Dragon Awards All Nominees


science fiction awards database












































































Clarke <— Overview thread —> Eugie

  Dragon Awards  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
Aaron, Jason (2 nominations; 2 wins)
2020:
Avengers (by JA & Ed McGuinness) — comic book — winner

2018:
Mighty Thor (by JA & Russell Dauterman) — comic book — winner

Aaronovitch, Ben (1 nomination)
2019:
Lies Sleeping — fantasy novel (including paranormal) — nomination

Abnett, Dan (1 nomination)
2021:
Penitent — media tie-in novel — nomination

Ad Astra (1 nomination)
2020:
SF/F movie — nomination

Adams, G. Derek (1 nomination)
2016:
Asteroid Made of Dragons — fantasy novel — nomination

Adeyemi, Tomi (1 nomination; 1 win)
2018:
Children of Blood and Bone — YA/middle grade novel — winner

Ahmed, Saladin (1 nomination)
2020:
Black Bolt (by SA, Christian Ward, Frazier Irving & Stephanie Hans) — graphic novel — nomination

Alita: Battle Angel (1 nomination)
2019:
SF/F movie — nomination

Altered Carbon (2 nominations)
2020:
SF/F TV series — nomination

2018:
SF/F TV series — nomination

Anderle, Michael (1 nomination)
2018:
Price of Freedom (by Craig Martelle & MA) — military SF/F novel — nomination

Anderson, Kevin J. (1 nomination; 1 win)
2018:
Uncharted (by KJA & Sarah A. Hoyt) — alternate history novel — winner

Anderson, Taylor (1 nomination)
2016:
Blood in the Water — military SF/F novel — nomination

Andreyko, Marc (2 nominations)
2017:
Clive Barker's Nightbreed #3 (by MA, Clive Barker & Emmanuel Xerx Javier) — graphic novel — nomination

2017:
Love is Love (by MA, Sarah Gaydos & James S. Rich) — graphic novel — nomination

Anspach, Jason (2 nominations; 1 win)
2020:
Savage Wars (by JA & Nick Cole) — military SF/F novel — winner

2019:
Order of the Centurion (by JA & Nick Cole) — military SF/F novel — nomination

Ant-Man (1 nomination)
2016:
SF/F movie — nomination

Antonelli, Lou (1 nomination)
2017:
Another Girl, Another Planet — alternate history novel — nomination

Aquaman (1 nomination)
2019:
SF/F movie — nomination

Arrival (1 nomination)
2017:
SF/F movie — nomination

Asrar, Mahmud (1 nomination; 1 win)
2021:
X-Men (by Jonathan Hickman & MA) — comic book — winner

Astro City (1 nomination)
2016:
comic book — nomination

Atwood, Margaret (1 nomination)
2020:
The Testaments — sf novel — nomination

Avengers: Endgame (1 nomination; 1 win)
2019:
SF/F movie — winner

Avengers: Infinity War (1 nomination)
2018:
SF/F movie — nomination

Aydin, Andrew (2 nominations)
2017:
March: Book 3 (by John Lewis & AA) — graphic novel — nomination

2016:
March: Book Two (by John Lewis & AA) — graphic novel — nomination

Bak, Pius (1 nomination; 1 win)
2021:
The Magicians: New Class (by Lev Grossman, Lilah Sturges & PB) — graphic novel — winner

Baldwin, James Osiris (1 nomination)
2016:
Blood Hound — fantasy novel — nomination

Bardugo, Leigh (2 nominations)
2020:
Ninth House — fantasy novel (including paranormal) — nomination

2016:
Six of Crows — YA/middle grade novel — nomination

Barker, Clive (1 nomination)
2017:
Clive Barker's Nightbreed #3 (by Marc Andreyko, CB & Emmanuel Xerx Javier) — graphic novel — nomination

Barrett, Dave (1 nomination)
2017:
It's All Fun and Games — YA/middle grade novel — nomination

Batten, Morgen (1 nomination)
2017:
Blood of Invidia (by Tom Tinney & MB) — horror novel — nomination

Bear, Elizabeth (1 nomination)
2021:
Machine — sf novel — nomination

Bendis, Brian Michael (1 nomination)
2020:
Batman Universe (by BMB & Nick Derington) — graphic novel — nomination

Bennett, Joe (2 nominations)
2021:
Immortal Hulk (by Al Ewing & JB) — comic book — nomination

2020:
Immortal Hulk (by Al Ewing & JB) — comic book — nomination

Bennett, Robert Jackson (1 nomination)
2019:
Foundryside — fantasy novel (including paranormal) — nomination

Bill & Ted Face the Music (1 nomination)
2021:
SF/F movie — nomination

Black Panther (1 nomination; 1 win)
2018:
SF/F movie — winner

Blade Runner 2049 (1 nomination)
2018:
SF/F movie — nomination

Boroson, M. H. (1 nomination)
2020:
The Girl with No Face — alternate history novel — nomination

Brazee, Jonathan P. (2 nominations)
2021:
Sentenced to War (by J. N. Chaney & JPB) — military SF/F novel — nomination

2018:
Ghost Marines: Integration — military SF/F novel — nomination

Brosgol, Vera (1 nomination)
2018:
Be Prepared — graphic novel — nomination

Brown, Chuck (1 nomination)
2020:
Bitter Root (by David F. Walker, CB & Sanford Greene) — comic book — nomination

Brown, John D. (1 nomination; 1 win)
2021:
Gun Runner (by Larry Correia & JDB) — military SF/F novel — winner

Brubaker, Ed (1 nomination)
2021:
Pulp (by EB, Sean Phillips & Jacob Phillips) — graphic novel — nomination

Buffy the Vampire Slayer Season Eleven (1 nomination)
2017:
comic book — nomination

Butcher, Jim (3 nominations; 2 wins)
2021:
Battle Ground — fantasy novel (including paranormal) — winner

2017:
Jim Butcher's The Dresden Files: Wild Card (by JB & Carlos Gomez) — graphic novel — winner

2016:
The Aeronaut's Windlass — fantasy novel — nomination

Butler, D. J. (3 nominations; 1 win)
2020:
Witchy Kingdom — alternate history novel — winner

2018:
Witchy Winter — alternate history novel — nomination

2017:
Witchy Eye — alternate history novel — nomination

Camuncoli, Giuseppe (2 nominations)
2020:
Undiscovered Country (by Charles Soule, Scott Snyder, Daniele Orlandini, GC & Matt D. Wilson) — comic book — nomination

