemain” — short story — nomination

Okorafor, Nnedi (1 nomination; 1 win)
2011:
Who Fears Death — novel — winner

Olde Heuvelt, Thomas (1 nomination)
2014:
“The Ink Readers of Doi Saket” — short fiction — nomination

Older, Daniel José (1 nomination)
2015:
Long Hidden: Speculative Fiction from the Margins of History (Rose Fox & DJO, eds.) — anthology — nomination

O'Leary, Patrick (1 nomination)
1998:
The Gift — novel — nomination

Oliver, Jonathan (2 nominations)
2014:
End of the Road — anthology — nomination

2013:
Magic: An Anthology of the Esoteric and Arcane — anthology — nomination

Oliver, Reggie (2 nominations)
2014:
Flowers of the Sea — collection — nomination

2012:
Mrs Midnight and Other Stories — collection — nomination

Olson, Danel (2 nominations; 1 win)
2013:
Postscripts #28/#29: Exotic Gothic 4 — anthology — winner

2010:
Exotic Gothic 3: Strange Visitations — anthology — nomination

Olson, Paul F. (2 nominations)
2017:
“Bloodybones” — long fiction — nomination

1989:
for Horrorstruck — special award, non-professional — nomination

O'Neill, John (1 nomination; 1 win)
2016:
for Black Gate — special award, non-professional — winner

Ounsley, Simon (1 nomination)
1987:
for - — special award, professional — nomination

Page, Gerald W. (2 nominations)
1979:
The Year's Best Horror Stories: Series VI — collection/anthology — nomination

1978:
The Year's Best Horror Stories: Series V — collection/anthology — nomination

Pagel, Stephen (1 nomination; 1 win)
1998:
Bending the Landscape: Fantasy (Nicola Griffith & SP, eds.) — anthology — winner

Palencar, John Jude (7 nominations)
2010:
artist — nomination

2006:
artist — nomination

2005:
artist — nomination

2004:
artist — nomination

2003:
artist — nomination

2002:
artist — nomination

2001:
artist — nomination

Palwick, Susan (1 nomination)
1997:
“GI Jesus” — novella — nomination

Pardoe, Rosemary (1 nomination)
2000:
for Haunted Library — special award, non-professional — nomination

Parisien, Dominik (1 nomination)
2017:
The Starlit Wood (DP & Navah Wolfe, eds.) — anthology — nomination

Park, Paul (3 nominations)
2010:
“The Persistence of Memory, or This Space for Sale” — short story — nomination

2006:
A Princess of Roumania — novel — nomination

1998:
“Get a Grip” — short fiction — nomination

Parker, K. J. (4 nominations; 2 wins)
2016:
Savages — novel — nomination

2014:
“The Sun and I” — novella — nomination

2013:
“Let Maps to Others” — novella — winner

2012:
“A Small Price to Pay for Birdsong” — novella — winner

Parker, Rosalie (8 nominations; 5 wins)
2015:
for Tartarus Press — special award, non-professional — winner

2012:
for Tartarus Press — special award, non-professional — winner

2010:
for Tartarus Press — special award, non-professional — nomination

2008:
for Tartarus Press — special award, non-professional — nomination

2004:
for Tartarus Press — special award, non-professional — winner

2004:
Strange Tales — anthology — winner

2002:
for Tartarus Press — special award, non-professional — winner

2001:
for Tartarus Press — special award, non-professional — nomination

Parks, Phil (1 nomination)
1989:
artist — nomination

Parks, Richard (1 nomination)
2003:
The Ogre's Wife: Fairy Tales for Grownups — collection — nomination

Partridge, Norman (3 nominations)
2007:
Dark Harvest — novella — nomination

1997:
Bad Intentions — collection — nomination

1993:
Mr. Fox and Other Feral Tales — collection — nomination

Pasechnick, Steve (3 nominations)
1999:
for Edgewood Press — special award, non-professional — nomination

1996:
for Edgewood Press — special award, non-professional — nomination

1991:
for Strange Plasma — special award, non-professional — nomination

Pautz, Peter D. (1 nomination; 1 win)
1988:
The Architecture of Fear (Kathryn Cramer & PDP, eds.) — anthology — winner (tie)

Pearce, Gerald (1 nomination)
1985:
“In the Sumerian Marshes” — novella — nomination

Pérez-Reverte, Arturo (1 nomination)
1998:
The Club Dumas — novel — nomination

Petrushevskaya, Ludmilla (1 nomination; 1 win)
2010:
There Once Lived a Woman Who Tried To Kill Her Neighbor's Baby: Scary Fairy Tales — collection — winner (tie)

Phifer, Malcolm R. (1 nomination)
2017:
for The Fantasy Illustration Library, Volume Two: Gods and Goddesses — special award, non-professional — nomination

Phifer, Michael C. (1 nomination)
2017:
for The Fantasy Illustration Library, Volume Two: Gods and Goddesses — special award, non-professional — nomination

Phillips, Holly (2 nominations)
2006:
In the Palace of Repose — collection — nomination

2006:
“The Other Grace” — short fiction — nomination

Picacio, John (10 nominations; 1 win)
2015:
artist — nomination

2014:
artist — nomination

2012:
artist — nomination

2011:
artist — nomination

2010:
artist — nomination

2009:
artist — nomination

2008:
artist — nomination

2007:
artist — nomination

2005:
artist — winner

2004:
artist — nomination

Piccirilli, Tom (1 nomination)
2000:
Deep Into That Darkness Peering — collection — nomination

Pierce, Alexandra (1 nomination)
2016:
for Letters to Tiptree — special award, non-professional — nomination

Pinborough, Sarah (1 nomination)
2009:
“Our Man in the Sudan” — short story — nomination

Pollack, Rachel (1 nomination; 1 win)
1997:
Godmother Night — novel — winner

Potter, J. K. (10 nominations; 2 wins)
2013:
artist — nomination

1997:
artist — nomination

1996:
artist — nomination

1994:
artist — winner (tie)

1991:
artist — nomination

1990:
artist — nomination

1988:
artist — winner

1987:
artist — nomination

1986:
artist — nomination

1985:
artist — nomination

Powers, Tim (10 nominations; 3 wins)
2012:
“A Journey of Only Two Paces” — short story — nomination

2012:
The Bible Repairman and Other Stories — collection — winner

2001:
Declare — novel — winner (tie)

1996:
Expiration Date — novel — nomination

1996:
Where They Are Hid — novella — nomination

1993:
Last Call — novel — winner

1992:
“The Better Boy” (by James P. Blaylock & TP) — short story — nomination

1990:
The Stress of Her Regard — novel — nomination

1988:
On Stranger Tides — novel — nomination

1987:
Night Moves — novella — nomination

Pratchett, Terry (2 nominations; 1 win)
2010:
life achievement — winner

1991:
Good Omens (by TP & Neil Gaiman) — novel — nomination

Pratt, Tim (1 nomination)
2008:
Hart & Boot & Other Stories — collection — nomination

