British SF Association Awards All Nominees


science fiction awards database












































































































British Fantasy <— Overview thread —> Campbell Memorial

  British SF Association Awards  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991
1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981
1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971
1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961
Achilleos, Christos (1 nomination)
1982:
cover artist — nomination

Aguilera, Juan Miguel (1 nomination)
2017:
The 1000 Year Reich by Ian Watson (NewCon) — artwork — nomination

Alderman, Gill (1 nomination)
1997:
The Memory Palace — novel — nomination

Aldiss, Brian W. (6 nominations; 5 wins)
2008:
Non-Stop — Best Novel of 1958 — winner

1986:
Helliconia Winter — novel — winner

1984:
Helliconia Summer — novel — nomination

1983:
Helliconia Spring — novel — winner

1974:
Billion Year Spree — special award — winner

1972:
The Moment of Eclipsewinner

Alien (1 nomination)
1980:
media — nomination

Aliens (1 nomination; 1 win)
1987:
media production — winner

Allan, Nina (9 nominations; 2 wins)
2019:
“The Gift of Angels: an introduction” — shorter fiction — nomination

2019:
Time Pieces 2018 articles — nonfiction — nomination

2018:
The Rift — novel — winner

2016:
“Time Pieces: Doctor Change or Doctor Die” — nonfiction — nomination

2015:
The Race — novel — nomination

2014:
Spin — short fiction — winner

2012:
“The Silver Wind” — short fiction — nomination

2011:
“Flying in the Face of God” — short fiction — nomination

2006:
“Bird Songs at Eventide” — short fiction — nomination

Anderson, Richard (1 nomination)
2015:
Mirror Empire by Kameron Hurley (Angry Robot) — artwork — nomination

Android (1 nomination; 1 win)
1984:
media presentation — winner

Angus, Tiffani (1 nomination)
2021:
Threading the Labyrinth — novel — nomination

Anonymous (2 nominations)
1993:
Doomsday Book by Connie Willis (NEL) — artwork — nomination

1990:
In the Drift by Michael Swanwick — artwork — nomination

“Another Flip For Dominic” (1 nomination)
1983:
media presentation — nomination

Arnold, John H. (1 nomination)
2004:
“Nothing is Written: Politics, Ideology and the Burden of History in the Fall Revolution Quartet” (by JHA & Andy Wood) — nonfiction — nomination

Ashley, Mike (2 nominations)
2012:
Out of This World: Science Fiction But Not as You Know It — nonfiction — nomination

2004:
“The Profession of Science Fiction #58: Mapping the Territory” — nonfiction — nomination

Avon, John (1 nomination)
1987:
Interzone #17 Autumn 1986 — artwork — nomination

Bacigalupi, Paolo (1 nomination)
2011:
The Windup Girl — novel — nomination

Back to the Future II (1 nomination)
1990:
dramatic presentation — nomination

Bacon, Eugen (1 nomination)
2021:
Ivory's Story — short fiction — nomination

Baker, Chris (1 nomination; 1 win)
2020:
Wourism and Other Stories by Ian Whates (Luna) — artwork — winner

Baldry, Cherith (1 nomination)
2002:
“Under the Saffron Tree” — short story — nomination

Baldwin, Ben (2 nominations)
2019:
Strange Tales slipcase set — artwork — nomination

2013:
Dark Currents (Newcon Press) — artwork — nomination

Ballantyne, Tony (1 nomination)
2000:
“Gorillagram” — short fiction — nomination

Ballard, J. G. (6 nominations; 1 win)
1997:
“The Dying Fall” — short fiction — nomination

1985:
Empire of the Sun — novel — nomination

1985:
“The Object of the Attack” — short fiction — nomination

1983:
“Myths of the Near Future” — short fiction — nomination

1982:
Hello America — novel — nomination

1980:
The Unlimited Dream Company — novel — winner

Banks, Iain M. (4 nominations; 2 wins)
1999:
Inversions — novel — nomination

1997:
Excession — novel — winner

1995:
Feersum Endjinn — novel — winner

1991:
Use of Weapons — novel — nomination

Barbini, Francesca T. (1 nomination)
2021:
Ties That Bind: Love in Science Fiction and Fantasy — nonfiction — nomination

Batman (1 nomination)
1990:
dramatic presentation — nomination

Baxter, Stephen (8 nominations; 4 wins)
2010:
Ark — novel — nomination

2009:
Flood — novel — nomination

2005:
Mayflower II — short fiction — winner

2002:
“First to the Moon!” (by SB & Simon Bradshaw) — short story — nomination

2002:
Omegatropic — nonfiction — winner

1998:
“War Birds” — short fiction — winner

1996:
“The Ant-Men of Tibet” — short fiction — nomination

1996:
The Time Ships — novel — winner

Bayley, Barrington J. (2 nominations; 1 win)
1997:
“A Crab Must Try” — short fiction — winner

1990:
“Tommy Atkins” — short fiction — nomination

Bear, Elizabeth (2 nominations)
2007:
“Sounding” — short fiction — nomination

2006:
“Two Dreams on Trains” — short fiction — nomination

Bear, Greg (1 nomination)
1987:
Blood Music — novel — nomination

Beckett, Chris (4 nominations)
2017:
Daughter of Eden — novel — nomination

2016:
Mother of Eden — novel — nomination

2013:
Dark Eden — novel — nomination

1994:
“The Welfare Man” — short fiction — nomination

Benford, Gregory (1 nomination; 1 win)
1981:
Timescape — novel — winner

Benton, Geneva (1 nomination)
2018:
“Sundown Towns” (Fiyah #3) — artwork — nomination

Bertolini, Max (1 nomination)
2006:
F&SF Jan 2005 — artwork — nomination

Beukes, Lauren (1 nomination)
2011:
Zoo City — novel — nomination

Bigwood, Andy (3 nominations; 2 wins)
2011:
Conflicts — artwork — nomination

2009:
Subterfuge by Ian Whates, ed. — artwork — winner

2008:
“Cracked World” (disLocations ed. Ian Whates; Newcon Press) — artwork — winner

Bishop, Michael (3 nominations)
2006:
“Bears Discover Smut” — short fiction — nomination

1983:
No Enemy But Time — novel — nomination

1981:
Transfigurations — novel — nomination

Bisson, Terry (1 nomination)
2004:
Dear Abbey — short fiction — nomination

Blacksheep (4 nominations; 1 win)
2015:
Bęte by Adam Roberts (Gollancz) — artwork — nomination

2013:
Jack Glass by Adam Roberts (Gollancz) — artwork — winner

2009:
Flood by Stephen Baxter — artwork — nomination

2009:
Swiftly by Adam Roberts — artwork — nomination

Blade Runner (1 nomination; 1 win)
1983:
media presentation — winner

Blake's 7 (tv series) (1 nomination)
1982:
media presentation — nomination

Blish, James (2 nominations)
2008:
A Case of Conscience — Best Novel of 1958 — nomination

2008:
The Triumph of Time — Best Novel of 1958 — nomination

Bohnhoff, Maya Kaathryn (1 nomination)
2000:
“White Dog” — short fiction — nomination

Bolland, Brian (1 nomination)
1981:
artist — nomination

Booth, Ruth E. J. (2 nominations; 1 win)
2019:
Noise and Sparks 2018 articles — nonfiction — nomination

2015:
“The Honey Trap” — short fiction — winner

Bourke, Liz (2 nominations)
2019:
Sleeps With Monsters 2018 articles — nonfiction — nomination

2014:
“Sleeps with Monsters” — nonfiction — nomination

Bradfield, Scott (2 nominations)
1985:
“Unmistakably the Finest” — short fiction — nomination

1984:
“The Flash Kid” — short fiction — nomination

Bradshaw, Simon (2 nominations)
2012:
The Unsilent Library: Essays on the Russell T. Davies Era of the New Doctor Who (by Graham Sleight, Tony Keen & SB) — nonfiction — nomination

2002:
“First to the Moon!” (by Stephen Baxter & SB) — short story — nomination

Brazil (1 nomination; 1 win)
1986:
media presentation — winner

Brenchley, Chaz (1 nomination)
2008:
“Terminal” — short fiction — nomination

Brown, Eric (7 nominations; 2 wins)
2002:
“The Children of Winter” — short story — winner

2001:
“Destiny on Tartarus” — short fiction — nomination

2000:
“Hunting the Slarque” — short fiction — winner

1999:
“Vulpheous” — short fiction — nomination

1995:
Engineman — novel — nomination

1991:
“The Death of Cassandra Quebec” — short fiction — nomination

1991:
“The Phargean Effect” — short fiction — nomination

Brown, Kenn (2 nominations)
2008:
“Metal Dragon Year” (Interzone #213 Dec 2007) — artwork — nomination