2018:
Star Wars: Darth Vader (by Charles Soule & GC) — comic book — nomination

Cantero, Edgar (1 nomination)
2018:
Meddling Kids — horror novel — nomination

Captain America: Civil War (1 nomination)
2016:
SF/F movie — nomination

Captain Marvel (1 nomination)
2019:
SF/F movie — nomination

Carrico, David (1 nomination)
2017:
The Span of Empire (by Eric Flint & DC) — military SF/F novel — nomination

Cato, Beth (1 nomination)
2017:
Breath of Earth — alternate history novel — nomination

Chambers, Becky (2 nominations)
2019:
Record of a Spaceborn Few — sf novel — nomination

2017:
A Closed and Common Orbit — sf novel — nomination

Chaney, J. N. (1 nomination)
2021:
Sentenced to War (by JNC & Jonathan P. Brazee) — military SF/F novel — nomination

Chbosky, Stephen (1 nomination)
2020:
Imaginary Friend — horror novel — nomination

Cheah, Kai Wai (1 nomination)
2017:
No Gods, Only Daimons — alternate history novel — nomination

Checchetto, Marco (1 nomination)
2021:
Daredevil (by Chip Zdarsky & MC) — comic book — nomination

Chiang, Cliff (1 nomination)
2018:
Paper Girls: Volume 4 (by Brian K. Vaughan & CC) — graphic novel — nomination

Christopher, Adam (1 nomination)
2019:
Stranger Things: Darkness on the Edge of Town — media tie-in novel — nomination

Civil War II (1 nomination)
2016:
comic book — nomination

Clark, P. Djčlí (1 nomination)
2021:
A Master of Djinn — alternate history novel — nomination

Clarke, Hannah Abigail (1 nomination)
2021:
The Scapegracers — YA/middle grade novel — nomination

Clarke, Susanna (1 nomination)
2021:
Piranesi — fantasy novel (including paranormal) — nomination

Cline, Ernest (1 nomination)
2021:
Ready Player Two — sf novel — nomination

Cole, Nick (3 nominations; 2 wins)
2020:
Savage Wars (by Jason Anspach & NC) — military SF/F novel — winner

2019:
Order of the Centurion (by Jason Anspach & NC) — military SF/F novel — nomination

2016:
Ctrl Alt Revolt! — apocalyptic novel — winner

Collings, Michaelbrent (2 nominations)
2021:
Synchronicity — horror novel — nomination

2020:
Scavenger Hunt — horror novel — nomination

Conroy, Robert (1 nomination)
2016:
Germanica — alternate history novel — nomination

Cordova, Jason (1 nomination)
2019:
Sons of the Lion — military SF/F novel — nomination

Corey, James S. A. (3 nominations; 1 win)
2019:
Tiamat's Wrath — sf novel — nomination

2018:
Persepolis Rising — sf novel — nomination

2017:
Babylon's Ashes — sf novel — winner

Correia, Larry (4 nominations; 4 wins)
2021:
Gun Runner (by LC & John D. Brown) — military SF/F novel — winner

2019:
House of Assassins — fantasy novel (including paranormal) — winner

2017:
Monster Hunter Memories: Grunge (by LC & John Ringo) — fantasy novel — winner

2016:
Son of the Black Sword — fantasy novel — winner

Crimson Peak (1 nomination)
2016:
SF/F movie — nomination

DaCosta, Pippa (2 nominations)
2018:
Shoot the Messenger — fantasy novel (including paranormal) — nomination

2017:
The Hearthstone Thief — fantasy novel — nomination

Dalzelle, Joshua (1 nomination)
2019:
Marine — military SF/F novel — nomination

Daniel, Tony S. (1 nomination)
2019:
Batman (by Tom King & TSD) — comic book — nomination

Daredevil (1 nomination)
2016:
comic book — nomination

Daredevil (1 nomination)
2016:
SF/F TV series — nomination

Dauterman, Russell (1 nomination; 1 win)
2018:
Mighty Thor (by Jason Aaron & RD) — comic book — winner

Dawson, Delilah S. (1 nomination)
2018:
Phasma — media tie-in novel — nomination

Day, Vox (1 nomination)
2017:
A Sea of Skulls — fantasy novel — nomination

DC Universe: Rebirth (1 nomination)
2016:
comic book — nomination

de Campi, Alex (1 nomination)
2021:
Dracula, Motherf**ker (by AdC & Erica Henderson) — graphic novel — nomination

Deadpool 2 (1 nomination)
2018:
SF/F movie — nomination

Deadpool (1 nomination)
2016:
SF/F movie — nomination

Dean, M. (1 nomination)
2019:
I Am Young — graphic novel — nomination

Del Arroz, Jon (1 nomination)
2017:
Star Realms: Rescue Run — military SF/F novel — nomination

Dell'Edera, Wether (1 nomination)
2020:
Something Is Killing the Children Vol. 1 (by James IV Tynion, WD & Miquel Muerto) — graphic novel — nomination

Dennard, Susan (1 nomination; 1 win)
2019:
Bloodwitch — YA/middle grade novel — winner

Dennis, Andrew (1 nomination)
2016:
1635: A Parcel of Rogues (by Eric Flint & AD) — alternate history novel — nomination

Derington, Nick (1 nomination)
2020:
Batman Universe (by Brian Michael Bendis & ND) — graphic novel — nomination

Doctor Strange (1 nomination)
2017:
SF/F movie — nomination

Doctor Who (2 nominations)
2017:
SF/F TV series — nomination

2016:
SF/F TV series — nomination

Doctorow, Cory (2 nominations; 1 win)
2021:
Attack Surface — sf novel — nomination

2017:
Walkaway — apocalyptic novel — winner

Donne, Alexa (1 nomination)
2018:
Brightly Burning — YA/middle grade novel — nomination

The Dresden Files: Dog Men (1 nomination; 1 win)
2017:
comic book — winner

Dubeau, J-F. (2 nominations)
2017:
A God in the Shed — horror novel — nomination

2016:
The Life Engineered — sf novel — nomination

Earle, Michael-Scott (1 nomination)
2017:
Wings of Justice — fantasy novel — nomination

Edwards, Patrick (1 nomination)
2017:
Space Tripping — sf novel — nomination

El Akkad, Omar (1 nomination)
2017:
American War — apocalyptic novel — nomination

Ellis, Lindsay (1 nomination)
2021:
Axiom's End — alternate history novel — nomination

Emrys, Ruthanna (1 nomination)
2019:
Deep Roots — fantasy novel (including paranormal) — nomination

