Locus Awards 2020


science fiction awards database












































































Sturgeon <— 2020 thread —> Astounding New Writer

<— Locus Awards —> 2019
Where and When: Online : June 27, 2020
Eligibility Year: 2019
Sf Novel
  1. Winner: The City in the Middle of the Night, Charlie Jane Anders (Tor; Titan)
  2. Ancestral Night, Elizabeth Bear (Saga; Gollancz)
  3. Wanderers, Chuck Wendig (Del Rey; Solaris)
  4. The Light Brigade, Kameron Hurley (Saga; Angry Robot UK)
  5. The Future of Another Timeline, Annalee Newitz (Tor; Orbit UK)
  6. Empress of Forever, Max Gladstone (Tor)
  7. The Rosewater Insurrection/The Rosewater Redemption, Tade Thompson (Orbit)
  8. The Testaments, Margaret Atwood (Nan A. Talese; Chatto & Windus)
  9. Luna: Moon Rising, Ian McDonald (Tor; Gollancz)
  10. Fleet of Knives, Gareth L. Powell (Titan)
Fantasy Novel
  1. Winner: Middlegame, Seanan McGuire (Tor.com)
  2. The Raven Tower, Ann Leckie (Orbit)
  3. Gods of Jade and Shadow, Silvia Moreno-Garcia (Del Rey; Jo Fletcher)
  4. Storm of Locusts, Rebecca Roanhorse (Saga)
  5. Jade War, Fonda Lee (Orbit)
  6. The Iron Dragon's Mother, Michael Swanwick (tor)
  7. Ninth House, Leigh Bardugo (Flatiron; Gollancz)
  8. Dead Astronauts, Jeff VanderMeer (MCD; Fourth Estate)
  9. A Brightness Long Ago, Guy Gavriel Kay (Berkley; Viking Canada; Hodder & Stoughton)
  10. The Starless Sea, Erin Morgenstern (Doubleday; Harvill Secker)
Horror Novel
  1. Winner: Black Leopard, Red Wolf, Marlon James (Riverhead; Hamish Hamilton)
  2. The Twisted Ones, T. Kingfisher (Saga)
  3. The Institute, Stephen King (Scribner; Hodder & Stoughton)
  4. Curious Toys, Elizabeth Hand (Mulholland)
  5. The Toll, Cherie Priest (tor)
  6. Anno Dracula 1999: Daikaiji, Kim Newman (Titan)
  7. The Grand Dark, Richard Kadrey (Harper Voyager)
  8. Prisoner of Midnight, Barbara Hambly (Severn House)
  9. The Pursuit of William Abbey, Claire North (Orbit)
  10. Imaginary Friend, Stephen Chbosky (Grand Central; Orion)
Young Adult Book
  1. Winner: Dragon Pearl, Yoon Ha Lee (Disney Hyperion)
  2. Catfishing on CatNet, Naomi Kritzer (TorTeen)
  3. Shadow Captain, Alastair Reynolds (Orbit; Gollancz)
  4. The Wicked King, Holly Black (Little, Brown; Hot Key)
  5. The Book of Dust: The Secret Commonwealth, Philip Pullman (Knopf; Penguin UK & David Fickling)
  6. War Girls, Tochi Onyebuchi (Razorbill)
  7. Angel Mage, Garth Nix (Katherine Tegen; Allen & Unwin; Gollancz)
  8. Destroy All Monsters, Sam J. Miller (Harper Teen)
  9. King of Scars, Leigh Bardugo (Imprint; Orion)
  10. Pet, Akwaeke Emezi (Made Me a World; Faber & Faber)
First Novel
  1. Winner: Gideon the Ninth, Tamsyn Muir (Tor.com)
  2. A Memory Called Empire, Arkady Martine (Tor)
  3. The Ten Thousand Doors of January, Alix E. Harrow (Redhook; Orbit UK)
  4. Magic for Liars, Sarah Gailey (Tor)
  5. A Song for a New Day, Sarah Pinsker (Berkley)
  6. The Water Dancer, Ta-Nehisi Coates (One World)
  7. Finder, Suzanne Palmer (DAW)
  8. The Luminous Dead, Caitlin Starling (Harper Voyager)