2006:
Interzone #198 May/Jun 2005 — artwork — nomination

Brown, Molly (3 nominations; 1 win)
1997:
“Community Service” — short fiction — nomination

1994:
“No Better Than Anyone Else” — short fiction — nomination

1992:
“Bad Timing” — short fiction — winner

Brunner, John (2 nominations; 2 wins)
1971:
The Jagged Orbitwinner

1970:
Stand on Zanzibarwinner

Budrys, Algis (1 nomination)
2008:
Who? — Best Novel of 1958 — nomination

Burgmann, J. R. (1 nomination)
2021:
Science Fiction and Climate Change (by Andrew Milner & JRB) — nonfiction — nomination

Burnham, Karen (2 nominations)
2015:
Greg Egan — nonfiction — nomination

2013:
“The Complexity of the Humble Space Suit” — nonfiction — nomination

Burns, Jim (17 nominations; 14 wins)
2018:
The Ion Raider by Ian Whates (NewCon) — artwork — winner (tie)

2016:
Pelquin's Comet by Ian Whates (Newcon) — artwork — winner

2000:
Darwinia by Robert Charles Wilson — artwork — winner

2000:
The Dream Archipelago by Christopher Priest — artwork — nomination

1999:
“Lord Prestimion” by Robert Silverberg (Interzone #138 Dec 1998) — artwork — winner

1997:
Ancient Shores by Jack McDevitt (HarperPrism) — original artwork — winner

1996:
Seasons of Plenty by Colin Greenland (HarperCollins UK) — artwork — winner

1995:
Interzone #79 Jan 1994 — artwork — winner

1994:
Red Dust by Paul J. McAuley (Gollancz) — artwork — winner

1993:
Hearts, Hands and Voices by Ian McDonald (Gollancz) — artwork — winner

1993:
Kaeti on Tour by Keith Roberts (Interzone #66 Dec 1992) — artwork — nomination

1990:
Other Edens III by Christopher Evans & Robert Holdstock, eds. (Unwin) — artwork — winner

1988:
1987 Worldcon Program Book — artist — winner

1987:
Interzone #16 Summer 1986 — artwork — nomination

1986:
artist — winner

1985:
artist — winner

1980:
artist — winner

Bury, Stephen (1 nomination)
1997:
Interface — novel — nomination

Butler, Andrew M. (2 nominations)
2007:
The Arthur C. Clarke Award: A Critical Anthology (Paul Kincaid & AMB, eds.) — nonfiction — nomination

2002:
The Pocket Essential Terry Pratchett — nonfiction — nomination

Butler, Chris (1 nomination)
2013:
The Flight of the Ravens — short fiction — nomination

Byers, Iain (1 nomination)
1991:
“The Pharagean Effect” by Eric Brown (Interzone #41 Nov 1990) — artwork — nomination

Byrne, Eugene (3 nominations)
2000:
ThigMOO — novel — nomination

1998:
“ThigMOO” — short fiction — nomination

1996:
“Bagged 'n' Tagged” — short fiction — nomination

Cabanis, Eric (1 nomination)
2005:
“The Millau Bridge” (photo) — artwork — nomination

Cade, Octavia (1 nomination)
2015:
“The Mussel Eater” — short fiction — nomination

Cadigan, Pat (1 nomination)
1998:
“The Emperor's New Reality” — short fiction — nomination

Calder, Richard (1 nomination)
2000:
“Malignos” — short fiction — nomination

Carroll, Jonathan (1 nomination)
1990:
A Child Across the Sky — novel — nomination

Carter, Angela (2 nominations)
1985:
Nights at the Circus — novel — nomination

1983:
“Overture from a Midsummer Night's Dream” — short fiction — nomination

Chabon, Michael (1 nomination)
2008:
The Yiddish Policemen's Union — novel — nomination

Chambers, Becky (2 nominations)
2020:
To Be Taught, If Fortunate — shorter fiction — nomination

2017:
A Closed and Common Orbit — novel — nomination

Charnock, Anne (3 nominations; 1 win)
2021:
“All I Asked For” — short fiction — nomination

2018:
Dreams Before the Start of Time — novel — nomination

2018:
The Enclave — shorter fiction — winner

Cherryh, C. J. (1 nomination)
1990:
Cyteen — novel — nomination

Chiang, Ted (2 nominations; 1 win)
2009:
“Exhalation” — short fiction — winner

2008:
“The Merchant and the Alchemist's Gate” — short fiction — nomination

The China Syndrome (1 nomination)
1980:
media — nomination

Chong, Vincent (1 nomination)
2009:
Murky Depths #4 — artwork — nomination

The Chronicles of Narnia (tv series) (1 nomination)
1990:
dramatic presentation — nomination

Clarke, Arthur C. (2 nominations; 1 win)
1980:
The Fountains of Paradise — novel — nomination

1974:
Rendezvous with Ramawinner

Clarke, Iain (1 nomination; 1 win)
2021:
“Shipbuilding Over the Clyde” — artwork — winner

Clarke, Susanna (2 nominations)
2021:
Piranesi — novel — nomination

2005:
Jonathan Strange & Mr Norrell — novel — nomination

Clute, John (4 nominations; 2 wins)
2012:
The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition (JC, Peter Nicholls & David Langford, eds.) — nonfiction — winner

2010:
Canary Fever: Reviews — nonfiction — nomination

2009:
“Physics for Amnesia” — nonfiction — nomination

1994:
The Encyclopedia of Science Fiction (JC & Peter Nicholls, eds.) — special award — winner

Clute, Judith (1 nomination)
2004:
Scores: Reviews 1993-2003 by John Clute (Beccon Publications) — artwork — nomination

The Company of Wolves (1 nomination; 1 win)
1985:
media presentation — winner

Coney, Michael G. (2 nominations; 1 win)
1984:
Cat Karina — novel — nomination

1977:
Brontomek!winner

Constantine, Storm (1 nomination)
1993:
“Priest of Hands” — short fiction — nomination

Coombe, Warwick Fraser (1 nomination)
2009:
Interzone #218 Oct 2008 — artwork — nomination

Cornell, Paul (2 nominations; 1 win)
2016:
Witches of Lychford — short story — nomination

2012:
“The Copenhagen Interpretation” — short fiction — winner

Courtenay Grimwood, Jon (8 nominations; 2 wins)
2007:
End of the World Blues — novel — winner

2006:
9Tail Fox — novel — nomination

2005:
“Point of No Return” — short fiction — nomination

2005:
Stamping Butterflies — novel — nomination

2004:
Felaheen: The Third Arabesk — novel — winner

2003:
Effendi: The Second Arabesk — novel — nomination

2002:
Pashazade: The First Arabesk — novel — nomination

2001:
redRobe — novel — nomination

Cowper, Richard (2 nominations)
1984:
“The Tithonian Factor” — short fiction — nomination

1981:
“The Web of the Magi” — short fiction — nomination

Crowley, John (3 nominations)
1984:
“Novelty” — short fiction — nomination

1983:
Little, Big — novel — nomination

1981:
Engine Summer — novel — nomination

Cuyegkeng, Elaine (1 nomination)
2018:
“These Constellations Will Be Yours” — shorter fiction — nomination

D., Deepa (1 nomination)
2010:
“I Didn't Dream of Dragons” — nonfiction — nomination

Dann, Jack (1 nomination)
1980:
“Camps” — short fiction — nomination

Dara, Galen (1 nomination)
2018:
“These Constellations Will Be Yours” by Elaine Cuyegkeng (Strange Horizons 7 Aug 2017) — artwork — nomination

“The Day After Tomorrow” (1 nomination)
1984:
media presentation — nomination

de Bodard, Aliette (5 nominations; 4 wins)
2019:
“On motherhood and erasure: people-shaped holes, hollow characters and the illusion of impossible adventures” — nonfiction — winner

2016:
The House of Shattered Wings — novel — winner

2016:
“Three Cups of Grief, by Starlight” — short story — winner

2013:
“Immersion” — short fiction — nomination

2011:
“The Shipmaker” — short fiction — winner

Dean, Suzanne (1 nomination)
2017:
The Sunlight Pilgrims by Jenni Fagan (Black Static Jul/Aug 2016) — artwork — nomination

Dedman, Stephen (1 nomination)
2000:
“The Lady Macbeth Blues” — short fiction — nomination

Deighton, Jack (1 nomination)
1998:
A Son of the Rock — novel — nomination

Devlin, Malcolm (2 nominations)
2019:
“The Purpose of the Dodo is to be Extinct” — shorter fiction — nomination