Price, E. Hoffmann (3 nominations; 1 win)
1984:
life achievement — winner

1977:
life achievement — nomination

1976:
Far Lands, Other Days — collection — nomination

Price, Robert M. (1 nomination)
1984:
for Crypt of Cthulhu — special award, non-professional — nomination

Priest, Christopher (1 nomination; 1 win)
1996:
The Prestige — novel — winner

Pringle, David (5 nominations)
2004:
for Interzone/service to the field — special award, professional — nomination

1999:
for Interzone — special award, professional — nomination

1997:
for contributions to the genre — special award, professional — nomination

1991:
for Interzone — special award, professional — nomination

1987:
for - — special award, professional — nomination

Pronzini, Bill (1 nomination)
1981:
Mummy! A Chrestomathy of Crypt-ology — anthology/collection — nomination

Pullman, Philip (1 nomination)
2001:
The Amber Spyglass — novel — nomination

Pulver, Joseph S., Sr. (1 nomination)
2016:
Cassilda's Song — anthology — nomination

Rahman, Philip J. (2 nominations)
2001:
for Fedogan & Bremer — special award, non-professional — nomination

2000:
for Fedogan & Bremer — special award, non-professional — nomination

Rambo, Cat (1 nomination)
2012:
for Fantasy — special award, non-professional — nomination

Rawn, Melanie (1 nomination)
1997:
The Golden Key (by MR, Jennifer Roberson & Kate Elliott) — novel — nomination

Reed, Kit (1 nomination)
1996:
“The Singing Marine” — short fiction — nomination

Reed, Robert (1 nomination)
2000:
“Human Bay” — short fiction — nomination

Rice, Anne (1 nomination)
1986:
The Vampire Lestat — novel — nomination

Rickert, M. (6 nominations; 2 wins)
2016:
You Have Never Been Here — collection — nomination

2015:
“The Mothers of Voorhisville” — novella — nomination

2011:
Holiday — collection — nomination

2007:
“Journey Into the Kingdom” — short fiction — winner

2007:
Map of Dreams — collection — winner

2007:
“Map of Dreams” — novella — nomination

Rivera, Mercurio D. (1 nomination)
2011:
“Tu Sufrimiento Shall Protect Us” — short fiction — nomination

Roberson, Chris (4 nominations)
2008:
for MonkeyBrain Books — special award, professional — nomination

2006:
for MonkeyBrain Books — special award, professional — nomination

2006:
Adventure, Vol. 1 — anthology — nomination

2004:
“O One” — short fiction — nomination

Roberson, Jennifer (1 nomination)
1997:
The Golden Key (by Melanie Rawn, JR & Kate Elliott) — novel — nomination

Roberts, Chris (1 nomination)
2013:
artist — nomination

Roberts, Mark (1 nomination)
2004:
The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric & Discredited Diseases (Jeff VanderMeer & MR, eds.) — anthology — nomination

Robinson, Kim Stanley (1 nomination; 1 win)
1984:
“Black Air” — novella — winner

Robson, Kelly (1 nomination)
2016:
“Waters of Versailles” — long fiction — nomination

Roden, Barbara (8 nominations; 2 wins)
2010:
for Ash-Tree Press — special award, professional — nomination

2010:
Northwest Passages — collection — nomination

2005:
for All Hallows — special award, non-professional — nomination

2005:
Acquainted with the Night (BR & Christopher Roden, eds.) — anthology — winner (tie)

2005:
“Northwest Passage” — short fiction — nomination

2001:
for Ash-Tree Press — special award, non-professional — nomination

2001:
Shadows and Silence (BR & Christopher Roden, eds.) — anthology — nomination

1997:
for Ash-Tree Press — special award, non-professional — winner

Roden, Christopher (6 nominations; 2 wins)
2010:
for Ash-Tree Press — special award, professional — nomination

2005:
for All Hallows — special award, non-professional — nomination

2005:
Acquainted with the Night (Barbara Roden & CR, eds.) — anthology — winner (tie)

2001:
for Ash-Tree Press — special award, non-professional — nomination

2001:
Shadows and Silence (Barbara Roden & CR, eds.) — anthology — nomination

1997:
for Ash-Tree Press — special award, non-professional — winner

Rodgers, Alan (1 nomination)
1988:
“The Boy Who Came Back from the Dead” — novella — nomination

Rogers, Bruce Holland (2 nominations; 2 wins)
2006:
The Keyhole Opera — collection — winner

2004:
“Don Ysidro” — short fiction — winner

Romanczuk, Alan (1 nomination)
2016:
for The Wheel of Time Companion — special award, professional — nomination

Rosenbaum, Benjamin (1 nomination)
2007:
“A Siege of Cranes” — short fiction — nomination

Rowe, Christopher (1 nomination)
2007:
“Another Word for Map is Faith” — short fiction — nomination

Royle, Nicholas (1 nomination)
1995:
“The Homecoming” — short story — nomination

Ruff, Matt (1 nomination)
2017:
Lovecraft Country — novel — nomination

Rusch, Kristine Kathryn (5 nominations; 1 win)
1997:
for editing F&SF — special award, professional — nomination

1996:
for editing F&SF — special award, professional — nomination

1992:
for publishing, Pulphouse — special award, professional — nomination

1992:
The Gallery of His Dreams — novella — nomination

1989:
for Pulphouse — special award, non-professional — winner

Russell, Jay (1 nomination)
2002:
Brown Harvest — novel — nomination

Russell, R. B. (2 nominations)
2010:
“In Hiding” — short story — nomination

2000:
for Tartarus Press — special award, non-professional — nomination

Russell, Ray (4 nominations; 3 wins)
2015:
for Tartarus Press — special award, non-professional — winner

2010:
for Tartarus Press — special award, non-professional — nomination

2004:
for Tartarus Press — special award, non-professional — winner

1991:
life achievement — winner

Russell, Raymond (4 nominations; 2 wins)
2012:
for Tartarus Press — special award, non-professional — winner

2008:
for Tartarus Press — special award, non-professional — nomination

2002:
for Tartarus Press — special award, non-professional — winner

2001:
for Tartarus Press — special award, non-professional — nomination

Ryan, Alan (3 nominations; 1 win)
1985:
Night Visions 1 — collection/anthology — nomination

1985:
“The Bones Wizard” — short story — winner (tie)

1983:
Perpetual Light — anthology/collection — nomination

Ryman, Geoff (3 nominations; 1 win)
2007:
“Pol Pot's Beautiful Daughter (Fantasy)” — short fiction — nomination

