William L Crawford - IAFA Fantasy Award Winners By Name


science fiction awards database










































Cordwainer <— Overview thread —> Crook

  William L Crawford - IAFA Fantasy Award  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991
1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981
Anders, Charlie Jane (1 nomination; 1 win)
2017:
All the Birds in the Skywinner

Barzak, Christopher (1 nomination; 1 win)
2008:
One for Sorrowwinner

Berry, Jedediah (1 nomination; 1 win)
2010:
The Manual of Detectionwinner

Bishop, Anne (2 nominations; 1 win)
2000:
“Black Jewels Trilogy”: Daughter of the Blood; Heir to the Shadows; Queen of Darknesswinner

Bishop, K. J. (1 nomination; 1 win)
2004:
The Etched Citywinner

Cho, Zen (1 nomination; 1 win)
2015:
Spirits Abroadwinner

Coe, David B. (2 nominations; 1 win)
1999:
Children of Amarid and The Outlanderswinner

de Lint, Charles (1 nomination; 1 win)
1985:
Moonheartwinner

Divakaruni, Chitra Banerjee (1 nomination; 1 win)
1998:
Mistress of Spiceswinner

Dorsey, Candas Jane (1 nomination; 1 win)
1997:
Black Winewinner

Feldman, Stephanie (1 nomination; 1 win)
2015:
The Angel of Losseswinner

Fforde, Jasper (1 nomination; 1 win)
2002:
The Eyre Affairwinner

Gilman, Greer Ilene (1 nomination; 1 win)
1992:
Moonwisewinner

Gregory, Daryl (1 nomination; 1 win)
2009:
Pandemoniumwinner

Hill, Joe (1 nomination; 1 win)
2006:
20th Century Ghostswinner

Irvine, Alexander C. (1 nomination; 1 win)
2003:
A Scattering of Jadeswinner

Johnson, Kij (1 nomination; 1 win)
2001:
The Fox Womanwinner

Katz, Judith (1 nomination; 1 win)
1994:
Running Fiercely Toward a High Thin Soundwinner

Kuang, R. F. (1 nomination; 1 win)
2019:
The Poppy Warwinner

Larson, Jeanne (1 nomination; 1 win)
1990:
Silk Roadwinner

Lethem, Jonathan (1 nomination; 1 win)
1995:
Gun, With Occasional Musicwinner

Lord, Karen (1 nomination; 1 win)
2011:
Redemption in Indigowinner

Machado, Carmen Maria (1 nomination; 1 win)
2018:
Her Body and Other Partieswinner

Muir, Tamsyn (1 nomination; 1 win)
2020:
Gideon the Ninthwinner

Palwick, Susan (1 nomination; 1 win)
1993:
Flying in Placewinner

Rickert, M. (1 nomination; 1 win)
2007:
Map of Dreamswinner

Roessner, Michaela (1 nomination; 1 win)
1989:
Walkabout Womanwinner

Rohan, Michael Scott (1 nomination; 1 win)
1991:
“Winter of the World”: The Anvil of Ice; The Forge in the Forest; The Hammer of the Sunwinner

Samatar, Sofia (1 nomination; 1 win)
2014:
A Stranger in Olondriawinner

Shinn, Sharon (1 nomination; 1 win)
1996:
The Shape-Changer's Wifewinner

Swainston, Steph (1 nomination; 1 win)
2005:
The Year of Our Warwinner

Tarr, Judith (1 nomination; 1 win)
1987:
The Hound and the Falcon: trilogy of The Isle of Glass; The Golden Horn; The Hounds of Godwinner

Thomas, Elizabeth Marshall (1 nomination; 1 win)
1988:
Reindeer Moonwinner

Tidbeck, Karin (1 nomination; 1 win)
2013:
Jagannath: Storieswinner

Valentine, Genevieve (1 nomination; 1 win)
2012:
Mechanique: A Tale of the Circus Tresaultiwinner

Willard, Nancy (1 nomination; 1 win)
1986:
Things Invisible to Seewinner

Wilson, Kai Ashante (1 nomination; 1 win)
2016:
The Sorcerer of the Wildeepswinner























































































































































Copyright 2012 - 2021 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Thursday 25 Mar 2021 at 09:51 PT