2017:
“The End of Hope Street” — short story — nomination

Di Filippo, Paul (3 nominations; 1 win)
2001:
“Singing Each to Each” — short fiction — nomination

1995:
“Mudpuppy goes to Town” — short fiction — nomination

1995:
“The Double Felix” — short fiction — winner

Dick, Philip K. (3 nominations; 1 win)
1983:
The Divine Invasion — novel — nomination

1981:
“Rautavaara's Case” — short fiction — nomination

1979:
A Scanner Darkly — novel — winner

Dila, Dilman (1 nomination)
2021:
“Red_Bati” — short fiction — nomination

Disch, Thomas M. (3 nominations; 1 win)
1999:
“The First Annual Performance Arts Festival at the Slaughter Rock Battlefield” — short fiction — nomination

1981:
“The Brave Little Toaster” — short fiction — winner

1980:
On Wings of Song — novel — nomination

Doctorow, Cory (1 nomination)
2006:
“I, Robot” — short fiction — nomination

Dr. Who (tv series) (3 nominations)
1990:
dramatic presentation — nomination

1981:
media presentation — nomination

1980:
media — nomination

Dr. Who: “Trial of a Timelord” (1 nomination)
1987:
media production — nomination

Duncan, Hal (1 nomination)
2019:
The Land of Somewhere Safe — shorter fiction — nomination

Dune (1 nomination)
1985:
media presentation — nomination

E.T. The Extraterrestrial (1 nomination)
1983:
media presentation — nomination

Edwards, Les (1 nomination)
2008:
H P Lovecraft in Britain chapbook by Stephen Jones — artwork — nomination

Edwards, Malcolm (1 nomination; 1 win)
1984:
“After Images” — short fiction — winner

Egan, Greg (8 nominations)
2018:
“Uncanny Valley” — shorter fiction — nomination

2009:
“Crystal Nights” — short fiction — nomination

2003:
“Singleton” — short fiction — nomination

1996:
“Mister Volition” — short fiction — nomination

1995:
Permutation City — novel — nomination

1993:
“Reification Highway” — short fiction — nomination

1991:
“Axiomatic” — short fiction — nomination

1991:
“Learning to Be Me” — short fiction — nomination

2021:
“Ife-Iyoku, the Tale of Imadeyunuagbon” — short fiction — nomination

Ellison, Harlan (1 nomination; 1 win)
1979:
Deathbird Stories — collection — winner

El-Mohtar, Amal (1 nomination; 1 win)
2020:
This Is How You Lose the Time War (by AE & Max Gladstone) — shorter fiction — winner

The Empire Strikes Back (1 nomination)
1981:
media presentation — nomination

Esaias, Timons (1 nomination)
1999:
“Shift Change” — short fiction — nomination

Evans, Christopher (2 nominations; 1 win)
1994:
Aztec Century — novel — winner

1990:
“The Bridge” — short fiction — nomination

Excalibur (1 nomination)
1982:
media presentation — nomination

Ezquerra, Carlos (1 nomination)
1981:
artist — nomination

Fangorn (2 nominations; 1 win)
2021:
Robot Dreams — artwork — nomination

2007:
“Angelbot” (Time Pieces ed Ian Whates) — artwork — winner

Farmer, Tessa (1 nomination; 1 win)
2015:
“The Wasp Factory” — artwork — winner

Fenn, Jaine (1 nomination; 1 win)
2017:
“Liberty Bird” — short story — winner

Flatliners (1 nomination)
1991:
dramatic presentation — nomination

The Flip-Side of Dominick Hide (1 nomination)
1981:
media presentation — nomination

Flynn, Danny (1 nomination)
1995:
Interzone #83 May 1994 — artwork — nomination

Foss, Chris (1 nomination)
1980:
artist — nomination

Foster, Eugie (1 nomination)
2010:
“Sinner, Baker, Fabulist, Priest; Red Mask, Black Mask, Gentleman, Beast” — short fiction — nomination

Frankland, David (1 nomination)
2004:
Predator's Gold by Philip Reeve (Scholastic) — artwork — nomination

Froud, Brian (1 nomination)
1998:
The Wood Wife by Terri Windling (Legend) — artwork — nomination

Gaiman, Neil (3 nominations; 2 wins)
2004:
The Wolves in the Walls (by NG & Dave McKean) — short fiction — winner

2003:
Coraline — short fiction — winner

2002:
American Gods — novel — nomination

Gambino, Fred (1 nomination)
1997:
Interzone #103 Jan 1996 — original artwork — nomination

Garijo, Santos (2 nominations)
1997:
Interzone #114 Dec 1996 — original artwork — nomination

1996:
Interzone #96 Jun 1995 — artwork — nomination

Gaubert, Gerald (1 nomination)
2001:
“Afetere's Eyes” by Marilyn Mattie Brahen (Scheherazade #19) — artwork — nomination

Gentle, Mary (5 nominations; 1 win)
2001:
Ash: A Secret History — novel — winner

1992:
The Architecture of Desire — novel — nomination

1991:
Rats and Gargoyles — novel — nomination

1990:
“The Knot Garden” — short fiction — nomination

1984:
Golden Witchbreed — novel — nomination

Gevers, Nick (1 nomination)
2003:
“The Interrogation” (by NG & Christopher Priest) — nonfiction — nomination

Gibbons, Lee (1 nomination)
2004:
Maul by Tricia Sullivan (Orbit) — artwork — nomination

Gibson, William (5 nominations)
2004:
Pattern Recognition — novel — nomination

1991:
The Difference Engine (by WG & Bruce Sterling) — novel — nomination

1987:
Count Zero — novel — nomination

1987:
“The Winter Market” — short story — nomination

1985:
Neuromancer — novel — nomination

Gladstone, Max (1 nomination; 1 win)
2020:
This Is How You Lose the Time War (by Amal El-Mohtar & MG) — shorter fiction — winner

Gloom, Ruby (1 nomination)
2021:
Club Ded by Nikhil Singh — artwork — nomination

Goodfellow, Peter (2 nominations)
1983:
artist — nomination

1981:
artist — nomination

Goonan, Kathleen Ann (2 nominations)
1999:
Queen City Jazz — novel — nomination

1996:
“Sunflowers” — short fiction — nomination

Grace, Gerry (1 nomination)
1995:
“Our Lady of Chernobyl” by Greg Egan (Interzone #83 May 1994) — artwork — nomination

Gravett, Paul (1 nomination)
2007:
Great British Comics — nonfiction — nomination

Greene, Ben (1 nomination)
2011:
“A Deafened Plea for Peace” (Crossed Genres 21) — artwork — nomination

Greenland, Colin (3 nominations; 1 win)
1994:
Harm's Way — novel — nomination

1992:
“Nothing Special” — short fiction — nomination

1991:
Take Back Plenty — novel — winner

Gric, Peter (1 nomination)
2003:
“Experiment 1” (The Third Alternative #31 Jul 2002) — artwork — nomination

Griffith, Nicola (2 nominations)
1994:
Ammonite — novel — nomination

1994:
“Touching Fire” — short fiction — nomination

Hamid, Mohsin (1 nomination)
2018:
Exit West — novel — nomination

Hamilton, Peter F. (3 nominations; 1 win)
2001:
“The Suspect Genome” — short fiction — winner

1996:
The Nano Flower — novel — nomination

1994:
“Spare Capacity” — short fiction — nomination

Hansen, Rob (1 nomination)
2017:
THEN: Science Fiction Fandom in the UK 1930-1980 — nonfiction — nomination

Harbour, Carlie (1 nomination)
2011:
Fun with Rainbows — artwork — nomination

Hardinge, Frances (1 nomination)
2015:
Cuckoo Song — novel — nomination

Hardy, David A. (3 nominations)
2017:
Disturbed Universes by David L. Clements (William Heinemann) — artwork — nomination

1997:
Interzone #107 May 1996 — original artwork — nomination

1990:
Interzone #31 Sep/Oct 1989 — artwork — nomination

Harkaway, Nick (1 nomination)
2009:
The Gone-Away World — novel — nomination

Harman, Dominic (10 nominations; 3 wins)
2013:
Helix Wars by Eric Brown (Solaris) — artwork — nomination

2012:
The Noise Revealed by Ian Whates (Solaris) — artwork — winner

2011:
The Cat's Cradle — artwork — nomination

2003:
Interzone #179 May 2002 — artwork — winner

2002:
“Roach Motel” by Richard Calder (Interzone #166 Apr 2001) — artwork — nomination