1993:
Was — novel — nomination

1985:
“The Unconquered Country” — novella — winner

Salmonson, Jessica Amanda (1 nomination; 1 win)
1980:
Amazons! — anthology/collection — winner

Samatar, Sofia (2 nominations; 1 win)
2014:
A Stranger in Olondria — novel — winner

2014:
“Selkie Stories Are for Losers” — short fiction — nomination

Sanderson, Brandon (1 nomination)
2013:
The Emperor's Soul — novella — nomination

Sapkowski, Andrzej (1 nomination; 1 win)
2016:
life achievement — winner

Sarrantonio, Al (2 nominations)
2011:
Stories: All-New Tales (Neil Gaiman & AS, eds.) — anthology — nomination

2000:
999: New Stories of Horror and Suspense — anthology — nomination

Saunders, Charles R. (1 nomination)
1981:
for Triskell Press; Dragonfields — special award, non-professional — nomination

Saunders, George (1 nomination; 1 win)
2006:
“CommComm” — short fiction — winner

Savory, Brett Alexander (4 nominations; 1 win)
2015:
for ChiZine Publications — special award, professional — winner

2013:
for ChiZine Publications — special award, professional — nomination

2012:
for ChiZine Publications — special award, professional — nomination

2011:
for ChiZine Publications — special award, professional — nomination

Schafer, William K. (5 nominations; 1 win)
2014:
for Subterranean Press — special award, professional — winner (tie)

2013:
for Subterranean Press — special award, professional — nomination

2003:
for Subterranean Press — special award, professional — nomination

2001:
for Subterranean Press — special award, professional — nomination

2000:
for Subterranean Press — special award, non-professional — nomination

Schanoes, Veronica (1 nomination)
2014:
“Burning Girls” — novella — nomination

Schiff, Stuart David (10 nominations; 4 wins)
1986:
Whispers V — collection/anthology — nomination

1985:
for Whispers and Whispers Press — special award, non-professional — winner

1983:
for Whispers and Whispers Press — special award, non-professional — winner

1982:
Whispers III — anthology/collection — nomination

1980:
for Whispers and Whispers Press — special award, non-professional — nomination

1980:
Whispers II — anthology/collection — nomination

1979:
for Whispers and Whispers Press — special award, non-professional — nomination

1978:
Whispers — collection/anthology — nomination

1977:
for editing/publishing Whispers — special award, non-professional — winner

1975:
for Whispers — special award, non-professional — winner

Schow, David J. (3 nominations; 1 win)
1989:
Silver Scream — anthology — nomination

1988:
“Pamela's Get” — short story — nomination

1987:
“Red Light” — short story — winner

Schwaeble, Hank (1 nomination)
2008:
Five Strokes to Midnight (Gary A. Braunbeck & HS, eds.) — anthology — nomination

Schweitzer, Darrell (4 nominations; 1 win)
2000:
Necromancies and Netherworlds: Uncanny Stories (by DS & Jason Van Hollander) — collection — nomination

1994:
Transients and Other Disquieting Stories — collection — nomination

1992:
for Weird Tales — special award, professional — winner

1992:
“To Become a Sorcerer” — novella — nomination

Scithers, George H. (4 nominations; 2 wins)
2002:
life achievement — winner

1992:
for Weird Tales — special award, professional — winner

1988:
for Weird Tales — special award, professional — nomination

1976:
for publishing/editing — special award, non-professional — nomination

Scott, Martin (1 nomination; 1 win)
2000:
Thraxas — novel — winner

Sedia, Ekaterina (1 nomination; 1 win)
2009:
Paper Cities: An Anthology of Urban Fantasy — anthology — winner

Segal, Stephen H. (1 nomination)
2009:
for Weird Tales — special award, professional — nomination

Senior, Dave (1 nomination)
2013:
(Didier Graffet & DS) — artist — nomination

Sharp, George (1 nomination; 1 win)
1984:
for The High Kings — special award, professional — winner

Shaw, Dave (1 nomination)
2010:
for Readercon — special award, non-professional — nomination

Shawl, Nisi (2 nominations)
2009:
Filter House — collection — nomination

2009:
“Good Boy” — novella — nomination

Shea, Michael (3 nominations; 2 wins)
2005:
“The Growlimb” — novella — winner

1988:
Polyphemus — collection — nomination

1983:
Nifft the Lean — novel — winner

Shearman, Robert (5 nominations; 1 win)
2015:
They Do the Same Things Different There — collection — nomination

2013:
Remember Why You Fear Me — collection — nomination

2012:
“Alice Through the Plastic Sheet” — novella — nomination

2008:
“Damned If You Don't” — short story — nomination

2008:
Tiny Deaths — collection — winner

Sheckley, Robert (1 nomination)
1977:
“What Is Life?” — short fiction — nomination

Sheehan, William (1 nomination; 1 win)
2001:
for At the Foot of the Story Tree: An Inquiry into the Fiction of Peter Straub — special award, non-professional — winner

Shepard, Lucius (17 nominations; 2 wins)
2013:
“The Skull” — novella — nomination

2012:
“Rose Street Attractors” — novella — nomination

2008:
Dagger Key and Other Stories — collection — nomination

2008:
“Stars Seen through Stone” — novella — nomination

2005:
Trujillo and Other Stories — collection — nomination

2002:
“Eternity and Afterward” — novella — nomination

2000:
“Crocodile Rock” — novella — nomination

1995:
“The Last Time” — novella — nomination

1992:
The Ends of the Earth — collection — winner

1990:
The Father of Stones — novella — nomination

1989:
“Life of Buddha” — short fiction — nomination

1989:
The Scalehunter's Beautiful Daughter — novella — nomination

1988:
“Shades” — novella — nomination

1988:
The Jaguar Hunter — collection — winner

1986:
“The Jaguar Hunter” — short story — nomination

1985:
“The Man Who Painted the Dragon Griaule” — novella — nomination

1984:
“Solitario's Eyes” — short story — nomination

Sherman, Delia (2 nominations)
2000:
“The Parwat Ruby” — short fiction — nomination

1998:
“The Fall of the Kings” (by Ellen Kushner & DS) — novella — nomination

Shetterly, Will (2 nominations)
2008:
The Gospel of the Knife — novel — nomination

1987:
Liavek: The Players of Luck (WS & Emma Bull, eds.) — collection/anthology — nomination

Shiner, Lewis (2 nominations; 1 win)
1994:
Glimpses — novel — winner

1992:
When the Music's Over — anthology — nomination

Shippey, Thomas A. (1 nomination; 1 win)
2001:
for J.R.R. Tolkien: Author of the Century — special award, professional — winner