Ewing, Al (2 nominations)
2021:
Immortal Hulk (by AE & Joe Bennett) — comic book — nomination

2020:
Immortal Hulk (by AE & Joe Bennett) — comic book — nomination

The Expanse (5 nominations; 1 win)
2021:
SF/F TV series — winner

2020:
SF/F TV series — nomination

2018:
SF/F TV series — nomination

2017:
SF/F TV series — nomination

2016:
SF/F TV series — nomination

Ezell, Kacey (2 nominations)
2019:
The World Asunder — alternate history novel — nomination

2018:
Minds of Men — alternate history novel — nomination

Fast Color (1 nomination)
2020:
SF/F movie — nomination

Ferris, Emil (1 nomination)
2017:
My Favorite Thing Is Monsters — graphic novel — nomination

Fiadino, Brandon (1 nomination)
2018:
Chicago Typewriter: The Red Ribbon (by BF, Djibril Morissette-Phan & James Greatorex) — graphic novel — nomination

Finn, Declan (3 nominations)
2017:
Codename: Unsub (by DF & Allan Yoskowitz) — apocalyptic novel — nomination

2017:
Live and Let Bite — horror novel — nomination

2016:
Honor at Stake — horror novel — nomination

The Flash (1 nomination)
2016:
SF/F TV series — nomination

Flint, Eric (5 nominations; 1 win)
2021:
1637: No Peace Beyond the Line (by EF & Charles E. Gannon) — alternate history novel — winner

2017:
1636: The Ottoman Onslaught — alternate history novel — nomination

2017:
The Span of Empire (by EF & David Carrico) — military SF/F novel — nomination

2016:
1635: A Parcel of Rogues (by EF & Andrew Dennis) — alternate history novel — nomination

2016:
1636: The Cardinal Virtues (by EF & Walter H. Hunt) — alternate history novel — nomination

Foglio, Kaja (1 nomination)
2017:
Girl Genius: the Second Journey of Agatha Heterodyne, Book 2: The City of Lightning (by Phil Foglio & KF) — graphic novel — nomination

Foglio, Phil (1 nomination)
2017:
Girl Genius: the Second Journey of Agatha Heterodyne, Book 2: The City of Lightning (by PF & Kaja Foglio) — graphic novel — nomination

Fontaine, Marina (1 nomination)
2016:
Chasing Freedom — apocalyptic novel — nomination

Forbeck, Matt (1 nomination)
2018:
Legacy of Onyx — media tie-in novel — nomination

Forrest, Bella (1 nomination; 1 win)
2020:
Finch Merlin and the Fount of Youth — YA/middle grade novel — winner

Fox, Richard (1 nomination; 1 win)
2017:
Iron Dragoons — military SF/F novel — winner

Frank, Gary (1 nomination)
2018:
Doomsday Clock (by Geoff Johns & GF) — comic book — nomination

Freer, Dave (2 nominations)
2016:
Changeling's Island — fantasy novel — nomination

2016:
Changeling's Island — YA/middle grade novel — nomination

Gaiman, Neil (1 nomination; 1 win)
2016:
The Sandman: Overture (by NG & J. H. Williams III) — graphic novel — winner

Game of Thrones (3 nominations; 2 wins)
2019:
SF/F TV series — nomination

2018:
SF/F TV series — winner

2016:
SF/F TV series — winner

Gannon, Charles E. (3 nominations; 1 win)
2021:
1637: No Peace Beyond the Line (by Eric Flint & CEG) — alternate history novel — winner

2017:
Caine's Mutiny — military SF/F novel — nomination

2016:
Raising Caine — sf novel — nomination

Gaydos, Sarah (1 nomination)
2017:
Love is Love (by Marc Andreyko, SG & James S. Rich) — graphic novel — nomination

Gerads, Mitch (3 nominations)
2020:
Mister Miracle (by Tom King & MG) — graphic novel — nomination

2019:
Mister Miracle (by Tom King & MG) — comic book — nomination

2018:
Mister Miracle (by Tom King & MG) — comic book — nomination

Gillen, Kieron (1 nomination)
2021:
Once & Future (by KG & Dan Mora) — comic book — nomination

Godzilla vs Kong (1 nomination)
2021:
SF/F movie — nomination

Golden, Christie (1 nomination)
2018:
Before the Storm — media tie-in novel — nomination

Golding, Melanie (1 nomination; 1 win)
2019:
Little Darlings — horror novel — winner

Gomez, Carlos (1 nomination; 1 win)
2017:
Jim Butcher's The Dresden Files: Wild Card (by Jim Butcher & CG) — graphic novel — winner

Good Omens (1 nomination; 1 win)
2019:
SF/F TV series — winner

Goodwater, W. L. (1 nomination)
2020:
Revolution — alternate history novel — nomination

Gopez, Julius M. (1 nomination; 1 win)
2018:
Brandon Sanderson's White Sand: Volume 1 (by Brandon Sanderson, Rik Hoskin & JMG) — graphic novel — winner

Gray, Claudia (3 nominations; 1 win)
2019:
Star Wars: Master & Apprentice — media tie-in novel — nomination

2018:
Leia: Princess of Alderan — media tie-in novel — winner

2017:
Defy the Stars — YA/middle grade novel — nomination

Greatorex, James (1 nomination)
2018:
Chicago Typewriter: The Red Ribbon (by Brandon Fiadino, Djibril Morissette-Phan & JG) — graphic novel — nomination

Greene, Sanford (1 nomination)
2020:
Bitter Root (by David F. Walker, Chuck Brown & SG) — comic book — nomination

Grossman, Lev (1 nomination; 1 win)
2021:
The Magicians: New Class (by LG, Lilah Sturges & Pius Bak) — graphic novel — winner

Guardians of the Galaxy Vol. 2 (1 nomination)
2017:
SF/F movie — nomination

Guenther, David (1 nomination)
2019:
Zombie Airman — horror novel — nomination

Guthrie, Brian (1 nomination)
2017:
Rise — sf novel — nomination

Hall, Polly (1 nomination)
2021:
The Taxidermist's Lover — horror novel — nomination

Hans, Stephanie (1 nomination)
2020:
Black Bolt (by Saladin Ahmed, Christian Ward, Frazier Irving & SH) — graphic novel — nomination

Harris, Charlaine (1 nomination)
2021:
The Russian Cage — alternate history novel — nomination