2001:
“Hideaway” by Alastair Reynolds (Interzone #157 Jul 2000) — artwork — winner

2000:
“The Sky-Green Blues” by Tanith Lee (Interzone #142 Apr 1999) — artwork — nomination

1999:
“Jedella Ghost” by Tanith Lee (Interzone #135 Sep 1998) — artwork — nomination

1999:
“The Gardens of Saturn” by Paul J. McAuley (Interzone #137 Nov 1998) — artwork — nomination

1998:
“Secrets” (page 27) by Ian Watson (Interzone #116 Feb 1997) — artwork — nomination

Harris, John (1 nomination)
1980:
artist — nomination

Harrison, M. John (7 nominations)
2021:
The Sunken Land Begins to Rise Again — novel — nomination

2013:
Empty Space — novel — nomination

2007:
Nova Swing — novel — nomination

2003:
Light — novel — nomination

1998:
Signs of Life — novel — nomination

1997:
“The East” — short fiction — nomination

1986:
“A Young Man's Journey to Viriconium” — short fiction — nomination

Harrison, Mark (2 nominations; 1 win)
1993:
Interzone #65 Nov 1992 — artwork — nomination

1992:
Interzone #48 Jun 1991 — artwork — winner

Harrison, Niall (1 nomination)
2015:
“The State of British SF and Fantasy: A Symposium” — nonfiction — nomination

Heinlein, Robert A. (1 nomination)
2008:
Have Space Suit -- Will Travel — Best Novel of 1958 — nomination

Hi-Fi, Joey (4 nominations; 2 wins)
2019:
Paris Adrift by E. J. Swift (Solaris) — artwork — nomination

2014:
Dream London by Tony Ballantine (Solaris) — artwork — winner

2013:
Thy Kingdom Come by Simon Morden (Jurassic London) — artwork — nomination

2011:
Zoo City — artwork — winner

“The Hitchhiker's Guide to the Galaxy” (1 nomination; 1 win)
1979:
media — winner

“The Hitchhiker's Guide to the Galaxy” (2nd radio series) (1 nomination; 1 win)
1981:
media presentation — winner

“The Hitchhiker's Guide to the Galaxy” (record) (1 nomination; 1 win)
1980:
media — winner

Hog, The Whole (1 nomination)
2002:
Pashazade: The First Arabesk by Jon Courtenay Grimwood (Earthlight) — artwork — nomination

Holdstock, Robert (5 nominations; 4 wins)
1994:
“The Ragthorn” (by RH & Garry Kilworth) — short fiction — winner

1989:
Lavondyss — novel — winner

1985:
Mythago Wood — novel — winner

1982:
“Mythago Wood” — short fiction — winner

1982:
Where Time Winds Blow — novel — nomination

Horáková, Erin (1 nomination)
2017:
“Boucher, Backbone and Blake: The Legacy of Blakes Seven” — nonfiction — nomination

Hurley, Kameron (2 nominations)
2014:
God's War — novel — nomination

2012:
“Afterbirth” — short fiction — nomination

Hutchinson, Dave (5 nominations; 1 win)
2019:
Europe at Dawn — novel — nomination

2017:
Europe in Winter — novel — winner

2016:
Europe at Midnight — novel — nomination

2015:
Europe in Autumn — novel — nomination

2010:
The Push — short fiction — nomination

Ings, Simon (4 nominations)
2015:
Wolves — novel — nomination

2002:
“Myxomatosis” — short story — nomination

2000:
Headlong — novel — nomination

1993:
Hot Head — novel — nomination

Irving, Fraser (1 nomination)
2003:
Judge Death: My Name Is Death (page 1) — artwork — nomination

James, Edward (3 nominations; 1 win)
2015:
“Science Fiction and Fantasy Writers in the Great War” — nonfiction — winner

2013:
The Cambridge Companion to Fantasy Literature (by EJ & Farah Mendlesohn) — nonfiction — nomination

2010:
A Short History of Fantasy (by Farah Mendlesohn & EJ) — nonfiction — nomination

Jemisin, N. K. (1 nomination; 1 win)
2021:
The City We Became — novel — winner

Johnston, John J. (1 nomination)
2014:
“Going Forth by Night” — nonfiction — nomination

Jones, Gwyneth (5 nominations; 1 win)
2004:
Midnight Lamp — novel — nomination

2003:
Castles Made of Sand — novel — nomination

2002:
Bold as Love — novel — nomination

1999:
“La Cenerentola” — short fiction — winner

1995:
North Wind — novel — nomination

Jones, Peter (5 nominations; 1 win)
1986:
artist — nomination

1985:
artist — nomination

1984:
cover artist — nomination

1983:
artist — nomination

1981:
artist — winner

Julian, Astrid (1 nomination)
1994:
“Irene's Song” — short fiction — nomination

Kadrey, Richard (1 nomination)
1998:
“The First Man Not to Land on the Moon” — short fiction — nomination

Kaveney, Roz (1 nomination)
2009:
Superheroes!: Capes and Crusaders in Comics and Films — nonfiction — nomination

Kay, Jim (1 nomination)
2012:
A Monster Calls by Patrick Ness (Walker) — artwork — nomination

Keen, Tony (1 nomination)
2012:
The Unsilent Library: Essays on the Russell T. Davies Era of the New Doctor Who (by Graham Sleight, TK & Simon Bradshaw) — nonfiction — nomination

Kennedy, Leigh (1 nomination)
2002:
“Wind Angels” — short story — nomination

Keogh, Ida (1 nomination; 1 win)
2021:
“Infinite Tea in the Demara Café” — short fiction — winner

Kerr, Katharine (1 nomination)
1995:
“Asylum” — short fiction — nomination

Kilworth, Garry (4 nominations; 1 win)
1994:
“The Ragthorn” (by Robert Holdstock & GK) — short fiction — winner

1993:
“The Sculptor” — short fiction — nomination

1985:
“Spiral Winds” — short fiction — nomination

1983:
“The Dissemblers” — short fiction — nomination

Kincaid, Paul (8 nominations; 2 wins)
2021:
The Unstable Realities of Christopher Priest — nonfiction — nomination

2018:
Iain M. Banks — nonfiction — winner

2015:
Call and Response — nonfiction — nomination

2013:
“The Widening Gyre” — nonfiction — nomination

2011:
“Blogging the Hugos: Decline” — nonfiction — winner

2009:
What It Is We Do When We Read Science Fiction — nonfiction — nomination

2007:
The Arthur C. Clarke Award: A Critical Anthology (PK & Andrew M. Butler, eds.) — nonfiction — nomination

1998:
“Last Day of the Carnival -- 36 Exposures” — short fiction — nomination

Klamer, Nitzan (1 nomination)
2010:
for cover art project for 20,000 Leagues Under the Sea — artwork — nomination

Krasnostein, Alisa (1 nomination)
2016:
Letters to Tiptree (AK & Alexandra Pierce, eds.) — nonfiction — nomination

Kyle, David A. (1 nomination; 1 win)
1977:
A Pictorial History of Science Fiction — special award — winner

Lakin-Smith, Kim (2 nominations)
2012:
Cyber Circus — novel — nomination

2010:
“Johnnie and Emmie-Lou Get Married” — short fiction — nomination

Lamming, R. M. (1 nomination)
1981:
“The Ink Imp” — short fiction — nomination

Lanagan, Margo (1 nomination)
2007:
“The Point of Roses” — short fiction — nomination

Langford, David (4 nominations; 3 wins)
2012:
The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition (John Clute, Peter Nicholls & DL, eds.) — nonfiction — winner

2003:
“Introduction” — nonfiction — winner

1986:
“Cube Root” — short fiction — winner

1980:
“Sex Pirates of the Blood Asteroid” — short fiction — nomination

Langton, Sarah Anne (3 nominations; 1 win)
2019:
Unholy Land by Lavie Tidhar (Tachyon) — artwork — nomination

2017:
Central Station by Lavie Tidhar (Tachyon) — artwork — winner

2016:
Jews Versus Zombies by Lavie Tidhar & Rebecca Levene, eds. (Jurassic London) — artwork — nomination

Larbalestier, Justine (1 nomination)
2007:
Daughters of Earth: Feminist Science Fiction in the Twentieth Century — nonfiction — nomination

Law, Stephanie Pui-Mun (1 nomination)
2010:
“Emerald” — artwork — nomination

Le Blanc, Michelle (1 nomination)
2002:
Tim Burton (by MLB & Colin Odell) — nonfiction — nomination