Shwartz, Susan M. (1 nomination)
1983:
Hecate's Cauldron — anthology/collection — nomination

Silva, David B. (4 nominations; 1 win)
1990:
for The Horror Show — special award, non-professional — nomination

1988:
for The Horror Show — special award, non-professional — winner (tie)

1987:
for The Horror Show — special award, non-professional — nomination

1986:
for The Horror Show — special award, non-professional — nomination

Silverberg, Robert (2 nominations)
1999:
Legends — anthology — nomination

1999:
for editing The Avram Davidson Treasury — special award, professional — nomination

Simmons, Dan (6 nominations; 2 wins)
1994:
“Death in Bangkok” — short story — nomination

1993:
“This Year's Class Picture” — short story — winner (tie)

1991:
Prayers to Broken Stones — collection — nomination

1990:
Carrion Comfort — novel — nomination

1989:
“Metastasis” — short fiction — nomination

1986:
Song of Kali — novel — winner

Simons, Maria (1 nomination)
2016:
for The Wheel of Time Companion — special award, professional — nomination

Skal, David J. (1 nomination)
1994:
for The Monster Show: A Cultural History of Horror — special award, professional — nomination

Skipp, John (1 nomination)
1990:
Book of the Dead (JS & Craig Spector, eds.) — anthology — nomination

Slatter, Angela (2 nominations; 1 win)
2015:
The Bitterwood Bible and Other Recountings — collection — winner (tie)

2011:
Sourdough and Other Stories — collection — nomination

Smaill, Anna (1 nomination; 1 win)
2016:
The Chimes — novel — winner

Smith, Dean Wesley (2 nominations; 1 win)
1992:
for publishing, Pulphouse — special award, professional — nomination

1989:
for Pulphouse — special award, non-professional — winner

Smith, Michael Marshall (6 nominations)
2011:
for Brighton Shock!: The Souvenir Book Of The World Horror Convention 2010 — special award, non-professional — nomination

2008:
The Servants — novel — nomination

2004:
More Tomorrow & Other Stories — collection — nomination

1997:
“Hell Hath Enlarged Herself” — novella — nomination

1996:
“More Tomorrow” — novella — nomination

1995:
“To Receive Is Better” — short story — nomination

Smith, Petrina (1 nomination)
1996:
“Angel Thing” — short fiction — nomination

Snyder, Midori (1 nomination; 1 win)
2008:
for Endicott Studios Website — special award, non-professional — winner

Somtow, S. P. (4 nominations; 1 win)
2002:
“The Bird Catcher” — novella — winner

1997:
The Pavilion of Frozen Women — collection — nomination

1996:
“Dragon's Fin Soup” — short fiction — nomination

1992:
“The Pavilion of Frozen Women” — novella — nomination

Soukup, Martha (1 nomination)
1993:
“The Arbitrary Placement of Walls” — short story — nomination

Spector, Craig (1 nomination)
1990:
Book of the Dead (John Skipp & CS, eds.) — anthology — nomination

2003:
“The Essayist in the Wilderness” — short story — nomination

Springer, Nancy (1 nomination)
1987:
“The Boy Who Plaited Manes” — short story — nomination

Squires, Roy A. (2 nominations)
1976:
for publishing/editing — special award, non-professional — nomination

1975:
for publishing — special award, non-professional — nomination

Stableford, Brian (1 nomination)
1994:
for small press reviews — special award, non-professional — nomination

Stadalsky, Scot (6 nominations)
1991:
for Dark Harvest — special award, professional — nomination

1990:
for Dark Harvest — special award, professional — nomination

1989:
for Dark Harvest — special award, professional — nomination

1988:
for Dark Harvest — special award, non-professional — nomination

1986:
for Dark Harvest — special award, non-professional — nomination

1985:
for Dark Harvest — special award, non-professional — nomination

Stefko, Joe (4 nominations)
1994:
for Charnel House — special award, non-professional — nomination

1993:
for Charnel House — special award, non-professional — nomination

1992:
for Charnel House — special award, non-professional — nomination

1990:
for Charnel House — special award, non-professional — nomination

Steinbeck, John (1 nomination)
1977:
The Acts of King Arthur and His Noble Knights — novel — nomination

Stevens, Brooke (1 nomination)
1995:
The Circus of the Earth and the Air — novel — nomination

Stewart, Dave (1 nomination)
2016:
for The Sandman: Overture — special award, professional — nomination

Stewart, Sean (3 nominations; 1 win)
2005:
Perfect Circle — novel — nomination

2001:
Galveston — novel — winner (tie)

1999:
Mockingbird — novel — nomination

Stiles, Paula R. (1 nomination; 1 win)
2016:
She Walks in Shadows (Silvia Moreno-Garcia & PRS, eds.) — anthology — winner

Stout, Amy (1 nomination; 1 win)
1994:
Full Spectrum 4 (Lou Aronica, AS & Betsy Mitchell, eds.) — anthology — winner

Strahan, Jonathan (5 nominations; 1 win)
2014:
Fearsome Journeys: The New Solaris Book of Fantasy — anthology — nomination

2013:
Under My Hat: Tales from the Cauldron — anthology — nomination

2011:
Swords & Dark Magic (JS & Lou Anders, eds.) — anthology — nomination

2010:
for editing anthologies and magazines — special award, professional — winner

2010:
Eclipse Three — anthology — nomination

Strantzas, Simon (1 nomination)
2016:
Aickman's Heirs — anthology — nomination

Straub, Peter (12 nominations; 4 wins)
2010:
life achievement — winner

2010:
American Fantastic Tales: Terror and the Uncanny: From Poe to the Pulps/From the 1940s to Now — anthology — winner

2003:
Conjunctions 39: The New Wave Fabulists — anthology — nomination

2001:
Magic Terror: Seven Tales — collection — nomination

1999:
“Mr. Clubb and Mr. Cuff” — novella — nomination

1995:
“Fee” — novella — nomination

1994:
The Throat — novel — nomination

1993:
“The Ghost Village” — novella — winner

1991:
Houses Without Doors — collection — nomination

1989:
Koko — novel — winner

1985:
The Talisman (by Stephen King & PS) — novel — nomination

1981:
Shadowland — novel — nomination

Strieber, Whitley (1 nomination)
1987:
“Pain” — short story — nomination

Sturgeon, Theodore (1 nomination; 1 win)
1985:
life achievement — winner

Sullivan, Jack (1 nomination)
1987:
for The Penguin Encyclopedia of Horror and the Supernatural — special award, professional — nomination

Sullivan, Thomas (1 nomination)
1999:
The Martyring — novel — nomination

Sumner, Mark (1 nomination)
1997:
Devil's Tower — novel — nomination

Süskind, Patrick (1 nomination; 1 win)
1987:
Perfume — novel — winner

Sussex, Lucy (1 nomination)
1996:
She's Fantastical (LS & Judith Raphael Buckrich, eds.) — anthology — nomination