Harrow, Alix E. (2 nominations)
2021:
The Once and Future Witches — fantasy novel (including paranormal) — nomination

2020:
The Ten Thousand Doors of January — sf novel — nomination

Hartley, A. J. (3 nominations)
2018:
Cold Bath Street — YA/middle grade novel — nomination

2017:
Firebrand — YA/middle grade novel — nomination

2016:
Steeplejack — YA/middle grade novel — nomination

Hartmann, Felix O. (1 nomination)
2016:
Dark Age — apocalyptic novel — nomination

Hayes, Josh (1 nomination)
2020:
Edge of Valor — military SF/F novel — nomination

HDR, Daniel (1 nomination; 1 win)
2020:
Battlestar Galactica: Counterstrike! (by John Jackson Miller & DH) — graphic novel — winner

Head, Glenn (1 nomination)
2016:
Chicago — graphic novel — nomination

Heinz, Rick (1 nomination)
2017:
The Seventh Age: Dawn — apocalyptic novel — nomination

Henderson, Erica (1 nomination)
2021:
Dracula, Motherf**ker (by Alex de Campi & EH) — graphic novel — nomination

Hendrix, Grady (1 nomination)
2019:
We Sold Our Souls — horror novel — nomination

Henry, Christina (1 nomination)
2016:
Alice — horror novel — nomination

Hickman, Jonathan (1 nomination; 1 win)
2021:
X-Men (by JH & Mahmud Asrar) — comic book — winner

Holder, Nancy (1 nomination)
2019:
Firefly: Big Damn Hero (by James Lovegrove & NH) — media tie-in novel — nomination

Holmes, J. F. (2 nominations)
2017:
Invasion: Resistance — military SF/F novel — nomination

2017:
ZK: Falling — apocalyptic novel — nomination

Hoskin, Rik (1 nomination; 1 win)
2018:
Brandon Sanderson's White Sand: Volume 1 (by Brandon Sanderson, RH & Julius M. Gopez) — graphic novel — winner

Hoyt, Sarah A. (1 nomination; 1 win)
2018:
Uncharted (by Kevin J. Anderson & SAH) — alternate history novel — winner

Humphreys, Daniel (1 nomination)
2017:
A Place Outside the Wild — apocalyptic novel — nomination

Hunt, Jack (1 nomination)
2020:
As Our World Ends — alternate history novel — nomination

Hunt, Walter H. (1 nomination)
2016:
1636: The Cardinal Virtues (by Eric Flint & WHH) — alternate history novel — nomination

Hunter, Faith (1 nomination)
2017:
Blood of the Earth — fantasy novel — nomination

Hurley, Kameron (1 nomination)
2019:
The Light Brigade — military SF/F novel — nomination

Huston, Mark H (1 nomination)
2020:
Up-time Pride and Down-time Prejudice — alternate history novel — nomination

Hutchinson, Dave (1 nomination)
2019:
Europe at Dawn — sf novel — nomination

Incredibles 2 (1 nomination)
2018:
SF/F movie — nomination

Irving, Frazier (1 nomination)
2020:
Black Bolt (by Saladin Ahmed, Christian Ward, FI & Stephanie Hans) — graphic novel — nomination

Jackson, Shelley (1 nomination)
2019:
Riddance — horror novel — nomination

Javier, Emmanuel Xerx (1 nomination)
2017:
Clive Barker's Nightbreed #3 (by Marc Andreyko, Clive Barker & EXJ) — graphic novel — nomination

Jemisin, N. K. (3 nominations)
2017:
The Obelisk Gate — apocalyptic novel — nomination

2016:
The Fifth Season — apocalyptic novel — nomination

2016:
The Fifth Season — fantasy novel — nomination

Jessica Jones (1 nomination)
2016:
SF/F TV series — nomination

Jock (1 nomination)
2019:
The Batman Who Laughs (by Scott Snyder & J) — comic book — nomination

Johns, Geoff (1 nomination)
2018:
Doomsday Clock (by GJ & Gary Frank) — comic book — nomination

Johnston, Cameron (1 nomination)
2018:
The Traitor God — fantasy novel (including paranormal) — nomination

Joker (1 nomination)
2020:
SF/F movie — nomination

Jones, Stephen Graham (1 nomination)
2021:
The Only Good Indians — horror novel — nomination

Jones, Stu (1 nomination)
2018:
It Takes Death to Reach a Star (by Gareth Worthington & SJ) — sf novel — nomination

Justice League (1 nomination)
2021:
SF/F movie — nomination

Kaufmann, Nicholas (1 nomination)
2019:
100 Fathoms Below (by Steven L. Kent & NK) — horror novel — nomination

Kelley, Eric (1 nomination)
2021:
MacGyver: Meltdown (by EK & Lee Zlotoff) — media tie-in novel — nomination

Kennedy, Chris (3 nominations)
2019:
A Pale Dawn (by CK & Mark Wandrey) — military SF/F novel — nomination

2019:
The Replicant War — media tie-in novel — nomination

2018:
The Mutineer's Daughter (by CK & Thomas A. Mays) — sf novel — nomination

Kent, Steven L. (1 nomination)
2019:
100 Fathoms Below (by SLK & Nicholas Kaufmann) — horror novel — nomination

King, Owen (1 nomination; 1 win)
2018:
Sleeping Beauties (by Stephen King & OK) — horror novel — winner

King, Stephen (1 nomination; 1 win)
2018:
Sleeping Beauties (by SK & Owen King) — horror novel — winner

King, Tom (5 nominations)
2020:
Mister Miracle (by TK & Mitch Gerads) — graphic novel — nomination

2019:
Batman (by TK & Tony S. Daniel) — comic book — nomination

2019:
Mister Miracle (by TK & Mitch Gerads) — comic book — nomination

2018:
Mister Miracle (by TK & Mitch Gerads) — comic book — nomination

2018:
The Vision (by TK & Gabriel Hernandez Walta) — graphic novel — nomination

Kingfisher, T. (3 nominations; 3 wins)
2021:
A Wizard's Guide to Defensive Baking — YA/middle grade novel — winner

2021:
The Hollow Places — horror novel — winner

2020:
The Twisted Ones — horror novel — winner

Kloos, Marko (4 nominations)
2021:
Orders of Battle — military SF/F novel — nomination

2020:
Aftershocks — military SF/F novel — nomination

2018:
Points of Impact — military SF/F novel — nomination

2016:
Chains of Command — military SF/F novel — nomination

Kong, Aleron (1 nomination)
2018:
The Land: Predators — fantasy novel (including paranormal) — nomination