  9. Waste Tide, Chen Qiufan (Tor; Head of Zeus)
  10. Infinity Details, Tim Maughan (MCS x FSG Originals)
Novella
  1. Winner: This Is How You Lose the Time War, Amal El-Mohtar & Max Gladstone (Saga)
  2. The Haunting of Tram Car 015, P. Djčlí Clark (Tor.com)
  3. To Be Taught, If Fortunate, Becky Chambers (Harper Voyager; Hodder & Stoughton)
  4. “Anxiety Is the Dizziness of Freedom”, Ted Chiang (Exhalation)
  5. The Deep, Rivers Solomon, Daveed Diggs, William Hutson & Jonathan Snipes, with234 (Saga)
  6. Permafrost, Alastair Reynolds (Tor.com)
  7. “A Time to Reap”, Elizabeth Bear (Uncanny Dec 2019)
  8. Desdemona and the Deep, C. S. E. Cooney (Tor.com)
  9. The Ascent to Godhood, JY Yang (Tor.com)
  10. The Gurkha and the Lord of Tuesday, Saad Z. Hossain (Tor.com)
Novelette
  1. Winner: “Omphalos”, Ted Chiang (Exhalation)
  2. “Emergency Skin”, N. K. Jemisin (Forward)
  3. “Binti: Sacred Fire”, Nnedi Okorafor (Binti: The Complete Trilogy)
  4. “Erase, Erase, Erase”, Elizabeth Bear (F&SF Sep/Oct 2019)
  5. “Phantoms of the Midway”, Seanan McGuire (The Mythic Dream)
  6. “For He Can Creep”, Siobhan Carroll (Tor.com 10 Jul 2019)
  7. “Late Returns”, Joe Hill (Full Throttle)
  8. “The Blur in the Corner of Your Eye”, Sarah Pinsker (Uncanny Jul/Aug 2019)
  9. “A Country Called Winter”, Theodora Goss (Snow White Learns Witchcraft)
  10. “The Justified”, Ann Leckie (The Mythic Dream)
Short Story
  1. Winner: “The Bookstore at the End of America”, Charlie Jane Anders (A People's Future of the United States)
  2. “It's 2059, and the Rich Kids Are Still Winning”, Ted Chiang (New York Times 27 May 2019)
  3. “Fisher-Bird”, T. Kingfisher (The Mythic Dream)
  4. “Lest We Forget”, Elizabeth Bear (Uncanny May/Jun 2019)
  5. “A Brief Lesson in Native American Astronomy”, Rebecca Roanhorse (The Mythic Dream)
  6. “I (28M) created a deepfake girlfriend and now my parents think we’re getting married”, Fonda Lee (MIT Technology Review 27 Dec 2019)
  7. “The Girl Who Did Not Know Fear”, Kelly Link (Tin House 2019)
  8. “Thoughts and Prayers”, Ken Liu (Future Tense 26 Jan 2019)
  9. “A Catalog of Storms”, Fran Wilde (Uncanny Jan/Feb 2019)
  10. “The Galactic Tourist Industrial Complex”, Tobias S. Buckell (New Suns)
Collection
  1. Winner: Exhalation, Ted Chiang (Knopf; Picador)
  2. Sooner or Later Everything Falls into the Sea, Sarah Pinsker (Small Beer)
  3. Of Wars, and Memories, and Starlight, Aliette de Bodard (Subterranean)
  4. Snow White Learns Witchcraft, Theodora Goss (Mythic Delirium)
  5. Full Throttle, Joe Hill (Morrow; Gollancz)
  6. Hexarchate Stories, Yoon Ha Lee (Solaris)
  7. The Best of Greg Egan, Greg Egan (Subterranean)
  8. Meet Me in the Future, Kameron Hurley (Tachyon)
  9. The Best of R.A. Lafferty, R. A. Lafferty (Gollancz)
  10. The Very Best of Caitlín R. Kiernan, Caitlín R. Kiernan (Tachyon)
Anthology
  1. Winner: New Suns: Original Speculative Fiction by People of Color, Nisi Shawl, ed. (Solaris)
  2. The Mythic Dream, Dominik Parisien & Navah Wolfe, eds. (Saga)