Sutton, David (13 nominations; 1 win)
2001:
Dark Terrors 5 (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology — nomination

1999:
Dark Terrors 4 (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology — nomination

1998:
Dark Terrors 3 (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology — nomination

1997:
Dark Terrors 2 (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology — nomination

1996:
Dark Terrors (Stephen Jones & DS, eds.) — anthology — nomination

1995:
for Voices from Shadow — special award, non-professional — nomination

1991:
Dark Voices 2: The Pan Book of Horror (DS & Stephen Jones, eds.) — anthology — nomination

1988:
for Fantasy Tales — special award, non-professional — nomination

1987:
for Fantasy Tales — special award, non-professional — nomination

1984:
for Fantasy Tales — special award, non-professional — winner

1983:
for Fantasy Tales — special award, non-professional — nomination

1982:
for Fantasy Tales — special award, non-professional — nomination

1981:
for Fantasy Tales; Airgedlamh — special award, non-professional — nomination

Swanwick, Michael (7 nominations; 1 win)
2001:
“The Raggle Taggle Gypsy-O” — short fiction — nomination

1998:
A Geography of Unknown Lands — collection — nomination

1996:
“Radio Waves” — novella — winner

1995:
“The Changeling's Tale” — short story — nomination

1994:
The Iron Dragon's Daughter — novel — nomination

1990:
“The Edge of the World” — short fiction — nomination

1983:
“The Man Who Met Picasso” — short fiction — nomination

Swenson, Patrick (1 nomination)
2015:
for Fairwood Press — special award, non-professional — nomination

Swirsky, Rachel (4 nominations)
2015:
“Grand Jeté (The Great Leap)” — novella — nomination

2014:
How the World Became Quiet — collection — nomination

2014:
“If You Were a Dinosaur, My Love” — short fiction — nomination

2011:
“The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen's Window” — novella — nomination

Szilagyi, Steve (1 nomination)
1993:
Photographing Fairies — novel — nomination

Tal, Stanislaus (1 nomination)
1993:
for Tal Publications — special award, non-professional — nomination

Tambour, Anna (1 nomination)
2013:
Crandolin — novel — nomination

Tan, Charles (3 nominations)
2013:
for Bibliophile Stalker blog — special award, non-professional — nomination

2012:
for Bibliophile Stalker blog — special award, non-professional — nomination

2011:
for Bibliophile Stalker — special award, non-professional — nomination

Tan, Shaun (5 nominations; 3 wins)
2011:
artist — nomination

2009:
artist — winner

2009:
Tales from Outer Suburbia — collection — nomination

2007:
artist — winner

2001:
artist — winner

Tarr, Judith (1 nomination)
1994:
Lord of the Two Lands — novel — nomination

Tem, Melanie (1 nomination; 1 win)
2001:
The Man on the Ceiling (by Steve Rasnic Tem & MT) — novella — winner

Tem, Steve Rasnic (3 nominations; 1 win)
2001:
The Man on the Ceiling (by SRT & Melanie Tem) — novella — winner

1996:
High Fantastic — anthology — nomination

1983:
“Firestorm” — short fiction — nomination

Tepper, Sheri S. (2 nominations; 1 win)
2015:
life achievement — winner

1989:
“The Gardener” — novella — nomination

Tessier, Thomas (1 nomination)
1983:
Phantom — novel — nomination

2006:
for Faunus, Machenalia, and The Life of Arthur Machen — special award, non-professional — nomination

Thomas, D. M. (1 nomination)
1982:
The White Hotel — novel — nomination

Thomas, Lynne M. (2 nominations)
2017:
for Uncanny — special award, non-professional — nomination

2016:
for Uncanny — special award, non-professional — nomination

Thomas, Michael Damian (2 nominations)
2017:
for Uncanny — special award, non-professional — nomination

2016:
for Uncanny — special award, non-professional — nomination

Thomas, Sheree R. (2 nominations; 2 wins)
2005:
Dark Matter: Reading the Bones — anthology — winner (tie)

2001:
Dark Matter: A Century of Speculative Fiction from the African Diaspora — anthology — winner

Thompson, Jill (1 nomination)
2007:
artist — nomination

Thomsen, Brian M. (1 nomination)
2003:
The American Fantasy Tradition — anthology — nomination

Tidbeck, Karin (1 nomination)
2013:
Jagannath: Stories — collection — nomination

Tidhar, Lavie (2 nominations; 1 win)
2012:
Osama — novel — winner

2011:
for The World SF Blog — special award, non-professional — nomination

Tiptree, James, Jr. (1 nomination; 1 win)
1987:
Tales of the Quintana Roo — collection/anthology — winner

Torgeson, Roy (1 nomination; 1 win)
1977:
for Alternate World Recordings, Inc. — special award, professional — winner

Torgeson, Shelley (1 nomination; 1 win)
1977:
for Alternate World Recordings, Inc. — special award, professional — winner

Travis, Tia V. (1 nomination)
2001:
“Down Here in the Garden” — short fiction — nomination

Tremblay, Paul G. (1 nomination)
2016:
A Head Full of Ghosts — novel — nomination

Truesdale, David (1 nomination)
2004:
for Tangent Online — special award, non-professional — nomination

Tuck, Donald H. (1 nomination; 1 win)
1979:
for The Encyclopedia of Science Fiction and Fantasy, Vol. 2 — special award, non-professional — winner

Turner, Gary (2 nominations)
2003:
for Golden Gryphon Press — special award, professional — nomination

2001:
for Golden Gryphon Press — special award, professional — nomination

Turner, James (2 nominations; 1 win)
1999:
for Golden Gryphon Press — special award, professional — winner

1980:
for Arkham House — special award, professional — nomination

Turner, Rodger (2 nominations)
2006:
for SF Site — special award, non-professional — nomination

2004:
for SF Site — special award, non-professional — nomination

Turtledove, Harry (1 nomination)
2005:
The First Heroes: New Tales of the Bronze Age (HT & Noreen Doyle, eds.) — anthology — nomination

Tuttle, Lisa (1 nomination)
2005:
My Death — novella — nomination

Underwood, Tim (5 nominations; 1 win)
1994:
for publishing, Underwood-Miller — special award, professional — winner

1990:
for Underwood-Miller — special award, professional — nomination

1985:
for Underwood-Miller — special award, professional — nomination

1982:
for publishing — special award, professional — nomination

1981:
for Underwood-Miller — special award, professional — nomination

Unsworth, Simon Kurt (1 nomination)
2008:
“The Church on the Island” — short story — nomination

