Dell Magazines Award All Nominees


science fiction awards database


Deathrealm <— Overview thread —> Ditmar

  Dell Magazines Award  
2030 2029 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021
2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001
2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991
Ahmad, Taimur (5 nominations; 1 win)
2017:
“Everyone Is Split” — honorable mention

2017:
“Noor” — winner

2016:
“Green Tunnels” — honorable mention

2015:
“Everything Is Magic” — honorable mention

2014:
“Canyonlands” — honorable mention

Altman-Kurosaki, Noam (1 nomination)
2014:
“The Sons” — first runner-up

Arkenberg, Therese (1 nomination)
2013:
“The Astrologer's Telling” — honorable mention

Aston, Karen (1 nomination)
2016:
“Thieves Gold” — honorable mention

Baldridge, Rebekah (1 nomination; 1 win)
2012:
“Superpositions” — winner

Banjarian, Rani (1 nomination; 1 win)
2016:
“Lullabies in Arabic” — winner

Barr, Alexandra (2 nominations)
2018:
“Flood Daughter” — honorable mention

2017:
“Questions for Orreta” — second runner-up

Beamer, Amelia (2 nominations)
2005:
“The First Stone” — honorable mention

2004:
“Assisted Living” — second runner-up

Bergeron, Gian-Paul (1 nomination)
2017:
“Protagonist” — honorable mention

Blair, Eliza (4 nominations)
2007:
“Tangle” — honorable mention

2006:
“Beast” — honorable mention

2006:
“Silver Eyes” — first runner-up

2005:
“Friends in Need” — first runner-up

Bokenkamp, Natty (2 nominations; 1 win)
2007:
“Cargo” — second runner-up

2007:
“The Uncanny Valley” — winner

Brand, Sara (1 nomination)
2011:
“Perchance to Dream” — honorable mention

Campbell, Cody D. (1 nomination)
2019:
“Crossing Over” — first runner-up

Champié, Marri (3 nominations)
1999:
“The Mascarene Event” — first runner-up

1999:
“The White Seal” — second runner-up

1998:
“Old Bones” — second runner-up

Chau, M. H. (1 nomination)
2020:
“The Last Deer in Heaven” — honorable mention

Chronister, Kayla (2 nominations; 1 win)
2015:
“How the Blood Spills” — winner

2014:
“Swans and Ravens” — honorable mention

Cochran, William Stacey (1 nomination)
1998:
“Within the Parallax” — honorable mention

Collins, Jazmin (1 nomination; 1 win)
2021:
“My Gardening Journal” — winner

2020:
“Journey from Middle to Nowhere” — second runner-up (tie)

2019:
“Unexplained Phenomena” — second runner-up

Combs, Courtney (1 nomination)
2015:
“#72 Days” — third runner-up

Curtis, Ana Maria (1 nomination; 1 win)
2019:
“Military Sunset” — winner

Davia, Laura (1 nomination)
2016:
“Get Out of Here” — second runner-up

Davis, Arthur (2 nominations; 1 win)
2019:
“Gawain” — honorable mention

2018:
“Happy? Sad?” — winner

DeTar, Lena (6 nominations; 1 win)
2002:
“Making Waves” — winner

2002:
“The Dying of the Light” — second runner-up

2001:
“Obon Night” — honorable mention

2001:
“Perfect Authentic Cadence” — first runner-up

2000:
“Clearing Up” — honorable mention

2000:
“Fire and Ice” — second runner-up

Dickinson, Seth (3 nominations; 1 win)
2011:
“The Immaculate Conception of Private Ritter” — winner

2008:
“Hypocrite” — first runner-up

2007:
“Claymore Three-Zulu” — honorable mention

Donnelly, Lara (5 nominations; 1 win)
2013:
“To the Dogs” — winner

2012:
“Case of the Smitten Magician” — third runner-up

2011:
“The Case of the Wayward Sister” — honorable mention

2010:
“Family Ties” — honorable mention

2009:
“The Case of the Unassuming Book and the Very Soiled Trousers” — honorable mention

Elliott, Sarah Jane (1 nomination)
2001:
“To Soothe the Savage Beast” — honorable mention

Emmons, Michael (1 nomination)
2004:
“The Autumn Gardens” — honorable mention

Eure, Josh (1 nomination; 1 win)
2009:
“We Were Real” — winner

Figgins, Jeremy (1 nomination)
2008:
“An Acre in the Woods” — second runner-up

Forbes, Amy Beth (1 nomination)
2002:
“Fire Water” — honorable mention

Fries, Aaron (1 nomination)
1999:
“Through Your Metal Eyes” — honorable mention

Fuller, Jameyanne (2 nominations)
2015:
“Naming Angelo” — second runner-up

2014:
“The Year of Salted Skies” — third runner-up

Gagnon, Emmalee (1 nomination)
2019:
“Say Her Name” — honorable mention

Garber, Melissa (1 nomination)
1997:
“The Hidden One” — second runner-up

Gilmore, Courtney (1 nomination)
2016:
“The Numbers Queen of Harlem” — honorable mention

