Sidewise Awards Winners By Name


science fiction awards database
































SFWA <— Overview thread —> Sir Julius Vogel

  Sidewise Awards  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991
Baxter, Stephen (5 nominations; 2 wins)
1997:
Voyage — long form — winner

1996:
“Brigantia's Angels” — short form — winner

Bensen, Daniel M. (1 nomination; 1 win)
2017:
“Treasure Fleet” — short form — winner (tie)

Bergeron, Alain (1 nomination; 1 win)
2000:
“The Eighth Register” (by AB, translated by Howard Scott) — short form — winner

Chabon, Michael (1 nomination; 1 win)
2008:
The Yiddish Policemen's Union — long form — winner

Chiang, Ted (1 nomination; 1 win)
2001:
“Seventy-Two Letters” — short form — winner

Conroy, Robert (7 nominations; 1 win)
2010:
1942 — long form — winner

Crider, Bill (1 nomination; 1 win)
2016:
“It Doesn't Matter Anymore” — short form — winner

Davies, Murray (1 nomination; 1 win)
2004:
Collaborator — long form — winner

de Camp, L. Sprague (1 nomination; 1 win)
1996:
special achievement — winner

Dozois, Gardner (1 nomination; 1 win)
2007:
“Counterfactual” — short form — winner

DuBois, Brendan (1 nomination; 1 win)
2000:
Resurrection Day — long form — winner

Ellis, Warren (1 nomination; 1 win)
2005:
Ministry of Space (by WE, Chris Weston & Laura DuPuy Martin) — short form — winner

Flynn, Michael F. (2 nominations; 1 win)
2008:
“Quaestiones Super Caelo et Mundo” — short form — winner (tie)

Fry, Stephen (1 nomination; 1 win)
1999:
Making History — long form — winner

Garrett, Randall (1 nomination; 1 win)
2000:
Randall Garrett, for the “Lord Darcy” (series) — special achievement — winner

Gentle, Mary (2 nominations; 1 win)
2001:
Ash: A Secret History — long form — winner

Gidron, Martin J. (1 nomination; 1 win)
2003:
The Severed Wing — long form — winner (tie)

Goldstein, Lisa (1 nomination; 1 win)
2012:
“Paradise Is a Walled Garden” — short form — winner

Kaftan, Vylar (1 nomination; 1 win)
2014:
“The Weight of the Sunrise” — short form — winner

Kowal, Mary Robinette (2 nominations; 1 win)
2019:
The Calculating Stars — long form — winner

Liu, Ken (2 nominations; 1 win)
2015:
“The Long Haul: From the ANNALS OF TRANSPORTATION, The Pacific Monthly, May 2009” — short form — winner

MacLeod, Ian R. (3 nominations; 3 wins)
2012:
Wake Up and Dream — long form — winner

2006:
The Summer Isles — long form — winner

1999:
“The Summer Isles” — short form — winner

MacLeod, Ken (2 nominations; 1 win)
2002:
The Human Front — short form — winner

Martin, Laura DuPuy (1 nomination; 1 win)
2005:
Ministry of Space (by Warren Ellis, Chris Weston & LDM) — short form — winner

Mayhew, Julie (1 nomination; 1 win)
2016:
The Big Lie — long form — winner

McAuley, Paul J. (4 nominations; 1 win)
1996:
Pasquale's Angel — long form — winner

Ramirez, Oscar (Xiu) (1 nomination; 1 win)
2019:
Codex Valtierra (by O(R & Emmanuel Valtierra) — short form — winner

Reynolds, Alastair (1 nomination; 1 win)
2010:
“The Fixation” — short form — winner

Roberson, Chris (5 nominations; 2 wins)
2009:
The Dragon's Nine Sons — long form — winner

2004:
“O One” — short form — winner

Rosenblum, Mary (1 nomination; 1 win)
2009:
“Sacrifice” — short form — winner

Roth, Philip (1 nomination; 1 win)
2005:
The Plot Against America — long form — winner

Rovner, Adam (1 nomination; 1 win)
2017:
“What If the Jewish State Had Been Established in East Africa” — short form — winner (tie)

Rusch, Kristine Kathryn (4 nominations; 2 wins)
2015:
The Enemy Within — long form — winner

2008:
“Recovering Apollo 8” — short form — winner (tie)

Sanders, William (2 nominations; 2 wins)
2003:
“Empire” — short form — winner

1998:
“The Undiscovered” — short form — winner

Sansom, C. J. (1 nomination; 1 win)
2013:
Dominion — long form — winner

Scott, Howard (1 nomination; 1 win)
2000:
“The Eighth Register” (by Alain Bergeron, translated by HS) — short form — winner

Smale, Alan (2 nominations; 1 win)
2011:
“A Clash of Eagles” — short form — winner

Sobel, Robert (1 nomination; 1 win)
1998:
For Want of a Nail...: If Burgoyne Had Won at Saratoga — special achievement — winner

Stross, Charles (1 nomination; 1 win)
2007:
The Familty Trade, The Hidden Family, and The Clan Corporate — long form — winner

Stroyar, J. N. (1 nomination; 1 win)
2002:
The Children's War — long form — winner

Swedin, Eric G. (1 nomination; 1 win)
2011:
When Angels Wept — long form — winner

Taylor, D. J. (1 nomination; 1 win)
2014:
The Windsor Faction — long form — winner (tie)

Tilton, Lois (2 nominations; 1 win)
2006:
“Pericles the Tyrant” — short form — winner

Turtledove, Harry (12 nominations; 3 wins)
2018:
“Zigeuner” — short form — winner

2003:
Ruled Britannia — long form — winner (tie)

1998:
How Few Remain — long form — winner

Valtierra, Emmanuel (1 nomination; 1 win)
2019:
Codex Valtierra (by Oscar (Xiu) Ramirez & EV) — short form — winner

Weston, Chris (1 nomination; 1 win)
2005:
Ministry of Space (by Warren Ellis, CW & Laura DuPuy Martin) — short form — winner

Wilber, Rick (2 nominations; 1 win)
2013:
“Something Real” — short form — winner

Williams, Walter Jon (2 nominations; 1 win)
1997:
“Foreign Devils” — short form — winner

Winters, Ben H. (1 nomination; 1 win)
2017:
Underground Airlines — long form — winner

Zabel, Bryce (2 nominations; 2 wins)
2018:
Once There Was A Way — long form — winner

2014:
Surrounded by Enemies: What If Kennedy Survived Dallas? — long form — winner (tie)











































































































Copyright 2012 - 2021 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Wednesday 8 Sep 2021 at 16:02 PT