Valente, Catherynne M. (4 nominations)
2014:
Six-Gun Snow White — novella — nomination

2012:
Silently and Very Fast — novella — nomination

2009:
“A Buyer's Guide to Maps of Antarctica” — short story — nomination

2007:
The Orphan's Tales: In the Night Garden — novel — nomination

Valentine, Genevieve (1 nomination)
2010:
“Light on the Water” — short story — nomination

Valentine, Mark (1 nomination)
2012:
for Wormwood — special award, non-professional — nomination

Vallejo, Boris (1 nomination)
1980:
artist — nomination

Van Allsburg, Chris (2 nominations; 1 win)
1987:
artist — nomination

1985:
for The Mysteries of Harris Burdick — special award, professional — winner

van der Salm, Mieneke (1 nomination)
2014:
for A Fantastical Librarian — special award, non-professional — nomination

Van Gelder, Gordon (8 nominations; 2 wins)
2015:
for F&SF — special award, professional — nomination

2010:
The Very Best of Fantasy & Science Fiction: Sixtieth Anniversary Anthology — anthology — nomination

2008:
for F&SF — special award, professional — nomination

2005:
for F&SF — special award, professional — nomination

2003:
for F&SF — special award, professional — winner

2000:
for editing books at St. Martin's and editing F&SF — special award, professional — winner

1998:
for editing books at St. Martin's and editing F&SF — special award, professional — nomination

1996:
for editing — special award, professional — nomination

Van Hollander, Jason (3 nominations; 2 wins)
2004:
artist — winner (tie)

2000:
artist — winner

2000:
Necromancies and Netherworlds: Uncanny Stories (by Darrell Schweitzer & JVH) — collection — nomination

Van, Eric M. (1 nomination)
2010:
for Readercon — special award, non-professional — nomination

Vance, Jack (7 nominations; 2 wins)
1990:
Lyonesse: Madouc — novel — winner

1984:
life achievement — winner

1984:
Lyonesse — novel — nomination

1982:
life achievement — nomination

1981:
life achievement — nomination

1980:
life achievement — nomination

1978:
“The Bagful of Dreams” — short fiction — nomination

VanderMeer, Ann (5 nominations; 1 win)
2013:
for Weird Fiction Review — special award, professional — nomination

2012:
The Thackery T. Lambshead Cabinet of Curiosities (AV & Jeff VanderMeer, eds.) — anthology — nomination

2012:
The Weird (AV & Jeff VanderMeer, eds.) — anthology — winner

2009:
Steampunk (AV & Jeff VanderMeer, eds.) — anthology — nomination

2009:
for Weird Tales — special award, professional — nomination

VanderMeer, Jeff (15 nominations; 3 wins)
2015:
Area X: The Southern Reach Trilogy — novel — nomination

2014:
for Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction (Abrams Image) — special award, professional — nomination

2013:
for Weird Fiction Review — special award, professional — nomination

2012:
for The Steampunk Bible — special award, professional — nomination

2012:
The Thackery T. Lambshead Cabinet of Curiosities (Ann VanderMeer & JV, eds.) — anthology — nomination

2012:
The Weird (Ann VanderMeer & JV, eds.) — anthology — winner

2011:
The Third Bear — collection — nomination

2010:
Finch — novel — nomination

2009:
Steampunk (Ann VanderMeer & JV, eds.) — anthology — nomination

2004:
The Thackery T. Lambshead Pocket Guide to Eccentric & Discredited Diseases (JV & Mark Roberts, eds.) — anthology — nomination

2004:
Veniss Underground — novel — nomination

2003:
City of Saints and Madmen: The Book of Ambergris [revised] — collection — nomination

2003:
Leviathan, Volume Three (JV & Forrest Aguirre, eds.) — anthology — winner (tie)

2000:
“The Transformation of Martin Lake” — novella — winner (tie)

1998:
for The Ministry of Whimsy Press — special award, non-professional — nomination

Vernon, Ursula (1 nomination)
2015:
“Jackalope Wives” — short fiction — nomination

Vess, Charles (6 nominations; 4 wins)
2014:
artist — winner

2010:
artist — winner

2005:
artist — nomination

2003:
artist — nomination

1999:
artist — winner

1991:
“A Midsummer Night's Dream” (by Neil Gaiman & CV) — short story — winner

Volsky, Paula (1 nomination)
2001:
The Grand Ellipse — novel — nomination

Wagner, Karl Edward (10 nominations; 2 wins)
1988:
The Year's Best Horror Stories: XV — anthology — nomination

1988:
Why Not You and I? — collection — nomination

1984:
“Into Whose Hands” — short story — nomination

1983:
“Beyond Any Measure” — novella — winner (tie)

1982:
“The River of Night's Dreaming” — novella — nomination

1979:
Night Winds — collection/anthology — nomination

1977:
Dark Crusade — novel — nomination

1977:
“Two Suns Setting” — short fiction — nomination

1976:
for Carcosa, publisher — special award, non-professional — winner

1975:
“Sticks” — short fiction — nomination

Waldrop, Howard (4 nominations; 1 win)
2000:
“The Dynasters Vol. 1: On the Downs” — short fiction — nomination

1992:
Night of the Cooters: More Neat Stories — collection — nomination

1990:
A Dozen Tough Jobs — novella — nomination

1981:
“The Ugly Chickens” — short fiction — winner

Walker, Stephen James (1 nomination; 1 win)
2006:
for Telos Books — special award, non-professional — winner

Wallace, Sean (7 nominations; 2 wins)
2014:
for Clarkesworld — special award, non-professional — winner

2012:
for Clarkesworld — special award, non-professional — nomination

2010:
for Clarkesworld Magazine — special award, non-professional — nomination

2009:
for Clarkesworld Magazine — special award, non-professional — nomination

2006:
for Prime Books — special award, professional — winner

2004:
for Prime Books — special award, professional — nomination

2003:
for Prime Books — special award, non-professional — nomination

Walsh, Michael (3 nominations; 1 win)
2009:
for Howard Waldrop collections from Old Earth Books — special award, non-professional — winner

2005:
for Old Earth Books — special award, non-professional — nomination

2003:
for Old Earth Books — special award, non-professional — nomination

Walsh, Neil (2 nominations)
2006:
for SF Site — special award, non-professional — nomination

2004:
for SF Site — special award, non-professional — nomination

Walters, Douglas (1 nomination)
2002:
artist — nomination

Walters, Jerad (6 nominations)
2015:
for Centipede Press — special award, professional — nomination

2014:
for Centipede Press — special award, professional — nomination

2013:
for Centipede Press — special award, non-professional — nomination

2009:
for A Lovecraft Retrospective: Artists Inspired by H.P. Lovecraft — special award, professional — nomination