Kontis, Alethea (2 nominations)
2018:
When Tinker Met Bell — YA/middle grade novel — nomination

2016:
Trix and the Faerie Queen — YA/middle grade novel — nomination

Kowal, Mary Robinette (2 nominations)
2021:
The Relentless Moon — alternate history novel — nomination

2019:
The Calculating Stars — alternate history novel — nomination

Kritzer, Naomi (1 nomination)
2020:
Catfishing on CatNet — YA/middle grade novel — nomination

Kroese, Robert (1 nomination)
2018:
The Dream of the Iron Dragon — alternate history novel — nomination

Krosoczka, Jarret J. (1 nomination)
2019:
Hey, Kiddo — graphic novel — nomination

Kubert, Adam (1 nomination)
2019:
Peter Parker: The Spectacular Spider-Man (by Chip Zdarsky & AK) — comic book — nomination

Kupari, Mike (1 nomination)
2018:
Sins of Her Father — sf novel — nomination

Lamplighter, L. Jagi (1 nomination)
2017:
Rachel and the Many Splendored Dreamland — YA/middle grade novel — nomination

Larrinaga, Caryn (1 nomination)
2017:
Donn's Hill — horror novel — nomination

Larson, B. V. (1 nomination)
2017:
Starship Liberator (by BVL & David Van Dyke) — military SF/F novel — nomination

LaValle, Victor (1 nomination; 1 win)
2017:
The Changeling — horror novel — winner

Lebbon, Tim (1 nomination; 1 win)
2021:
Firefly: Generations — media tie-in novel — winner

Leckie, Ann (2 nominations)
2019:
The Raven Tower — fantasy novel (including paranormal) — nomination

2016:
Ancillary Mercy — sf novel — nomination

Lee, Fonda (1 nomination)
2020:
Jade War — fantasy novel (including paranormal) — nomination

Legrand, Claire (1 nomination)
2019:
Sawkill Girls — YA/middle grade novel — nomination

Lemire, Jeff (1 nomination)
2019:
Black Hammer (by JL, Dean Ormston & Dave Stewart) — comic book — nomination

Lewis, John (2 nominations)
2017:
March: Book 3 (by JL & Andrew Aydin) — graphic novel — nomination

2016:
March: Book Two (by JL & Andrew Aydin) — graphic novel — nomination

Liggett, Kim (1 nomination)
2020:
The Grace Year — YA/middle grade novel — nomination

Ligon, Philip (1 nomination)
2019:
The King's Regret — YA/middle grade novel — nomination

The Lion King (1 nomination)
2020:
SF/F movie — nomination

Little Badger, Darcie (1 nomination)
2021:
Elatsoe — YA/middle grade novel — nomination

Littlewood, Alison (1 nomination)
2017:
The Hidden People — horror novel — nomination

Liu, Cixin (1 nomination)
2017:
Death's End — sf novel — nomination

Liu, Marjorie M. (4 nominations)
2021:
Monstress (by MML & Sana Takeda) — comic book — nomination

2020:
Monstress (by MML & Sana Takeda) — comic book — nomination

2019:
Monstress Vol. 3 (by MML & Sana Takeda) — graphic novel — nomination

2018:
Monstress: Volume 2: The Blood (by MML & Sana Takeda) — graphic novel — nomination

Logan (1 nomination)
2017:
SF/F movie — nomination

Loki (1 nomination)
2021:
SF/F TV series — nomination

Lost in Space (1 nomination)
2020:
SF/F TV series — nomination

Lovegrove, James (2 nominations; 1 win)
2020:
Firefly: The Ghost Machine — media tie-in novel — winner

2019:
Firefly: Big Damn Hero (by JL & Nancy Holder) — media tie-in novel — nomination

Lu, Marie (1 nomination)
2018:
Warcross — YA/middle grade novel — nomination

Lucifer (3 nominations)
2019:
SF/F TV series — nomination

2018:
SF/F TV series — nomination

2017:
SF/F TV series — nomination

Lutes, Jason (1 nomination)
2019:
Berlin — graphic novel — nomination

Lynch, Julieanne (1 nomination)
2018:
Beneath the Lighthouse — horror novel — nomination

Maas, Sarah J. (2 nominations)
2018:
A Court of Frost and Starlight — YA/middle grade novel — nomination

2017:
A Court of Wings and Ruin — YA/middle grade novel — nomination

Maberry, Jonathan (2 nominations)
2018:
Glimpse — horror novel — nomination

2016:
Deadlands: Ghostwalkers — alternate history novel — nomination

Mack, David (2 nominations)
2019:
The Iron Codex — alternate history novel — nomination

2018:
Desperate Hours — media tie-in novel — nomination

The Mandalorian (1 nomination; 1 win)
2020:
SF/F TV series — winner

Martelle, Craig (1 nomination)
2018:
Price of Freedom (by CM & Michael Anderle) — military SF/F novel — nomination

The Martian (1 nomination; 1 win)
2016:
SF/F movie — winner

Martine, Arkady (2 nominations)
2021:
A Desolution Called Peace — sf novel — nomination

2019:
A Memory Called Empire — sf novel — nomination

Marvel's Agents of Shield (1 nomination)
2017:
SF/F TV series — nomination

Mays, Thomas A. (1 nomination)
2018:
The Mutineer's Daughter (by Chris Kennedy & TAM) — sf novel — nomination

McCammon, Robert R. (1 nomination)
2019:
Cardinal Black — horror novel — nomination

McCormack, Una (2 nominations)
2020:
Star Trek: Picard: The Last Best Hope — media tie-in novel — nomination

2019:
Star Trek: Discovery: The Way to the Stars — media tie-in novel — nomination

McDonald, Kevin (1 nomination)
2020:
A Nation Interrupted — alternate history novel — nomination

McDoniel, Jim (1 nomination)
2016:
An Unattractive Vampire — horror novel — nomination

McEwan, Ian (1 nomination)
2019:
Machines Like Me — alternate history novel — nomination

McGuinness, Ed (1 nomination; 1 win)
2020:
Avengers (by Jason Aaron & EM) — comic book — winner

Meyer, Marissa (1 nomination)
2019:
Archenemies — YA/middle grade novel — nomination

Michaels, Gibson (1 nomination)
2016:
Wrath of an Angry God — military SF/F novel — nomination

Miéville, China (1 nomination)
2017:
The Last Days of New Paris — alternate history novel — nomination