Gleason, Elena (1 nomination)
2009:
“Aeroplasty” — honorable mention

Goldman, Sarah (1 nomination)
2017:
“Ravenous Things” — honorable mention

Griggs, Eleanor (2 nominations)
2016:
“Nostos” — first runner-up

2016:
“Wags” — third runner-up

1998:
“Dryad” — first runner-up

Gurel, Alexandra (2 nominations)
2014:
“The Fire in the Sky” — honorable mention

2013:
“Fantasmas Maravilhosas” — first runner-up

Ha, Anthony (2 nominations; 2 wins)
2005:
“Around the World” — winner

2004:
“Orbiting” — winner

Halpern, Rachel (3 nominations)
2012:
“The Taste of Salt” — second runner-up

2011:
“A Clarity of Mind” — honorable mention

2010:
“Lucky Stiff” — third runner-up

Hartenbaum, Alissa (1 nomination)
2013:
“The Boy in the Bell Tower” — honorable mention

Hawkins, Jack (1 nomination)
2021:
“Chronicler of a Dying World” — second runner-up

Head-Jones, Austin (1 nomination)
2004:
“The Dark” — honorable mention

Higgins, Caitlin (1 nomination)
2013:
“The Changeling” — third runner-up

Hubley, Brittney (1 nomination)
2018:
“Shitbucket” — third runner-up

Hughes, Jerry W., Jr. (1 nomination)
1997:
“Paschen's Story” — first runner-up

Jacobsen, Mark (2 nominations; 1 win)
2001:
“Conquering Europa” — winner

2000:
“Farther Out and Farther Down” — first runner-up

Kammer, Garrison (1 nomination)
2018:
“Venus Return” — honorable mention

Kanakia, Rahul (3 nominations)
2009:
“Between Dusk and Twilight” — honorable mention

2007:
“Money Is the Best Damn Thing There Is” — first runner-up

2007:
“The Silent Horde” — third runner-up

Karpierz, Gwendolyn (2 nominations)
2015:
“Embryos” — honorable mention

2014:
“Autumn Drowning” — honorable mention

Kim, Alice (1 nomination)
2005:
“Are You Getting All of This?” — second runner-up

Kirby, Matt (1 nomination)
2004:
“The Relic Monger's Tale” — honorable mention

Kirby, Matthew (1 nomination)
2003:
“A Book of Revelation” — first runner-up

Kirkpatrick, Moe (1 nomination)
2020:
“Ode to Andromeda” — honorable mention

Kirtley, David (2 nominations; 1 win)
1997:
“I Think Therefore…?” — third runner-up

1997:
“Lest We Forget” — winner

Krahe, Catherine (2 nominations)
2006:
“Running After the Twilight Sirens” — second runner-up

2005:
“Undine” — honorable mention

Kuang, Rebecca (1 nomination)
2018:
“The Corpse Return” — second runner-up

Larson, Rich (6 nominations; 1 win)
2015:
“Bidding War” — first runner-up

2015:
“Edited” — honorable mention

2015:
“The Delusive Cartographer” — honorable mention

2014:
“The King in the Cathedral” — second runner-up

2014:
“The Nostalgia Calculator” — winner

2013:
“Atrophy” — second runner-up

Leech, Stephen (2 nominations; 1 win)
2008:
“Blank, White and Blue” — winner

2007:
“The Whale-Zeppelin Canard” — honorable mention

Lingen, Marissa (1 nomination; 1 win)
1999:
“In the Gardens and the Graves” — winner

Lister, Rachel (1 nomination)
2013:
“The Boundary Wall” — honorable mention

Lloyd, Cyrus (1 nomination)
2020:
“The Death of F209-5” — first runner-up

Long, Beth Adele (1 nomination; 1 win)
2000:
“Repeating Patterns” — winner

Lorentzen, Pearl (1 nomination)
2017:
“Braidwood Rings” — third runner-up

Mamo, Kaley (1 nomination)
2020:
“The Bendix Dinner” — second runner-up (tie)

Mandelo, Brit (1 nomination)
2012:
“Writ of Years” — third runner-up

McGill, C. E. (2 nominations)
2020:
“Things to Bring, Things to Burn, Things Best Left Behind” — honorable mention