2002:
for Cocytus Press — special award, non-professional — nomination

2002:
Stigmata — anthology — nomination

Walton, Evangeline (2 nominations; 2 wins)
1989:
life achievement — winner

1985:
special convention award — winner

Walton, Jo (3 nominations; 1 win)
2015:
My Real Children — novel — nomination

2012:
Among Others — novel — nomination

2004:
Tooth and Claw — novel — winner

Waltz, Michael (1 nomination)
2002:
for Sidecar Preservation Society — special award, non-professional — nomination

Wandrei, Donald (2 nominations; 1 win)
1984:
life achievement — winner

1975:
life achievement — nomination

Warner, Marina (1 nomination; 1 win)
2017:
life achievement — winner

Warren, Kaaron (2 nominations)
2015:
“Death's Door Café” — short fiction — nomination

2013:
“Sky” — novella — nomination

Webb, Janeen (2 nominations; 1 win)
2015:
Death at the Blue Elephant — collection — nomination

1999:
Dreaming Down-Under (Jack Dann & JW, eds.) — anthology — winner

Weber, Sam (1 nomination)
2010:
artist — nomination

Webster, Bud (1 nomination)
2016:
“Farewell Blues” — long fiction — nomination

Wecker, Helene (1 nomination)
2014:
The Golem and the Jinni — novel — nomination

Weiler, Dennis E. (2 nominations)
2001:
for Fedogan & Bremer — special award, non-professional — nomination

2000:
for Fedogan & Bremer — special award, non-professional — nomination

Weinberg, Robert (5 nominations; 2 wins)
1996:
for contributions to the genre — special award, non-professional — nomination

1992:
Famous Fantastic Mysteries (Stefan R. Dziemianowicz, RW & Martin H. Greenberg, eds.) — anthology — nomination

1989:
for A Biographical Dictionary of Science Fiction and Fantasy Artists — special award, professional — winner (tie)

1978:
for publishing and editing — special award, non-professional — winner

1976:
for publishing/editing — special award, non-professional — nomination

Weisman, Jacob (3 nominations)
2010:
for Tachyon Publications — special award, professional — nomination

2009:
for Tachyon Publications — special award, professional — nomination

1999:
for Tachyon Publications — special award, non-professional — nomination

Weisman, Rina (1 nomination)
2010:
for Tachyon Publications — special award, professional — nomination

Weldon, Michael J. (1 nomination; 1 win)
1997:
for The Psychotronic Video Guide — special award, professional — winner

Wellman, Manly Wade (8 nominations; 2 wins)
1980:
life achievement — winner

1979:
life achievement — nomination

1978:
life achievement — nomination

1977:
life achievement — nomination

1976:
life achievement — nomination

1976:
“The Ghastly Priest Doth Reign” — short fiction — nomination

1975:
life achievement — nomination

1975:
Worse Things Waiting — collection — winner

Whelan, Michael (9 nominations; 3 wins)
1988:
artist — nomination

1985:
artist — nomination

1983:
artist — winner

1982:
artist — winner

1981:
artist — winner

1980:
artist — nomination

1979:
artist — nomination

1978:
artist — nomination

1977:
artist — nomination

White, Brian (1 nomination)
2017:
for Fireside Fiction Company — special award, non-professional — nomination

Whitfield, Kit (1 nomination)
2010:
In Great Waters — novel — nomination

Whittenburg, Alice (1 nomination)
2008:
for Café Irreal — special award, non-professional — nomination

Wilce, Ysabeau S. (1 nomination)
2007:
“The Lineaments of Gratified Desire” — novella — nomination

Wilhelm, Kate (1 nomination)
1986:
“The Gorgon Field” — novella — nomination

Williams, A. Susan (1 nomination; 1 win)
1996:
The Penguin Book of Modern Fantasy by Women (ASW & Richard Glyn Jones, eds.) — anthology — winner

Williams, Conrad (1 nomination)
2012:
Gutshot — anthology — nomination

Williams, J. H. III (1 nomination)
2016:
for The Sandman: Overture — special award, professional — nomination

Williams, Jason (3 nominations; 1 win)
2008:
for Night Shade Books — special award, professional — nomination

2003:
for Night Shade Books — special award, non-professional — winner

2001:
for Night Shade Books — special award, non-professional — nomination

Williams, Matt (1 nomination)
1999:
Manitou Man: The Worlds of Graham Masterton (by Graham Masterton, with Ray Clark & MW) — collection — nomination

Williams, Paul (2 nominations)
1996:
for editing Microcosmic God: Volume II: The Complete Stories of Theodore Sturgeon and for his work with the Literary Estate of Theodore Sturgeon — special award, professional — nomination

1995:
for The Ultimate Egoist: Volume I: The Complete Stories of Theodore Sturgeon by Theodore Sturgeon — special award, professional — nomination

Williams, Walter Jon (1 nomination)
1994:
Wall, Stone, Craft — novella — nomination

Williamson, Chet (2 nominations)
2003:
Figures in Rain — collection — nomination

1990:
“Yore Skin's Jes's Soft 'n Purty...He Said.” — short fiction — nomination

Williamson, J. N. (3 nominations)
1988:
Masques II — anthology — nomination

1987:
“The Night Seasons” — novella — nomination

1985:
Masques — collection/anthology — nomination

Williamson, Jack (1 nomination; 1 win)
1994:
life achievement — winner

Williamson, Neil (1 nomination)
2006:
Nova Scotia: New Scottish Speculative Fiction (NW & Andrew J. Wilson, eds.) — anthology — nomination

Willis, Connie (2 nominations)
2000:
“The Winds of Marble Arch” — novella — nomination

1987:
“Chance” — novella — nomination

Wilson, Andrew J. (1 nomination)
2006:
Nova Scotia: New Scottish Speculative Fiction (Neil Williamson & AJW, eds.) — anthology — nomination

Wilson, F. Paul (2 nominations)
1993:
Freak Show — anthology — nomination

1991:
“The Barrens” — novella — nomination

Wilson, G. Willow (1 nomination; 1 win)
2013:
Alif the Unseen — novel — winner

Wilson, Gahan (7 nominations; 3 wins)
2004:
life achievement — winner

2002:
artist — nomination

1999:
The Cleft and Other Odd Tales — collection — nomination

1996:
artist — winner

1995:
artist — nomination

1981:
special convention award — winner

1981:
artist — nomination

Wilson, Kai Ashante (2 nominations)
2017:
A Taste of Honey — long fiction — nomination

2015:
“The Devil in America” — novella — nomination

Wilson, Robert Charles (3 nominations)
2001:
The Perseids and Other Stories — collection — nomination