Miller, John Jackson (2 nominations; 1 win)
2020:
Battlestar Galactica: Counterstrike! (by JJM & Daniel HDR) — graphic novel — winner

2020:
Star Trek: Discovery: The Enterprise War — media tie-in novel — nomination

Miller, Marc (1 nomination)
2016:
Agent of the Imperium — sf novel — nomination

Monstress (1 nomination)
2017:
comic book — nomination

Mora, Dan (1 nomination)
2021:
Once & Future (by Kieron Gillen & DM) — comic book — nomination

Moreno-Garcia, Silvia (1 nomination)
2020:
Gods of Jade and Shadow — fantasy novel (including paranormal) — nomination

Morgenstern, Erin (1 nomination; 1 win)
2020:
The Starless Sea — fantasy novel (including paranormal) — winner

2018:
Chicago Typewriter: The Red Ribbon (by Brandon Fiadino, DM & James Greatorex) — graphic novel — nomination

Morrison, Grant (1 nomination)
2021:
The Green Lantern Season Two (by GM & Liam Sharp) — graphic novel — nomination

Motor Girl (1 nomination)
2017:
comic book — nomination

Mounts, J. R. (1 nomination)
2017:
Stuck in My Head — graphic novel — nomination

Ms. Marvel (2 nominations; 1 win)
2017:
comic book — nomination

2016:
comic book — winner

Muerto, Miquel (1 nomination)
2020:
Something Is Killing the Children Vol. 1 (by James IV Tynion, Wether Dell'Edera & MM) — graphic novel — nomination

Muir, Tamsyn (1 nomination)
2020:
Gideon the Ninth — sf novel — nomination

Murphy, Amy J. (2 nominations)
2017:
Allies and Enemies: Exiles — military SF/F novel — nomination

2016:
Allies and Enemies: Fallen — military SF/F novel — nomination

Nazarian, Vera (1 nomination)
2018:
Win — sf novel — nomination

The Nevers (1 nomination)
2021:
SF/F TV series — nomination

Newitz, Annalee (1 nomination)
2020:
The Future of Another Timeline — sf novel — nomination

Nguyen, Trung Le (1 nomination)
2021:
The Magic Fish — graphic novel — nomination

Niemeier, Brian (2 nominations; 1 win)
2017:
The Secret Kings — sf novel — nomination

2016:
Souldancer — horror novel — winner

North, Claire (1 nomination)
2020:
The Pursuit of William Abbey — horror novel — nomination

Novik, Naomi (3 nominations; 1 win)
2021:
A Deadly Education — YA/middle grade novel — nomination

2019:
Spinning Silver — fantasy novel (including paranormal) — nomination

2016:
League of Dragons — alternate history novel — winner

The Old Guard (1 nomination; 1 win)
2021:
SF/F movie — winner

Orlandini, Daniele (1 nomination)
2020:
Undiscovered Country (by Charles Soule, Scott Snyder, DO, Giuseppe Camuncoli & Matt D. Wilson) — comic book — nomination

Orlando, Steve (1 nomination)
2016:
Virgil — graphic novel — nomination

Ormston, Dean (1 nomination)
2019:
Black Hammer (by Jeff Lemire, DO & Dave Stewart) — comic book — nomination

The Orville (1 nomination)
2019:
SF/F TV series — nomination

Osborne, Jon R. (1 nomination)
2018:
A Tempered Warrior — fantasy novel (including paranormal) — nomination

Outlander (1 nomination)
2016:
SF/F TV series — nomination

Pacheco, Karla (1 nomination)
2020:
Spider-Woman (by KP, Pere Perez & Paula Siqueira) — comic book — nomination

Paolinelli, Richard (1 nomination)
2017:
Escaping Infinity — sf novel — nomination

Partlow, Rick (1 nomination)
2021:
Direct Fire — military SF/F novel — nomination

Passengers (1 nomination)
2017:
SF/F movie — nomination

Perez, Pere (1 nomination)
2020:
Spider-Woman (by Karla Pacheco, PP & Paula Siqueira) — comic book — nomination

Perry, D. R. (1 nomination)
2017:
A Change in Crime — alternate history novel — nomination

Perry, Kate Reed (1 nomination)
2021:
True Story — horror novel — nomination

Phillips, Jacob (1 nomination)
2021:
Pulp (by Ed Brubaker, Sean Phillips & JP) — graphic novel — nomination

Phillips, Lou Diamond (1 nomination)
2021:
The Tinderbox: Soldier of Indira — YA/middle grade novel — nomination

Phillips, Sean (1 nomination)
2021:
Pulp (by Ed Brubaker, SP & Jacob Phillips) — graphic novel — nomination

Piskor, Ed (1 nomination; 1 win)
2019:
X-Men: Grand Design: Second Genesis — graphic novel — winner

Pope, Thomas (1 nomination; 1 win)
2018:
A Call to Vengeance (by David Weber, Timothy Zahn & TP) — military SF/F novel — winner

Pratchett, Terry (1 nomination; 1 win)
2016:
The Shepherd's Crown — YA/middle grade novel — winner

Priest, Cherie (2 nominations)
2020:
The Toll — horror novel — nomination

2016:
Chapelwood — horror novel — nomination

Providence (1 nomination)
2016:
comic book — nomination

Ready Player One (1 nomination)
2018:
SF/F movie — nomination

Resident Alien (1 nomination)
2021:
SF/F TV series — nomination

Rich, James S. (1 nomination)
2017:
Love is Love (by Marc Andreyko, Sarah Gaydos & JSR) — graphic novel — nomination

Ringo, John (1 nomination; 1 win)
2017:
Monster Hunter Memories: Grunge (by Larry Correia & JR) — fantasy novel — winner

Riordan, Rick (1 nomination; 1 win)
2017:
The Hammer of Thor — YA/middle grade novel — winner

Ritchey, Aaron Michael (1 nomination)
2019:
Armageddon Girls — YA/middle grade novel — nomination

Roanhorse, Rebecca (2 nominations)
2021:
Black Sun — sf novel — nomination

2020:
Star Wars: Resistance Reborn — media tie-in novel — nomination

Robinson, Kim Stanley (3 nominations)
2021:
The Ministry for the Future — sf novel — nomination

2019:
Red Moon — sf novel — nomination

2016:
Aurora — sf novel — nomination

Rogue One: A Star Wars Story (1 nomination)
2017:
SF/F movie — nomination

Ross, Bear (1 nomination)
2020:
Defiance — military SF/F novel — nomination

Roux, Madeleine (1 nomination)
2021:
World of Warcraft: Shadowlands: Shadows Rising — media tie-in novel — nomination