Le Guin, Ursula K. (1 nomination)
2010:
Lavinia — novel — nomination

Leckie, Ann (3 nominations; 2 wins)
2018:
Provenance — novel — nomination

2015:
Ancillary Sword — novel — winner

2014:
Ancillary Justice — novel — winner (tie)

Lee, Alan (1 nomination; 1 win)
1989:
artist — winner

Lee, Ian (1 nomination)
1990:
“Once Upon a Time in the Park” — short fiction — nomination

Lee, Mary Soon (1 nomination)
1999:
“The Day Before They Came” — short fiction — nomination

Lee, Sing Yun (1 nomination)
2019:
Artwork for Sublime Cognition conference (by SYL & Morris Wild) — artwork — nomination

Lee, Tanith (1 nomination)
2001:
“La Vampiresse” — short fiction — nomination

Lee, Yoon Ha (1 nomination)
2019:
Revenant Gun — novel — nomination

Leiber, Fritz (1 nomination)
2008:
The Big Time — Best Novel of 1958 — nomination

Levy, Roger (1 nomination)
2007:
Icarus — novel — nomination

Lewandowski, Pawel (1 nomination; 1 win)
2006:
Interzone #200 Oct 2005 — artwork — winner

Li, Sinjin (1 nomination)
2021:
A Strange and Brilliant Light by Eli Lee — artwork — nomination

Li, William (1 nomination)
2007:
“Ring of the Gods” (Holland SF #226) — artwork — nomination

Likhain (M. Sereno) (1 nomination; 1 win)
2019:
“In the Vanishers’ Palace: Dragon I and II” — artwork — winner

Link, Kelly (2 nominations; 1 win)
2006:
“Magic for Beginners” — short fiction — winner

2005:
“The Faery Handbag” — short fiction — nomination

Lloyd, Julia (1 nomination)
2020:
Fleet of Knives by Gareth L. Powell (Titan) — artwork — nomination

Loenen-Ruiz, Rochita (1 nomination)
2013:
“Song of the Body Cartographer” — short fiction — nomination

Lord, Peter (1 nomination)
1980:
artist — nomination

Love, Jeffrey Alan (1 nomination)
2015:
Wolves by Simon Ings (Gollancz) — artwork — nomination

Lowe, Nick (1 nomination; 1 win)
2010:
“Mutant Popcorn” (film column) — nonfiction — winner

Luetke, Joachim (1 nomination)
2003:
“The Routine” by Gala Blau (The Third Alternative #31 Jul 2002) — artwork — nomination

Lyon, Pete (2 nominations)
1987:
Interzone #15 Spring 1986 — artwork — nomination

1982:
cover artist — nomination

MacLeod, Ian R. (2 nominations)
2002:
“Isabel of the Fall” — short story — nomination

1993:
“Returning” — short fiction — nomination

MacLeod, Ken (11 nominations; 3 wins)
2013:
Intrusion — novel — nomination

2011:
The Restoration Game — novel — nomination

2009:
The Night Sessions — novel — winner

2008:
“Lighting Out” — short fiction — winner

2008:
The Execution Channel — novel — nomination

2007:
The Highway Men — short fiction — nomination

2006:
Learning the World — novel — nomination

2005:
Newton's Wake — novel — nomination

2000:
The Sky Road — novel — winner

1999:
The Cassini Division — novel — nomination

1997:
The Stone Canal — novel — nomination

Mad Max 2 (1 nomination)
1983:
media presentation — nomination

Mad Max III: Beyond Thunderdome (1 nomination)
1986:
media presentation — nomination

Malzberg, Barry N. (1 nomination)
1980:
“Prose Bowl” (by Bill Pronzini & BNM) — short fiction — nomination

Manzieri, Maurizio (1 nomination)
1996:
Interzone #99 Sep 1995 — artwork — nomination

Marchand, Richard (2 nominations)
2008:
“Lunar Flare” (Interzone #211 Jul/Aug 2007) — artwork — nomination

2003:
“Obliquitese” (The Third Alternative #32 Aut 2002) — artwork — nomination

Marques, Pedro (1 nomination)
2012:
Osama by Lavie Tidhar (PS Publishing) — artwork — nomination

The Martian Chronicles (tv series) (1 nomination)
1981:
media presentation — nomination

Martiniere, Stephan (3 nominations; 2 wins)
2010:
Desolation Road by Ian McDonald — artwork — winner

2006:
Elantris by Brandon Sanderson (Tor) — artwork — nomination

2005:
Newton's Wake by Ken MacLeod — artwork — winner

Matthews, Rodney (1 nomination)
1986:
artist — nomination

Maughan, Tim (1 nomination)
2013:
“Limited Edition” — short fiction — nomination

Max Headroom (1 nomination)
1986:
media presentation — nomination

McAuley, Paul J. (5 nominations)
2014:
Evening's Empires — novel — nomination

2009:
“Little Lost Robot” — short fiction — nomination

2002:
The Secret of Life — novel — nomination

1996:
Fairyland — novel — nomination

1992:
Eternal Light — novel — nomination

McCalmont, Jonathan (2 nominations)
2016:
“What Price, Your Critical Agency” — nonfiction — nomination

2015:
“Deep Forests and Manicured Gardens: A Look at Two New Short Fiction Magazines” — nonfiction — nomination

McCormack, Una (1 nomination)
2017:
“Taking Flight” — short story — nomination

McDonald, Ian (15 nominations; 6 wins)
2019:
Time Was — shorter fiction — winner

2016:
Luna: New Moon — novel — nomination

2011:
The Dervish House — novel — winner

2010:
“Vishnu at the Cat Circus” — short fiction — nomination

2008:
Brasyl — novel — winner

2007:
“The Djinn's Wife” — short fiction — winner

2005:
River of Gods — novel — winner

1996:
Chaga — novel — nomination

1996:
“Frooks” — short fiction — nomination

1995:
Necroville — novel — nomination

1993:
Hearts, Hands and Voices — novel — nomination

1993:
“Innocents” — short fiction — winner

1992:
“Floating Dogs” — short fiction — nomination

1991:
“Winning” — short fiction — nomination

1990:
“Gardenias” — short fiction — nomination

McFarlane, Anna (1 nomination)
2017:
“Breaking the Cycle of the Golden Age: Jack Glass and Isaac Asimov’s Foundation Trilogy” — nonfiction — nomination

McIntosh, Will (1 nomination)
2006:
“Soft Apocalypse” — short fiction — nomination

McKean, Dave (3 nominations; 1 win)
2004:
The Wolves in the Walls (by Neil Gaiman & DM) — short fiction — winner

1997:
The Sandman: Book of Dreams by Neil Gaiman & Edward E. Kramer, eds. (HarperCollins Voyager) — original artwork — nomination

1991:
The Night Mayor by Kim Newman (NEL) — artwork — nomination

McKenna, Juliet E. (2 nominations)
2020:
The Green Man's Foe — novel — nomination

2018:
“The Myth of Meritocracy and the Reality of the Leaky Pipe and Other Obstacles in Science Fiction & Fantasy” — nonfiction — nomination

McMullen, Sean (1 nomination)
2003:
“Voice of Steel” — short fiction — nomination

Meaney, John (4 nominations)
2004:
“Entangled Eyes Are Smiling” — short fiction — nomination

2001:
Paradox — novel — nomination

1999:
To Hold Infinity — novel — nomination

1995:
“Sharp Tang” — short fiction — nomination

Mendlesohn, Farah (6 nominations; 3 wins)
2020:
The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein — nonfiction — winner

2013:
The Cambridge Companion to Fantasy Literature (by Edward James & FM) — nonfiction — nomination

2010:
A Short History of Fantasy (by FM & Edward James) — nonfiction — nomination

2009:
Rhetorics of Fantasy — nonfiction — winner

2007:
Polder: A Festschrift for John Clute and Judith Clute — nonfiction — nomination

2004:
“Reading Science Fiction” (introduction) — nonfiction — winner

Miéville, China (7 nominations; 1 win)
2013:
“Three Moments of an Explosion” — short fiction — nomination

2012:
“Covehithe” — short fiction — nomination

2012:
Embassytown — novel — nomination

2010:
The City & the City — novel — winner

2003:
The Scar — novel — nomination

2001:
Perdido Street Station — novel — nomination

2001:
“Physiognomies of Flight” — artwork — nomination

Miller, Edward (1 nomination)
2005:
The Year of Our War by Steph Swainston — artwork — nomination

Miller, Ian (4 nominations; 1 win)
1991:
The Difference Engine by William Gibson & Bruce Sterling (Gollancz) — artwork — winner