  3. A People's Future of the United States, Victor LaValle & John Joseph Adams, eds. (One World)
  4. The Very Best of the Best: 35 Years of The Year's Best Science Fiction, Gardner Dozois, ed. (St. Martin's Griffin)
  5. The Best of Uncanny, Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, eds. (Subterranean)
  6. Broken Stars: Contemporary Chinese Science Fiction in Translation, Ken Liu, ed. (Tor)
  7. The Big Book of Classic Fantasy, Ann VanderMeer & Jeff VanderMeer, eds. (Vintage)
  8. Mission Critical, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
  9. Echoes: The Saga Anthology of Ghost Stories, Ellen Datlow, ed. (Saga)
  10. The Best Science Fiction & fantasy of the Year Volume Thirteen, Jonathan Strahan, ed. (Solaris)
Nonfiction
  1. Winner: Monster, She Wrote: The Women Who Pioneered Horror and Speculative Fiction, Lisa Kröger & Melanie R. Anderson (Quirk)
  2. The Lady from the Black Lagoon: Hollywood Monsters and the Lost Legacy of Milicent Patrick, Mallory O'Meara (Hanover Square)
  3. The Pleasant Profession of Robert A. Heinlein, Farah Mendlesohn (Unbound)
  4. Joanna Russ, Gwyneth Jones (University of Illinois Press)
  5. Lost Transmissions: The Secret History of Science Fiction, Desirina Boskovich, ed. (Abrams Image)
  6. Broken Places & Outer Spaces: Finding Creativity in the Unexpected, Nnedi Okorafor (Simon & Schuster/TED)
  7. Kim Stanley Robinson, Robert Markley (University of Illinois Press)
  8. Reading Backwards: Essays and Reviews, 2005-2018, John Crowley (Subterranean)
  9. The Time Machine Hypothesis: Extreme Science Meets Science Fiction, Damien Broderick (Springer)
  10. HG Wells: A Literary Life, Adam Roberts (Palgrave)
Art Book
  1. Winner: Spectrum 26: The Best in Contemporary Fantastic Art, John Fleskes, ed. (Flesk)
  2. Daydreamer's Journey, Julie Dillon (Julie Dillon)
  3. The Fairy Tales of Oscar Wilde, Yuko Shimizu (Beehive)
  4. Middle-earth: Journeys in Myth and Legend, Donato Giancola (Dark Horse)
  5. The Illustrated World of Tolkien, David Day (Thunder Bay; Pyramid)
  6. Dream Dance: The Art of Ed Emshwiller, Jesse Pires, ed. (Anthology Editions)
  7. The Island of Doctor Moreau, Bill Sienkiewicz (Beehive) (by H.G. Wells)
  8. Ambedo: Tran Nguyen, Tran Nguyen (Flesk)
  9. Fantasy World-Building: A Guide to Developing Mythic Worlds and Legendary Creatures, Mark A. Nelson (Dover)
  10. Starport, Raya Golden (Bantam) (by George R. R. Martin)
Magazine
  1. Winner: Tor.com
  2. F&SF
  3. Asimov's
  4. Uncanny
  5. Clarkesworld
  6. Beneath Ceaseless Skies
  7. Lightspeed
  8. Strange Horizons
  9. Analog
  10. File 770
Publisher/imprint
  1. Winner: Tor
  2. Subterranean
  3. Orbit
  4. Small Beer
  5. Saga
  6. Angry Robot
  7. Gollancz
  8. DAW
  9. Tachyon
  10. Harper









































































































































































































Copyright 2012 - 2020 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Sunday 5 Jul 2020 at 16:12 PT