Rowell, Rainbow (1 nomination)
2016:
Carry On — YA/middle grade novel — nomination

Ruocchio, Christopher (2 nominations)
2021:
Demon in White — military SF/F novel — nomination

2020:
Howling Dark — military SF/F novel — nomination

Saga (2 nominations)
2017:
comic book — nomination

2016:
comic book — nomination

Sanderson, Brandon (4 nominations; 2 wins)
2021:
Rhythm of War — fantasy novel (including paranormal) — nomination

2018:
Brandon Sanderson's White Sand: Volume 1 (by BS, Rik Hoskin & Julius M. Gopez) — graphic novel — winner

2018:
Oathbringer — fantasy novel (including paranormal) — winner

2016:
Calamity — YA/middle grade novel — nomination

Scalzi, John (3 nominations; 1 win)
2020:
The Last Emperox — sf novel — winner

2017:
The Collapsing Empire — sf novel — nomination

2016:
The End of All Things — military SF/F novel — nomination

Schwab, V. E. (1 nomination)
2021:
The Invisible Life of Addie LaRue — fantasy novel (including paranormal) — nomination

Shadow & Bone (1 nomination)
2021:
SF/F TV series — nomination

Sharp, Liam (1 nomination)
2021:
The Green Lantern Season Two (by Grant Morrison & LS) — graphic novel — nomination

Shinick, Kevin (1 nomination)
2020:
Force Collector — YA/middle grade novel — nomination

Sigler, Scott (1 nomination)
2020:
Aliens: Phalanx — media tie-in novel — nomination

Silvers, Shayne (2 nominations)
2018:
War Hammer — fantasy novel (including paranormal) — nomination

2017:
Beast Master — fantasy novel — nomination

Siqueira, Paula (1 nomination)
2020:
Spider-Woman (by Karla Pacheco, Pere Perez & PS) — comic book — nomination

Snyder, Scott (2 nominations)
2020:
Undiscovered Country (by Charles Soule, SS, Daniele Orlandini, Giuseppe Camuncoli & Matt D. Wilson) — comic book — nomination

2019:
The Batman Who Laughs (by SS & Jock) — comic book — nomination

Soule, Charles (3 nominations)
2021:
Star Wars: Light of the Jedi — media tie-in novel — nomination

2020:
Undiscovered Country (by CS, Scott Snyder, Daniele Orlandini, Giuseppe Camuncoli & Matt D. Wilson) — comic book — nomination

2018:
Star Wars: Darth Vader (by CS & Giuseppe Camuncoli) — comic book — nomination

Space Sweepers (1 nomination)
2021:
SF/F movie — nomination

Spider-Man: Far From Home (1 nomination)
2019:
SF/F movie — nomination

Spider-Man: Into the Spider-verse (1 nomination)
2019:
SF/F movie — nomination

Stan Lee's Lucky Man (1 nomination)
2017:
SF/F TV series — nomination

Staples, Fiona (2 nominations; 1 win)
2019:
Saga (by Brian K. Vaughan & FS) — comic book — winner

2018:
Saga (by Brian K. Vaughan & FS) — comic book — nomination

Star Trek: Discovery (3 nominations)
2021:
SF/F TV series — nomination

2019:
SF/F TV series — nomination

2018:
SF/F TV series — nomination

Star Trek: Picard (1 nomination)
2020:
SF/F TV series — nomination

Star Wars Episode VII: The Force Awakens (1 nomination)
2016:
SF/F movie — nomination

Star Wars: The Rise of Skywalker (1 nomination; 1 win)
2020:
SF/F movie — winner

Stewart, Dave (1 nomination)
2019:
Black Hammer (by Jeff Lemire, Dean Ormston & DS) — comic book — nomination

Stirling, S. M. (4 nominations; 1 win)
2021:
Daggers in Darkness — alternate history novel — nomination

2019:
Black Chamber — alternate history novel — winner

2018:
The Sea Peoples — alternate history novel — nomination

2016:
The Desert and the Blade — apocalyptic novel — nomination

Stokoe, James (1 nomination)
2018:
Aliens: Dead Orbit — comic book — nomination

Stranger Things (2 nominations; 1 win)
2018:
SF/F TV series — nomination

2017:
SF/F TV series — winner

Stross, Charles (2 nominations)
2021:
Dead Lies Dreaming — fantasy novel (including paranormal) — nomination

2018:
Dark State — alternate history novel — nomination

Sturges, Lilah (1 nomination; 1 win)
2021:
The Magicians: New Class (by Lev Grossman, LS & Pius Bak) — graphic novel — winner

Suburbia, Liz (1 nomination)
2016:
Sacred Heart — graphic novel — nomination

Summers, Kevin G. (1 nomination)
2017:
The Bleak December — horror novel — nomination

Supernatural (1 nomination)
2018:
SF/F TV series — nomination

Sutherland, Tui T. (1 nomination)
2020:
The Poison Jungle — YA/middle grade novel — nomination

Swallow, James (1 nomination)
2018:
Fear Itself — media tie-in novel — nomination

Takeda, Sana (4 nominations)
2021:
Monstress (by Marjorie Liu & ST) — comic book — nomination

2020:
Monstress (by Marjorie Liu & ST) — comic book — nomination

2019:
Monstress Vol. 3 (by Marjorie Liu & ST) — graphic novel — nomination

2018:
Monstress: Volume 2: The Blood (by Marjorie Liu & ST) — graphic novel — nomination

Tenet (1 nomination)
2021:
SF/F movie — nomination

Terminator: Dark Fate (1 nomination)
2020:
SF/F movie — nomination

Thompson, Tade (1 nomination)
2020:
The Rosewater Redemption — sf novel — nomination

Thor: Ragnarok (1 nomination)
2018:
SF/F movie — nomination

Tidhar, Lavie (1 nomination)
2019:
Unholy Land — alternate history novel — nomination

Tinney, Tom (1 nomination)
2017:
Blood of Invidia (by TT & Morgen Batten) — horror novel — nomination

Tomine, Adrian (1 nomination)
2016:
Killing and Dying — graphic novel — nomination

Torgersen, Brad R. (1 nomination; 1 win)
2019:
A Star-Wheeled Sky — sf novel — winner

Tremblay, Paul G. (3 nominations)
2021:
Survivor Song — horror novel — nomination