1986:
artist — nomination

1985:
artist — nomination

1984:
cover artist — nomination

Milner, Andrew (1 nomination)
2021:
Science Fiction and Climate Change (by AM & J. R. Burgmann) — nonfiction — nomination

Moorcock, Michael (2 nominations)
1996:
Blood — novel — nomination

1980:
“Crossing Into Cambodia” — short fiction — nomination

Moore, Chris (4 nominations)
2018:
The Memoirist by Neil Williamson (NewCon) — artwork — nomination

2017:
The Iron Tactician by Alastair Reynolds (NewCon) — artwork — nomination

1982:
cover artist — nomination

1981:
artist — nomination

Moore, Fiona (1 nomination)
2020:
“Jolene” — shorter fiction — nomination

Morgan, Cheryl (1 nomination)
2004:
“A Sick Mind” (review of The Thackery T Lambshead Pocket Guide to Eccentric and Discredited Diseases, edited by Jeff Vandermeer and Mark Roberts) — nonfiction — nomination

Morgan, Glyn (1 nomination)
2020:
Sideways in Time: Critical Essays on Alternate History Fiction (GM & C. Palmer-Patel, eds.) — nonfiction — nomination

Morgan, Richard (1 nomination)
2008:
Black Man — novel — nomination

Morries, Edward (1 nomination)
2006:
“Imagine” — short fiction — nomination

Morrow, James (1 nomination)
2007:
The Last Witchfinder — novel — nomination

Morton, Oliver (1 nomination)
2003:
Mapping Mars — nonfiction — nomination

“Mr. Pye” (1 nomination)
1987:
media production — nomination

NASA (1 nomination)
2005:
The Algebraist (photo) by Iain M. Banks — artwork — nomination

Nelder, Geoff (1 nomination)
2018:
“Angular Size” — shorter fiction — nomination

Newman, Emma (2 nominations)
2020:
Atlas Alone — novel — nomination

2019:
Before Mars — novel — nomination

Newman, Kim (1 nomination; 1 win)
1991:
“The Original Dr. Shade” — short fiction — winner

Ngai, Victo (1 nomination; 1 win)
2018:
“Waiting on a Bright Moon” by JY Yang (Tor.com 12 Jul 2017) — artwork — winner (tie)

Nicholls, Peter (2 nominations; 2 wins)
2012:
The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition (John Clute, PN & David Langford, eds.) — nonfiction — winner

1994:
The Encyclopedia of Science Fiction (John Clute & PN, eds.) — special award — winner

Nineteen Eight-Four (1 nomination)
1985:
media presentation — nomination

Noon, Jeff (1 nomination)
2016:
“No Rez” — short story — nomination

North, Claire (1 nomination)
2015:
The First Fifteen Lives of Harry August — novel — nomination

Nussbaum, Abigail (2 nominations)
2012:
“Review of Arslan by M.J. Engh” — nonfiction — nomination

2011:
“With Both Feet in the Clouds” — nonfiction — nomination

Odell, Colin (5 nominations; 2 wins)
2004:
The True Knowledge of Ken MacLeod by Andrew M. Butler & Farah Mendlesohn, eds. (Science Fiction Foundation) — artwork — winner

2002:
Omegatropic by Stephen Baxter (BSFA) — artwork — winner

2002:
Tim Burton (by Michelle Le Blanc & CO) — nonfiction — nomination

1999:
Focus #34 — artwork — nomination

1999:
Focus #34 — artwork — nomination

Ogundiran, Tobi (1 nomination)
2021:
“Isn't Your Daughter Such a Doll” — short fiction — nomination

Okorafor, Nnedi (2 nominations)
2016:
Binti — short story — nomination

2015:
Lagoon — novel — nomination

Overdrawn at the Memory Bank (1 nomination)
1987:
media production — nomination

Oyeyemi, Helen (1 nomination)
2017:
“Presence” — short story — nomination

Palmer-Patel, C. (1 nomination)
2020:
Sideways in Time: Critical Essays on Alternate History Fiction (Glyn Morgan & CP, eds.) — nonfiction — nomination

Park, Paul (1 nomination)
2003:
“If Lions Could Speak: Imaging the Alien” — short fiction — nomination

Pennington, Bruce (4 nominations; 2 wins)
1985:
artist — nomination

1984:
cover artist — winner

1983:
artist — nomination

1982:
cover artist — winner

“Perfect Shadows” (1 nomination)
1984:
media presentation — nomination

Perry, Anne (1 nomination)
2012:
Pornokitsch (Jared Shurin & AP, eds.) — nonfiction — nomination

Phillips, Julie (1 nomination)
2007:
James Tiptree, Jr.: The Double Life of Alice B. Sheldon — nonfiction — nomination

Pierce, Alexandra (1 nomination)
2016:
Letters to Tiptree (Alisa Krasnostein & AP, eds.) — nonfiction — nomination

Pohl, Frederik (1 nomination)
1981:
Beyond the Blue Event Horizon — novel — nomination

Potts, Andy (1 nomination)
2015:
Mars Evacuees by Sophia McDougall (Egmont) — artwork — nomination

Powell, Gareth L. (7 nominations; 2 wins)
2021:
Light of Impossible Stars — novel — nomination

2020:
About Writing — nonfiction — nomination

2020:
Fleet of Knives — novel — nomination

2020:
Ragged Alice — shorter fiction — nomination

2019:
Embers of War — novel — winner

2016:
“Ride the Blue Horse” — short story — nomination

2014:
Ack-Ack Macaque — novel — winner (tie)

Powers, Tim (2 nominations)
1998:
Earthquake Weather — novel — nomination

1986:
The Anubis Gates — novel — nomination

Pratchett, Terry (1 nomination; 1 win)
1990:
Pyramids — novel — winner

Preuss, Alexander (1 nomination)
2007:
The Return to Abalakin — artwork — nomination

Priest, Christopher (10 nominations; 5 wins)
2014:
The Adjacent — novel — nomination

2012:
The Islanders — novel — winner

2003:
“The Interrogation” (by Nick Gevers & CP) — nonfiction — nomination

2003:
The Separation — novel — winner

1999:
The Extremes — novel — winner

1996:
The Prestige — novel — nomination

1985:
The Glamour — novel — nomination

1982:
The Affirmation — novel — nomination

1980:
“Palely Loitering” — short fiction — winner

1975:
Inverted Worldwinner

Pronzini, Bill (1 nomination)
1980:
“Prose Bowl” (by BP & Barry N. Malzberg) — short fiction — nomination

Quaglia, Roberto (1 nomination; 1 win)
2010:
“The Beloved Time of Their Lives” (by Ian Watson & RQ) — short fiction — winner

Quatermass (tv series) (1 nomination)
1980:
media — nomination

Quitely, Frank (1 nomination)
2006:
We3 — artwork — nomination

Raven, Paul Graham (1 nomination)
2017:
“New Model Authors? Authority, Authordom, Anarchism and the Atomized Text in a Networked World” — nonfiction — nomination

Rawlings, Steve (2 nominations)
2006:
Brass Man by Neal Asher (Tor UK) — artwork — nomination

2002:
Gridlinked by Neal Asher (Macmillan) — artwork — nomination

Read, Steve (1 nomination)
1994:
New Worlds 3 by David S. Garnett, ed. (Gollancz) — artwork — nomination

Reamy, Tom (1 nomination)
1980:
Blind Voices — novel — nomination

Reanimator (1 nomination)
1987:
media production — nomination

Red Dwarf (4th tv series) (1 nomination)
1992:
dramatic presentation — nomination

Red Dwarf (tv series) (1 nomination; 1 win)
1990:
dramatic presentation — winner

Reynolds, Alastair (7 nominations; 1 win)
2008:
The Prefect — novel — nomination

2008:
“The Sledge-Maker's Daughter” — short fiction — nomination

2007:
“Signal to Noise” — short fiction — nomination

2005:
Century Rain — novel — nomination

2004:
Absolution Gap — novel — nomination

2002:
Chasm City — novel — winner

2001:
Revelation Space — novel — nomination

Rickert, M. (1 nomination)
2009:
“Evidence of Love in a Case of Abandonment” — short fiction — nomination

Roberts, Adam (9 nominations; 3 wins)
2021:
It's the End of the World: But What Are We Really Afraid Of? — nonfiction — winner

2020:
HG Wells: A Literary Life — nonfiction — nomination

2019:
Publishing the Science Fiction Canon: The Case of Scientific Romance — nonfiction — nomination