2018:
“Sapphire, Dagger, Hall” — honorable mention

McNulty, Rebecca (3 nominations)
2012:
“Sister Kite” — honorable mention

2011:
“The Little Man's Call” — honorable mention

2010:
“Sister's Hands” — second runner-up

Miller, A. Kaay (1 nomination)
1998:
“Like Mad Cassandra” — honorable mention

Miller, Sarah (2 nominations)
2009:
“The Best and Bitt'rest Kiss” — first runner-up

2008:
“Clockwork Angels” — honorable mention

Morgan, Maggie (1 nomination)
2009:
“Suspended” — second runner-up

Nagele, Alexandra Rose (1 nomination)
2020:
“Cell Culture” — honorable mention

Neuenschwander, Bryn (2 nominations; 1 win)
2003:
“Calling Into Silence” — winner

2003:
“The Legend of Anahata” — honorable mention

O'Connor, Joseph (1 nomination)
2019:
“Music in the Other Room” — third runner-up

Olson, Amanda (1 nomination)
2011:
“Aunt Victoria” — first runner-up

Orrell, Kasey (1 nomination)
2008:
“Fly True” — honorable mention

Owens, Samuel (2 nominations)
2021:
“Man's End” — honorable mention

2021:
“The Piano Player” — first runner-up

Perin, Adam (1 nomination)
1998:
“Silent Exemplar” — third runner-up

Porter, Gary R. (1 nomination)
2002:
“Judge and Jury” — honorable mention

Powers, Anthony (2 nominations)
2012:
“Opus 4: Duet for Expressionism and Absinthe” — third runner-up

2010:
“Left” — honorable mention

Ruskin, Elan (2 nominations)
2001:
“Small Mercies” — second runner-up

2000:
“The Dreamer's Guild” — honorable mention

Saunders, Miah (2 nominations)
2011:
“Death's Lady” — honorable mention

2010:
“Lilith” — first runner-up

Seay, Thomas (3 nominations)
2003:
“Alone Again” — second runner-up

2003:
“Weathered Mountains” — honorable mention

2002:
“Self-Defense” — first runner-up

2005:
“Astep” — honorable mention

Sichevaya, Alina (1 nomination)
2017:
“Everything in Both Hands” — honorable mention

Sinoff, Meghan (1 nomination; 1 win)
2006:
“Shift” — winner

Smith, Caighlan (2 nominations)
2016:
“A Pest Most Fiendish” — honorable mention

2015:
“Greave” — honorable mention

Sobel, Rachel (2 nominations; 1 win)
2011:
“In the Time of the Drought” — third runner-up

2010:
“The Dead Star, the Satirist, and the Soldier” — winner

Spalding, Kendra Leigh (1 nomination)
2011:
“Caveat” — honorable mention

Spaulding, Claire (4 nominations)
2020:
“Halfsies” — honorable mention

2019:
“Baucis” — honorable mention

2018:
“Four Days to Opening Night” — first runner-up

2017:
“The Food of Love” — first runner-up

Stevens, Madeline (1 nomination)
2012:
“Halcyon Days” — first runner-up

Su, Josephine (1 nomination)
2019:
“The Gilding of the Stray” — honorable mention

Sumner-Smith, Karina (2 nominations)
2003:
“She Is Elizabeth Lynn Rhodea” — honorable mention

2002:
“Loving the Bomb” — honorable mention

Tarnell, William (1 nomination)
2013:
“Pig and Plume” — honorable mention

Tersoff, Emily (1 nomination)
2008:
“Stay with Me” — honorable mention

Thornbury, Emily (1 nomination; 1 win)
1998:
“The Wormholes” — winner

Tseng, Tina (1 nomination)
2011:
“A Treatise on the Duality of Peace and Accomplishing a Rewarding Parent-Child Relationship Based Upon Mutual Respect and Love” — honorable mention

Velichansky, Michail (2 nominations)
2005:
“Evelyn” — third runner-up

2004:
“Games on the Children's Ward” — honorable mention

Walters, Trent M. (1 nomination)
1999:
“Driven Like the Snow” — honorable mention

Wang, Rona (1 nomination; 1 win)
2020:
“Imitation Game” — winner

Westwood, Jeannette (1 nomination)
2009:
“Locked and Keyed” — honorable mention

White, Rebekah (1 nomination)
2008:
“Girl Wonder” — third runner-up

Wright, Barbara (1 nomination)
2004:
“Community” — first runner-up

Yang, Grace (1 nomination)
2020:
“Dragon Fall” — third runner-up

Yu, E. Lily (3 nominations)
2012:
“Ilse, Who Saw Clearly” — honorable mention

2011:
“The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees” — second runner-up

2010:
“An Aureate Earth” — honorable mention



Copyright 2012 - 2021 by Mark R. Kelly and the Locus Science Fiction Foundation. All rights reserved.
This page last updated Thursday 7 Oct 2021 at 10:40 PT