2018:
The Cabin at the End of the World — horror novel — nomination

2016:
Disappearance at Devil's Rock — horror novel — nomination

Turtledove, Harry (2 nominations; 1 win)
2017:
Fallout: The Hot War — alternate history novel — winner

2016:
Bombs Away: The Hot War — alternate history novel — nomination

Tyler, Bridget (1 nomination)
2019:
The Pioneer — YA/middle grade novel — nomination

Tynion, James IV (1 nomination)
2020:
Something Is Killing the Children Vol. 1 (by JIT, Wether Dell'Edera & Miquel Muerto) — graphic novel — nomination

The Umbrella Academy (1 nomination)
2019:
SF/F TV series — nomination

Van Dyke, David (1 nomination)
2017:
Starship Liberator (by B. V. Larson & DVD) — military SF/F novel — nomination

van Eekhout, Greg (1 nomination)
2020:
Cog — YA/middle grade novel — nomination

VanderMeer, Jeff (2 nominations)
2021:
A Peculiar Peril — YA/middle grade novel — nomination

2020:
Dead Astronauts — fantasy novel (including paranormal) — nomination

Vaughan, Brian K. (3 nominations; 1 win)
2019:
Saga (by BKV & Fiona Staples) — comic book — winner

2018:
Paper Girls: Volume 4 (by BKV & Cliff Chiang) — graphic novel — nomination

2018:
Saga (by BKV & Fiona Staples) — comic book — nomination

Virdi, R. R. (2 nominations)
2017:
Dangerous Ways — fantasy novel — nomination

2016:
Grave Measures — fantasy novel — nomination

Walden, Tillie (1 nomination)
2019:
On a Sunbeam — graphic novel — nomination

Walker, David F. (1 nomination)
2020:
Bitter Root (by DFW, Chuck Brown & Sanford Greene) — comic book — nomination

2018:
The Vision (by Tom King & GHW) — graphic novel — nomination

WandaVision (1 nomination)
2021:
SF/F TV series — nomination

Wandrey, Mark (4 nominations)
2019:
A Pale Dawn (by Chris Kennedy & MW) — military SF/F novel — nomination

2018:
A Time to Run — horror novel — nomination

2017:
Cartwright's Cavaliers — military SF/F novel — nomination

2016:
A Time to Die — apocalyptic novel — nomination

Ward, Christian (2 nominations)
2021:
Invisible Kingdom (by G. Willow Wilson & CW) — comic book — nomination

2020:
Black Bolt (by Saladin Ahmed, CW, Frazier Irving & Stephanie Hans) — graphic novel — nomination

Watchmen (1 nomination)
2020:
SF/F TV series — nomination

Watson, Andi (1 nomination)
2021:
The Book Tour — graphic novel — nomination

Weber, David (3 nominations; 3 wins)
2019:
Uncompromising Honor — military SF/F novel — winner

2018:
A Call to Vengeance (by DW, Timothy Zahn & Thomas Pope) — military SF/F novel — winner

2016:
Hell's Foundations Quiver — military SF/F novel — winner

Weeks, Brent (1 nomination)
2020:
The Burning White — fantasy novel (including paranormal) — nomination

Weir, Andy (2 nominations; 2 wins)
2021:
Project Hail Mary — sf novel — winner

2018:
Artemis — sf novel — winner

Wells, Dan (1 nomination)
2017:
Nothing Left to Lose — horror novel — nomination

Wells, Martha (1 nomination)
2020:
Network Effect — sf novel — nomination

Wendig, Chuck (1 nomination)
2020:
Wanderers — sf novel — nomination

Westerfeld, Scott (1 nomination)
2019:
Impostors — YA/middle grade novel — nomination

Westworld (1 nomination)
2017:
SF/F TV series — nomination

Wexler, Django (1 nomination)
2016:
The Price of Valor — military SF/F novel — nomination

Wilde, Fran (1 nomination)
2016:
Updraft — YA/middle grade novel — nomination

Williams, J. H. III (1 nomination; 1 win)
2016:
The Sandman: Overture (by Neil Gaiman & JHW) — graphic novel — winner

Williams, Walter Jon (1 nomination)
2021:
Fleet Elements — military SF/F novel — nomination

Wilson, G. Willow (1 nomination)
2021:
Invisible Kingdom (by GWW & Christian Ward) — comic book — nomination

Wilson, Matt (1 nomination)
2020:
Undiscovered Country (by Charles Soule, Scott Snyder, Daniele Orlandini, Giuseppe Camuncoli & MW) — comic book — nomination

The Witcher (1 nomination)
2020:
SF/F TV series — nomination

Wonder Woman 1984 (1 nomination)
2021:
SF/F movie — nomination

Wonder Woman (1 nomination; 1 win)
2017:
SF/F movie — winner

Woods, Christopher (1 nomination)
2018:
Legend — military SF/F novel — nomination

Worthington, Gareth (1 nomination)
2018:
It Takes Death to Reach a Star (by GW & Stu Jones) — sf novel — nomination

Wright, John C. (2 nominations; 1 win)
2017:
Swan Knight's Son — YA/middle grade novel — nomination

2016:
Somewhither: A Tale of the Unwithering Realm — sf novel — winner

Wynonna Earp Legends (1 nomination)
2017:
comic book — nomination

Wynonna Earp (1 nomination)
2017:
SF/F TV series — nomination

Yang, Gene Luen (1 nomination)
2020:
Dragon Hoops — graphic novel — nomination

Yoskowitz, Allan (1 nomination)
2017:
Codename: Unsub (by Declan Finn & AY) — apocalyptic novel — nomination

Zahn, Timothy (3 nominations; 2 wins)
2021:
Star Wars: Thrawn Ascendancy — media tie-in novel — nomination

2019:
Star Wars: Thrawn: Alliances — media tie-in novel — winner

2018:
A Call to Vengeance (by David Weber, TZ & Thomas Pope) — military SF/F novel — winner

Zdarsky, Chip (2 nominations)
2021:
Daredevil (by CZ & Marco Checchetto) — comic book — nomination

2019:
Peter Parker: The Spectacular Spider-Man (by CZ & Adam Kubert) — comic book — nomination

Zieja, Joe (2 nominations)
2020:
System Failure — military SF/F novel — nomination

2018:
Communications Failure — military SF/F novel — nomination

Zlotoff, Lee (1 nomination)
2021:
MacGyver: Meltdown (by Eric Kelley & LZ) — media tie-in novel — nomination



Copyright 2012 - 2022 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Tuesday 2 Nov 2021 at 10:51 PT