2018:
Wells at the World's End 2017 blog posts — nonfiction — nomination

2016:
Rave and Let Die: The SF and Fantasy of 2014 — nonfiction — winner

2013:
Jack Glass — novel — winner

2012:
By Light Alone — novel — nomination

2011:
Review of The Wheel of Time — nonfiction — nomination

2010:
Yellow Blue Tibia — novel — nomination

Roberts, Keith (9 nominations; 4 wins)
1988:
Gráinne — novel — winner

1987:
“Kaeti and the Hangman” — short story — winner

1987:
“The Clocktower Girl” — artwork — winner

1986:
“Kitemistress” — short fiction — nomination

1986:
Kiteworld — novel — nomination

1983:
“Kitemaster” — short fiction — winner

1982:
“The Checkout” — short fiction — nomination

1981:
Molly Zero — novel — nomination

1981:
“The Lordly Ones” — short fiction — nomination

Roberts, Tony (1 nomination)
1980:
artist — nomination

Robertson, Al (1 nomination)
2012:
“Of Dawn” — short fiction — nomination

Robinson, Kim Stanley (8 nominations; 1 win)
2021:
The Ministry for the Future — novel — nomination

2013:
2312 — novel — nomination

2005:
Forty Signs of Rain — novel — nomination

2003:
The Years of Rice and Salt — novel — nomination

1997:
Blue Mars — novel — nomination

1994:
Green Mars — novel — nomination

1993:
Red Mars — novel — winner

1990:
The Gold Coast — novel — nomination

Robson, Justina (5 nominations)
2016:
Glorious Angels — novel — nomination

2006:
Living Next Door to the God of Love — novel — nomination

2004:
Natural History — novel — nomination

2002:
“Storming the Bastille” (http://www.thealienonline.com/archive/sections/news/content/lunar_park/) — nonfiction — nomination

2000:
Silver Screen — novel — nomination

Rogers, Nick (1 nomination)
1990:
Neverness by David Zindell (Grafton) — artwork — nomination

Rogerson, Bede (1 nomination)
2019:
Concrete Faery by Elizabeth Priest (Luna) — artwork — nomination

Rosenbaum, Benjamin (1 nomination)
2007:
“The House Beyond Your Sky” — short fiction — nomination

Rucker, Rudy (1 nomination)
2006:
“Guadalupe and Hieronymus Bosch” — short fiction — nomination

Russell, Mary Doria (2 nominations; 1 win)
2000:
Children of God — novel — nomination

1998:
The Sparrow — novel — winner

Ryman, Geoff (10 nominations; 4 wins)
2017:
“100 African Writers of SFF” — nonfiction — winner

2006:
Air — novel — winner

2004:
“Birth Days” — short fiction — nomination

2002:
Lust — novel — nomination

1996:
“Warmth” — short fiction — nomination

1990:
The Child Garden — novel — nomination

1988:
“Love Sickness” — short fiction — winner

1986:
“O Happy Day!” — short fiction — nomination

1986:
The Warrior Who Carried Life — novel — nomination

1985:
“The Unconquered Country” — short fiction — winner

Sales, Ian (2 nominations; 1 win)
2013:
“Adrift on the Sea of Rains” — short fiction — winner

2012:
SF Mistressworks — nonfiction — nomination

Salgado, Sebastiăo (1 nomination)
2005:
“Iguana” (photo) — artwork — nomination

Samatar, Del (1 nomination)
2019:
Monster Portraits — artwork — nomination

Samatar, Sofia (1 nomination)
2014:
“Selkie Stories are for Losers” — short fiction — nomination

Sammy, Vincent (1 nomination)
2016:
Interzone — artwork — nomination

SanJulian, Manuel (1 nomination)
1990:
The Great and Secret Show by Clive Barker (Collins) — artwork — nomination

Saxton, Josephine (1 nomination)
1987:
Queen of the States — novel — nomination

Scaife, Keith (1 nomination)
1990:
Cover of The Gold Coast / Interzone #30 Jul/Aug 1989 by Kim Stanley Robinson — artwork — nomination

Scott, Si (1 nomination)
2013:
Dark Eden by Chris Beckett (Corvus) — artwork — nomination

2018:
The 2017 Shadow Clarke Award blog — nonfiction — nomination

Shaver, Edward (1 nomination)
1982:
“The Killing Thought” — short fiction — nomination

Shaw, Bob (3 nominations; 3 wins)
1989:
“Dark Night in Toyland” — short fiction — winner

1987:
The Ragged Astronauts — novel — winner

1976:
Orbitsvillewinner

Shepard, Lucius (2 nominations)
2003:
“The Time Machine” (film review) — nonfiction — nomination

1985:
“The Man Who Painted the Dragon Griaule” — short fiction — nomination

Shurin, Jared (1 nomination)
2012:
Pornokitsch (JS & Anne Perry, eds.) — nonfiction — nomination

Simmons, Dan (2 nominations; 1 win)
1992:
The Fall of Hyperion — novel — winner

1991:
Hyperion — novel — nomination

Simpson, M. J. (1 nomination)
2004:
Hitchhiker: A Biography of Douglas Adams — nonfiction — nomination

Singh, Nikhil (1 nomination)
2021:
Club Ded — novel — nomination

Singh, Vandana (2 nominations)
2018:
“The Unthinkability of Climate Change: Thoughts on Amitav Ghosh's The Great Derangement” — nonfiction — nomination

2005:
“Delhi” — short fiction — nomination

Sladek, John (2 nominations; 1 win)
1984:
“Calling All Gumdrops!” — short fiction — nomination

1984:
Tik-Tok — novel — winner

Sleight, Graham (1 nomination)
2012:
The Unsilent Library: Essays on the Russell T. Davies Era of the New Doctor Who (by GS, Tony Keen & Simon Bradshaw) — nonfiction — nomination

Smith, Fred (1 nomination)
2003:
“Once There Was a Magazine” — nonfiction — nomination

SMS (9 nominations; 1 win)
1998:
“The Black Blood of the Dead” by Brian Stableford (Interzone #116 Feb 1997) — artwork — winner

1997:
Interzone #112 Oct 1996 — original artwork — nomination

1996:
Interzone #91 Jan 1995 — artwork — nomination

1996:
Interzone #100 Oct 1995 — artwork — nomination

1996:
“The Hunger and Ecstasy of Vampires” by Brian Stableford (Interzone #92 Feb 1995) — artwork — nomination

1993:
Interzone #58 Apr 1992 — artwork — nomination

1992:
Interzone #52 Oct 1991 — artwork — nomination

1990:
Interzone #31 Sep/Oct 1989 — artwork — nomination

1987:
“Screaming of the Beetle” — artwork — nomination

2013:
“The Shortlist Project” — nonfiction — nomination

Spinrad, Norman (1 nomination)
1981:
A World Between — novel — nomination

Spufford, Francis (1 nomination)
2011:
Red Plenty — nonfiction — nomination

Sriduangkaew, Benjanun (1 nomination)
2015:
Scale-Bright — short fiction — nomination

Stableford, Brian (3 nominations; 1 win)
1996:
“The Hunger and Ecstasy of Vampires” — short fiction — winner

1995:
“Les Fleurs du Mal” — short fiction — nomination

1987:
“And He Not Busy Being Born…” — short story — nomination

Stalker (tv series) (1 nomination)
1982:
media presentation — nomination

Star Cops (tv series) (1 nomination; 1 win)
1988:
dramatic presentation — winner

Star Trek III: The Search for Spock (1 nomination)
1985:
media presentation — nomination

Star Trek: The Next Generation (tv series) (2 nominations)
1992:
dramatic presentation — nomination

1991:
dramatic presentation — nomination

Stathopoulos, Nick (1 nomination)
2000:
“Dreaming Down-Under” (Interzone #146 Aug 1999) — artwork — nomination

Stephenson, Neal (2 nominations)
2009:
Anathem — novel — nomination

1994:
Snow Crash — novel — nomination

Sterling, Bruce (3 nominations)
1997:
Holy Fire — novel — nomination

1991:
The Difference Engine (by William Gibson & BS) — novel — nomination

1987:
Schismatrix — novel — nomination

Stone, Steve (2 nominations)
2004:
Natural History by Justina Robson (Macmillan) — artwork — nomination

2000:
Silver Screen by Justina Robson — artwork — nomination

Strahan, Jonathan (1 nomination)
2011:
Notes from Coode Street Podcast (by JS & Gary K. Wolfe) — nonfiction — nomination

Stroomer, Charlotte (2 nominations)
2020:
The Rosewater Redemption by Tade Thompson (Orbit) — artwork — nomination