1998:
“The Inner Inner City” — short fiction — nomination

1996:
“The Perseids” — short fiction — nomination

Windling, Terri (30 nominations; 9 wins)
2014:
Queen Victoria's Book of Spells (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

2008:
for Endicott Studios Website — special award, non-professional — winner

2008:
The Coyote Road: Trickster Tales (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

2007:
Salon Fantastique (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — winner

2005:
for editing — special award, professional — nomination

2005:
The Faery Reel: Tales from the Twilight Realm (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

2003:
for editing — special award, professional — nomination

2003:
The Green Man: Tales from the Mythic Forest (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — winner (tie)

2003:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fifteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

2002:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fourteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

2001:
The Year's Best Fantasy and Horror: Thirteenth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

2000:
Silver Birch, Blood Moon (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — winner

2000:
The Year's Best Fantasy and Horror: Twelfth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

1997:
The Year's Best Fantasy and Horror: Ninth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

1995:
Black Thorn, White Rose (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

1994:
for book editing — special award, professional — nomination

1994:
Snow White, Blood Red (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

1994:
The Year's Best Fantasy and Horror: Sixth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

1993:
for editing — special award, professional — nomination

1992:
for editing — special award, professional — nomination

1992:
The Year's Best Fantasy and Horror: Fourth Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — winner

1991:
The Year's Best Fantasy and Horror: Third Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — nomination

1990:
The Year's Best Fantasy: Second Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — winner

1989:
for editing — special award, professional — winner (tie)

1989:
The Year's Best Fantasy: First Annual Collection (Ellen Datlow & TW, eds.) — anthology — winner

1988:
for Ace; Armadillo — special award, professional — nomination

1987:
for Ace — special award, professional — nomination

1986:
for editing — special award, professional — nomination

1986:
Faery! — collection/anthology — nomination

1982:
Elsewhere (TW & Mark Alan Arnold, eds.) — anthology/collection — winner

Winstead, Tom (1 nomination)
1998:
for The Ministry of Whimsy Press — special award, non-professional — nomination

Winter, Douglas E. (10 nominations; 1 win)
2002:
for Clive Barker: The Dark Fantastic — special award, professional — nomination

1998:
Revelations (UK title: Millennium) — anthology — nomination

1998:
“The Zombies of Madison County” — novella — nomination

1996:
“Loop” — short fiction — nomination

1989:
Prime Evil — anthology — nomination

1988:
“Splatter: A Cautionary Tale” — short story — nomination

1987:
Black Wine — collection/anthology — nomination

1986:
for reviewing — special award, non-professional — winner

1984:
for criticism — special award, non-professional — nomination

1983:
for writing/reviewing — special award, professional — nomination

Winter, Laurel (1 nomination; 1 win)
2000:
“Sky Eyes” — novella — winner (tie)

Witcover, Paul (2 nominations)
2010:
“Everland” — novella — nomination

2010:
Everland and Other Stories — collection — nomination

Wolfe, Gary K. (1 nomination; 1 win)
2007:
for reviews and criticism in Locus and elsewhere — special award, non-professional — winner

Wolfe, Gene (13 nominations; 5 wins)
2014:
The Land Across — novel — nomination

2010:
The Very Best of Gene Wolfe/The Best of Gene Wolfe — collection — winner (tie)

2007:
Soldier of Sidon — novel — winner

2005:
“Golden City Far” — novella — nomination

2005:
The Wizard Knight — novel — nomination

1996:
life achievement — winner

1990:
Soldier of Arete — novel — nomination

1989:
Storeys from the Old Hotel — collection — winner (tie)

1988:
“In the House of Gingerbread” — short story — nomination

1987:
Soldier of the Mist — novel — nomination

1983:
The Sword of the Lictor — novel — nomination

1982:
The Claw of the Conciliator — novel — nomination

1981:
The Shadow of the Torturer — novel — winner

Wolfe, Navah (1 nomination)
2017:
The Starlit Wood (Dominik Parisien & NW, eds.) — anthology — nomination

Wollheim, Donald A. (6 nominations; 2 wins)
1986:
special convention award — winner

1981:
for DAW — special award, professional — winner

1980:
for DAW — special award, professional — nomination

1978:
for DAW — special award, professional — nomination

1976:
for publishing/editing — special award, professional — nomination

1975:
special award, professional — nomination

Womack, Jack (1 nomination)
1998:
“Audience” — short fiction — nomination

Wong, Alyssa (2 nominations; 1 win)
2016:
“Hungry Daughters of Starving Mothers” — short fiction — winner

2015:
“The Fisher Queen” — short fiction — nomination

Wood, Heather J. (1 nomination)
2016:
for Gods, Memes and Monsters: A 21st Century Bestiary — special award, professional — nomination

Wrightson, Patricia (1 nomination)
1980:
The Dark Bright Water — novel — nomination

Wrzos, Joseph (1 nomination)
2013:
for Hannes Bok: A Life in Illustration — special award, non-professional — nomination

Wu, William F. (1 nomination)
1984:
“Wong's Lost and Found Emporium” — short story — nomination

Yarbro, Chelsea Quinn (5 nominations; 1 win)
2014:
life achievement — winner

1986:
“Do I Dare to Eat a Peach?” — novella — nomination

1981:
Ariosto — novel — nomination

1981:
“Cabin 33” — short fiction — nomination

1980:
The Palace — novel — nomination

Yerka, Jacek (1 nomination; 1 win)
1995:
artist — winner

Yolen, Jane (7 nominations; 2 wins)
2009:
life achievement — winner

1993:
Briar Rose — novel — nomination

1989:
The Devil's Arithmetic — novella — nomination

1987:
for Favorite Folktales from Around the World — special award, professional — winner

1987:
Merlin's Booke — collection/anthology — nomination

1986:
Dragonfield and Other Stories — collection/anthology — nomination

1984:
Tales of Wonder — collection/anthology — nomination

Young, Helen (1 nomination)
2016:
for Tales After Tolkien Society — special award, non-professional — nomination

Yu, E. Lily (1 nomination)
2012:
“The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees” — short story — nomination

Zahorski, Kenneth J. (1 nomination)
1985:
for Fantasists on Fantasy — special award, professional — nomination

Zerfoss, Jeremy (1 nomination)
2014:
for Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction (Abrams Image) — special award, professional — nomination

Zerrillo, Jason (1 nomination)
2010:
artist — nomination

Ziesing, Mark V. (3 nominations; 1 win)
1995:
for Mark V. Ziesing — special award, professional — nomination

1994:
for publishing — special award, professional — nomination

1990:
for Mark V. Ziesing — special award, professional — winner

Zivkovic, Zoran (1 nomination; 1 win)
2003:
“The Library” — novella — winner



Copyright 2012 - 2017 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Sunday 5 Nov 2017 at 13:40 PT