2019:
Rosewater by Tade Thompson (Orbit) — artwork — nomination

Stross, Charles (3 nominations)
2006:
Accelerando — novel — nomination

2004:
“Nightfall” — short fiction — nomination

2003:
“Router” — short fiction — nomination

Sudworth, Anne (1 nomination)
2012:
A Glass of Shadow by Liz Williams (Newcon Press) — artwork — nomination

Sullivan, Tricia (3 nominations)
2017:
Occupy Me — novel — nomination

2011:
Lightborn — novel — nomination

2004:
Maul — novel — nomination

Swanwick, Michael (2 nominations)
2003:
“Five British Dinosaurs” — short fiction — nomination

1998:
Jack Faust — novel — nomination

Swift, E. J. (1 nomination)
2014:
“Saga's Children” — short fiction — nomination

Swigart, Rob (1 nomination)
1980:
A.K.A.: A Cosmic Fable — novel — nomination

Szumowski, Peter (1 nomination)
1995:
New Worlds 4 by David S. Garnett (Gollancz) — artwork — nomination

Talbot, Bryan (2 nominations)
2008:
Alice in Sunderland — novel — nomination

2002:
“Heart of Empire” (CD-Rom) — artwork — nomination

Taylor, Geoff (2 nominations)
1995:
Interzone #90 Dec 1994 — artwork — nomination

1992:
Interzone #45 Mar 1991 — artwork — nomination

Tchaikovsky, Adrian (2 nominations; 1 win)
2021:
The Doors of Eden — novel — nomination

2020:
Children of Ruin — novel — winner

Terminator 2: Judgement Day (1 nomination; 1 win)
1992:
dramatic presentation — winner

The Terminator (1 nomination)
1986:
media presentation — nomination

Thompson, Tade (5 nominations)
2020:
The Rosewater Insurrection — novel — nomination

2020:
The Survival of Molly Southbourne — shorter fiction — nomination

2019:
Rosewater — novel — nomination

2018:
The Murders of Molly Southbourne — shorter fiction — nomination

2017:
“The Apologists” — short story — nomination

Tidhar, Lavie (2 nominations; 1 win)
2013:
The World SF Blog — nonfiction — winner

2012:
Osama — novel — nomination

Time Bandits (1 nomination; 1 win)
1982:
media presentation — winner

Tong, Kevin (1 nomination)
2014:
Metropolis — artwork — nomination

Total Recall (1 nomination)
1991:
dramatic presentation — nomination

“The Transmigration of Timothy Archer” (amateur play) (1 nomination)
1985:
media presentation — nomination

Tredowski, Adam (2 nominations)
2011:
Finch — artwork — nomination

2010:
Interzone #220, #224, #225 — artwork — nomination

The Tripods (2nd tv series) (1 nomination)
1986:
media presentation — nomination

Tron (1 nomination)
1983:
media presentation — nomination

Truslow, Tori (1 nomination)
2014:
“Boat in Shadows, Crossing” — short fiction — nomination

Turzillo, Mary A. (1 nomination)
1997:
“Eat or be Eaten: A Love Story” — short fiction — nomination

Tuttle, Lisa (3 nominations; 1 win)
1993:
Lost Futures — novel — nomination

1990:
“In Translation” — short fiction — winner

1982:
“Treading the Maze” — short fiction — nomination

Twin Peaks (tv series) (1 nomination; 1 win)
1991:
dramatic presentation — winner

“United States, Parts I - IV” (stage) (1 nomination)
1984:
media presentation — nomination

Vale, Aitch & Rachel (1 nomination)
2020:
Deeplight by Frances Hardinge (Macmillan) — artwork — nomination

VanderMeer, Ann (1 nomination)
2017:
“Introduction” (by AV & Jeff VanderMeer) — nonfiction — nomination

VanderMeer, Jeff (3 nominations; 1 win)
2017:
“Introduction” (by Ann VanderMeer & JV) — nonfiction — nomination

2016:
“From Annihilation to Acceptance: A Writer's Surreal Journey” — nonfiction — nomination

2014:
Wonderbook — nonfiction — winner

Velic, Fahrija (1 nomination)
2007:
“Droid” (Interzone #206 Sep/Oct 2006) — artwork — nomination

Vertebrate Graphics (1 nomination)
2007:
Farthing #2 Spr 2006 — artwork — nomination

Wagner, Richard (2 nominations)
2020:
Interzome — artwork — nomination

2014:
Interzone — artwork — nomination

Waldrop, Howard (1 nomination)
2005:
“The Wolf-Man of Alcatraz” — short fiction — nomination

Walker, Nani (1 nomination)
2021:
“Four Black Lives Matter Murals in AR” — artwork — nomination

Walton, Jo (1 nomination)
2021:
“Books In Which No Bad Things Happen” — nonfiction — nomination

Walton, Jo Lindsay (2 nominations)
2021:
Estranged Entrepreneurs and the Meaning of Money in Cory Doctorow’s Down and Out in the Magic Kingdom — nonfiction — nomination

2020:
Away Day: Star Trek and the Utopia of Merit — nonfiction — nomination

WarGames (1 nomination)
1984:
media presentation — nomination

Watson, Ian (7 nominations; 2 wins)
2010:
“The Beloved Time of Their Lives” (by IW & Roberto Quaglia) — short fiction — winner

1993:
“The Coming of Vertumnus” — short fiction — nomination

1987:
“Jingling Geordie's Hole” — short story — nomination

1986:
“The People on the Precipice” — short fiction — nomination

1982:
“A Cage for Death” — short fiction — nomination

1981:
“The World Science Fiction Convention of 2080” — short fiction — nomination

1978:
The Jonah Kitwinner

Watts, Peter (1 nomination)
2011:
“The Things” — short fiction — nomination

Weiner, Andrew (1 nomination)
1983:
“The Third Test” — short fiction — nomination

Wells, Martha (1 nomination)
2019:
Exit Strategy — shorter fiction — nomination

Whates, Ian (3 nominations)
2020:
“For Your Own Good” — shorter fiction — nomination

2010:
“The Assistant” — short fiction — nomination

2008:
“The Gift of Joy” — short fiction — nomination

Whelan, Michael (1 nomination)
1998:
The Golden Key by Melanie Rawn, Jennifer Roberson & Kate Elliott (Macmillan UK) — artwork — nomination

White, Tim (6 nominations; 1 win)
1986:
artist — nomination

1985:
artist — nomination

1984:
cover artist — nomination

1983:
artist — winner

1982:
cover artist — nomination

1981:
artist — nomination

Whiteley, Aliya (1 nomination)
2017:
The Arrival of Missives — short story — nomination

Who Framed Roger Rabbit (1 nomination; 1 win)
1989:
media — winner

Wild, Morris (1 nomination)
2019:
Artwork for Sublime Cognition conference (by Sing Yun Lee & MW) — artwork — nomination

Williams, Liz (4 nominations)
2021:
Comet Weather — novel — nomination

2019:
Phosphorus — shorter fiction — nomination

2007:
Darkland — novel — nomination

2001:
“Adventures in the Ghost Trade” — short fiction — nomination

Williamson, Neil (2 nominations)
2015:
The Moon King — novel — nomination

2011:
“Arrhythmia” — short fiction — nomination

Willis, Connie (1 nomination)
1993:
Doomsday Book — novel — nomination

Wolfe, Gary K. (2 nominations; 1 win)
2011:
Notes from Coode Street Podcast (by Jonathan Strahan & GKW) — nonfiction — nomination

2006:
Soundings: Reviews 1992-1996 — nonfiction — winner

Wolfe, Gene (5 nominations; 1 win)
2002:
“The Best Introduction to the Mountains” — nonfiction — nomination

1986:
Free Live Free — novel — nomination

1984:
The Citadel of the Autarch — novel — nomination

1983:
The Sword of the Lictor — novel — nomination

1982:
The Shadow of the Torturer — novel — winner

Wolski, Marcin (1 nomination)
2018:
2084 by George Sandison, ed. (Unsung Stories) — artwork — nomination

Womack, Marian (1 nomination)
2019:
“Kingfisher” — shorter fiction — nomination

Wood, Andy (1 nomination)
2004:
“Nothing is Written: Politics, Ideology and the Burden of History in the Fall Revolution Quartet” (by John H. Arnold & AW) — nonfiction — nomination

Wood, Nick (2 nominations)
2021:
Water Must Fall — novel — nomination

2017:
Azanian Bridges — novel — nomination

Woodroffe, Patrick (1 nomination)
1980:
artist — nomination

Young, Paul (1 nomination)
1998:
“A Child of the River” by Paul J. McAuley (Interzone #123 Sep 1997) — artwork — nomination



Copyright 2012 - 2021 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Monday 5 Apr 2021 at 16:57 PT